Olejek makadamia na włosy – Właściwości i zastosowania

0
13286
olejek makadamia na włosy
Olejek makadamia to wspaniały kosmetyk naturalny, doskonale nadający się do pielęgnacji włosów i skóry głowy

Według coraz liczniejszych źródeł warto regularnie stosować olejek makadamia na włosy, dzięki czemu uzyskać można efekt uspokojenia, wygładzenia i naturalnego połysku. Po aplikacji bardzo szybko się wchłania i zwykle jest bardzo dobrze tolerowany. Jego skład kwasów tłuszczowych jest dość podobny do ludzkiego sebum, dlatego bardzo dobrze reguluje pracę gruczołów łojowych. Po zastosowaniu olejku makadamia, włosy stają się bardziej elastyczne i wyglądają zdrowiej. W niniejszym artykule przybliżamy informacje na temat jego skuteczności i właściwości działania.

Olejek makadamia wytwarza się z orzechów drzew makadamia i ma wyraźną, jasnożółtą barwę. W przeciwieństwie chociażby do oleju kokosowego jest płynny w temperaturze pokojowej. Olejek makadamia jest przede wszystkim bogaty w kwasy tłuszczowe i potas. Zwłaszcza wysokie stężenie kwasu palmitolowego sprawia, że ​​jest popularnym składnikiem wielu produktów kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji skóry i włosów. Znaleźć go można wśród składników rozmaitych masek do włosów, balsamów do ciała, a także kremów do twarzy. Czysta forma olejku stała się również bardzo popularna jako środek do domowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Dlaczego warto stosować olejek makadamia na włosy?

Do celów kosmetycznych i pielęgnacyjnych najczęściej stosuje się olejek tłoczony na zimno i nierafinowany. Dzięki wyjątkowemu zestawieniu składników aktywnych może być bardzo skuteczny w szerokim spektrum działania. Poniżej wskazujemy, czego można się spodziewać stosując regularnie olejek makadamia na włosy i skórę głowy.

Wzmocnienie włosów

Olejek makadamia wnika w strukturę włosów bardziej skutecznie niż większość innych olejów, takich jak olej mineralny, który z klei może gromadzić się na skórze głowy. Z czasem może nawet sprawić, że włosy staną się wyraźnie cięższe i będą wyglądać bardziej matowo.

Zazwyczaj oleje roślinne bardziej skutecznie penetrują mieszki włosowe i wzmacniają włosy. Olejek makadamia po nałożeniu dobrze wnika w strukturę włosa i nasyca go kwasami tłuszczowymi. Dzięki pielęgnacji skóry głowy mieszki włosowe mogą pozostać silniejsze i zdrowsze. Olejek makadamia zawiera również cenne przeciwutleniacze, które pomagają włosom odzyskać siły przy narażeniu na zanieczyszczenia środowiskowe.

Wygładzenie włosów

Zmiękczające właściwości olejku makadamia mogą pomóc wygładzić włosy, nadając im bardziej błyszczący i atrakcyjny wygląd. Przede wszystkim pozwala on niknąć matowienia i utraty świeżości. Regularne stosowanie olejku makadamia zapewnia zachowanie naturalnego połysku i naturalnej atrakcyjności.

Łatwiejsza stylizacja włosów

Olejek makadamia jest szczególnie popularny w zakresie pielęgnacji włosów kręconych. Mogą być one szczególnie podatne na uszkodzenia spowodowane przez środowisko. Kręcone, wysuszone i zniszczone włosy są bardzo trudne do układania i łatwo się łamią. Olejek makadamia pomaga z kolei przywrócić im odpowiedni poziom nawilżenia i łagodzi objawy puszenia. Kręcone włosy, które są odpowiednio nawilżone i odżywione, łatwiej się rozplątują i układają podczas zabiegów stylizacyjnych.

Na co uważać stosując olejek makadamia na włosy?

Olejek makadamia na włosy jest generalnie bezpiecznym składnikiem niemal dla wszystkich. W rzadkich przypadkach uczulenia na orzechy przy jego zastosowaniu może jednak wystąpić reakcja alergiczna. Stosowany w pielęgnacji olej zawiera jednak znacznie mniej alergizujących białek niż orzechy. Negatywna reakcja organizmu wcale nie musi wystąpić lub jedynie w ograniczonym zakresie.

Stosowanie oleju makadamia do długotrwałego leczenia włosów nie powinno powodować żadnych problemów, także ze skórą głowy. zawsze jednak poleca się przed jego pierwszym zastosowaniem wykonać test alergiczny. W tym celu zaleca się aplikację niewielkiej ilości oleju na wewnętrznej stronie ramienia lub uda. Jeśli w ciągu 24 godzin nie nastąpi żadna negatywna reakcja skórna, olej będzie można zastosować w większym zakresie.

Stosowanie oleju makadamia w procesie leczenia

Często poleca się stosować olejek makadamia na włosy z wykorzystaniem kilku metod.  Można zacząć od wypróbowania na włosach czystego olejku makadamia, aby dodać blasku po ich suszeniu lub prostowaniu. Nałożenie oleju makadamia na włosy przed stylizacją na gorąco nie jest dobrym pomysłem, ponieważ można w ten sposób uszkodzić włosy, jeśli zostaną podgrzane powyżej określonej temperatury.

W pielęgnacji włosów i skóry głowy zaleca się najczęściej stosowanie tłoczonego na zimno oleju makadamia. Należy go wstępnie wetrzeć między dłońmi, a następnie dokładnie rozprowadzić na włosach. Warto zwrócić szczególną uwagę na końcówki włosów, aby pomóc naprawić ich uszkodzenia i chronić przed rozdwajaniem. Czysty olej makadamia można kupić w niewielkiej ilości specjalnie do tego celu.

Można również wykonać własną głęboko odżywczą maskę do włosów z zastosowaniem olejku makadamia. Należy go wymieszać ze świeżym awokado i nałożyć na włosy na ok.  15 minut. Następnie głowę należy dobrze spłukać. Zabieg ten pomoże dokładnie nawilżyć włosy, dodatkowo zapewniając im niezbędne białka. Szampony i odżywki zawierające olejek makadamia można również łatwo kupić online.

Czy olejek makadamia działa skutecznie?

Olejek z orzechów makadamia powinien sprawić, że włosy będą wyglądały jaśniej i mocniej w ciągu jednej aplikacji. Jeśli będziesz kontynuować używanie, konsystencja włosów może się zmienić, aby były zdrowsze i łatwiejsze w utrzymaniu.

W przypadku kręconych włosów i naturalnych rodzajów włosów olejek makadamia może być szczególnie cennym narzędziem do walki z puszeniem się i lataniem. Ale nie mamy solidnych dowodów klinicznych, aby zrozumieć mechanizm działania oleju makadamia.

Olejek makadamