Istnieją dwa główne sposoby na używanie oleju lnianego w celu poprawy wytrzymałości i połysku włosów. Oba z nich polegają na nadzwyczajnym działaniu kwasów tłuszczowych omega-3, w postaci kwasu alfa-linolenowego z tłoczonego na zimno oleju. Sprawdźmy jak skutecznie stosować olej lniany na włosy.
Olej lniany pomaga także w usuwaniu łupieżu, przy problemach skóry głowy i nadmiernym wypadaniu włosów. Jeśli chcesz poprawić kondycję swoich włosów i skóry głowy, butelka oleju lnianego może okazać się skuteczniejszym i o wiele tańszym sposobem, niż specjalistyczne kosmetyki lub zabiegi.
Dlaczego warto stosować olej lniany na włosy?
Pierwszym i najważniejszym sposobem jest zwiększenie poziomu kwasów omega-3 w diecie. Wiele osób potwierdza, że wewnętrzne przyjmowanie oleju lnianego znacznie poprawiło wygląd i zdrowie ich włosów.
Drugim sposobem jest stosowanie oleju w formie maski lub odżywki bezpośrednio na włosy. W ten sposób natychmiast poprawiamy ich połysk i wytrzymałość.
Omega-3 a włosy
Jak wiadomo włosy składają się głównie z białka o nazwie keratyna, jednak to kwasy omega-3 odżywiają cebulki włosów, co sprawia, że włosy stają się naturalnie lśniące i są pobudzone do wzrostu. Mogą one także zapobiegać stanom zapalnym, które z kolei prowadzą często do utraty włosów, łupieżu i innych chorób skóry głowy. Jeżeli znajdziesz na półce nierafinowany i tłoczony na zimno olej z dodatkiem witaminy E, może się on okazać idealny dla Twoich kosmyków.
Jednym z najbardziej popularnych wskaźników niedoboru kwasów omega-3 w organizmie są właśnie suche, słabe i łamliwe włosy. Z biegiem czasu, niedobór ten może doprowadzić nawet do ich utraty, łupieżu, czy wyprysków.
Jeżeli silne, zdrowe i lśniące włosy nie znajdują się u ciebie na liście priorytetów, pamiętaj, że kwasy omega-3 wzmacniają także inne narządy. Zapobiegają wewnętrznym stanom zapalnym i wspierają pracę mózgu. Z tego powodu je warto wprowadzić do swojej codziennej diety, najlepiej w postaci oleju lnianego, nasion Chia lub tłustych ryb.
Zobacz także: Olejek makadamia na włosy – Właściwości i zastosowania
Olej lniany – Dawkowanie dla silnych i lśniących włosów
Ważne jest, aby rozpocząć przyjmowanie oleju lnianego od najmniejszych dawek, ponieważ nasz organizm może nie być przyzwyczajony do przyjmowania konkretnych tłuszczów.
Korzystanie z kapsułek z olejem znacznie ułatwia kontrolę dawkowania. Przez pierwszy tydzień zacznij od 1 grama ze śniadaniem i 1 grama w godzinach wieczornych przy kolacji. Jeżeli Twój organizm bezproblemowo przyswaja taką ilość można zacząć zwiększać dawkę o 1 dodatkowy gram do wyżej wymienionych posiłków.
Szacuje się, że optymalną dawką jest 8-10 gramów na dobę, choć niektórzy widzą efekty dopiero przy około 30 gramach. Jeśli zatem zaczniemy stosować olej lniany na włosy warto przyglądać się osiąganym efektom i ewentualnym skutkom ubocznym.
Należy pamiętać również, że włosy rosną powoli, około pół milimetra dziennie i zwykle tylko przez część miesiąca. Biorąc pod uwagę ten fakt należy zauważyć, że nawet przy użyciu znacznej dawki zajmie to spora ilość czasu, zanim będziemy mogli zobaczyć pierwsze efekty.
Maska z oleju lnianego na włosy
Zabieg olejowania włosów stał się w ostatnich latach niezwykle popularny i niewątpliwie są ku temu ważne powody. Pielęgnowane tą metodą włosy są znacznie mocniejsze, piękniejsze i zdrowsze. Wykorzystuje się do tego wiele tłoczonych na zimno olejów i olejków naturalnych, a często ich mieszanki. Obok oleju lnianego najczęściej poleca się olej kokosowy, olejek arganowy, olejek jojoba, olejek rycynowy czy olejek z drzewa herbacianego.
Choć zdrowie włosów, najbardziej zależą od dobrego odżywiania, stosowanie oleju lnianego jako elementu maski do włosów, najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu, może dawać natychmiastowe i widoczne rezultaty.
- Zwilż włosy wodą, tak by były wilgotne, ale nie mokre.
- Następnie weź niewielką ilość oleju lnianego i delikatnie wmasuj go w skórę głowy.
- Rozprowadź go po włosach za pomocą grzebienia, a następnie owiń włosy, najlepiej lekko rozgrzanym ręcznikiem, na 15 do 20 minut.
- Zmywając maskę z włosów, najlepiej użyć naturalnego lub organicznego szamponu bez SLS. Odżywka po takim zabiegu nie będzie już potrzebna.
Olej lniany na końcówki włosów
Wiele kobiet boryka się z problemem puszenia się włosów lub rozdwajania końcówek. Aby temu skutecznie zapobiec można codziennie stosować kilka kropel oleju lnianego. W zebrane końcówki włosów należy delikatnie wetrzeć jego niewielkie ilości, uważając by nie przesadzić i zbytnio nie przetłuścić. Zastosowany olej lniany na włosy zapewni, że staną się one znacznie bardziej gładkie i naturalnie lśniące.
Alternatywne zastosowanie oleju lnianego na włosy
W przypadku włosów krótszych lub braku czasu, dodaj łyżeczkę oleju do porcji szamponu, wymieszaj w dłoni, a następnie użyj do mycia delikatnie i dokładnie. Może to być mniej skuteczna metoda niż maska, ale łatwiej jest ją wykonać, nie poświęcając zbyt wiele czasu. Dodatkowo, stosowany olej lniany na włosy całkowicie niweluje potrzebę stosowania odżywek.
Jak wybrać i przechowywać olej lniany?
Najlepszy dla włosów jest nierafinowany olej lniany z pierwszego tłoczenia. Zarówno jako maska, jak i suplement diety. Kupując olej lniany na włosy należy zawsze zwrócić uwagę na okres jego przydatności do użycia, który jest zwykle dość krótki.
Pamiętaj o tym, by po użyciu oleju lnianego każdorazowo jak najszybciej włożyć go z powrotem do lodówki. Len wymaga chłodnych i ciemnych warunków przechowywania, aby zapobiec jego zepsuciu. Najlepszym rozwiązaniem jest zabieranie do łazienki odmierzonej dawki w osobnym naczynku, zamiast całej butelki.
Podsumowanie
Polecamy wypróbowanie oleju lnianego dla zachowania pięknych i zdrowych włosów, zwłaszcza, gdy nie toleruje się oleju rycynowego lub jemu podobnego. Oczywiście jego zastosowanie nie musi się kończyć tylko na tym. Olej lniany posiada bowiem również inne właściwości, również w zakresie kosmetycznym. Bardzo często poleca się go stosować w pielęgnacji skóry twarzy i ciała, a także dłoni i paznokci.
Olej lniany jest niesamowity. Po miesiącu olejowania włosów zauważyłam znaczną poprawę. Każdy musi dobrać odpowiednią metodę nakładania oleju. Sposoby w pielęgnacji włosów polegają na tym m.in. aby całkowicie nie zmywać oleju do następnego nakładania.
Gratuluję artykułu. Taki olej lniany na włosy to świetny pomysł jako maseczka, która, jak wspomniałaś, daje natychmiastowe i widoczne rezultaty. Ważne jest też odpowiednie przechowywanie zakupionego oleju, tzn. w lodówce w temperaturze 4-10 stopni. Ze swej strony mogę tylko dodać, że olej lniany jest też znakomitym uzupełnieniem diety. Można go dodawać do sałatek, kanapek, twarogów, gdyż to cenne źródło kwasów Omega-3, tak ważnych dla prawidłowej pracy naszego mózgu. Wspomaga również trawienie i przemianę materii oraz chroni przed chorobami serca. To tylko część jego właściwości. Uważam, że warto go stosować zarówno jako kosmetyk, jak też jako dodatek do potraw. Na pewno na tym skorzystamy. 🙂
Swietny artykul.Jak zwykle zreszta 😉 Mam tylko dodatkowe pytanie, czy olej lniany przyciemnia czy rozjasni wlosy?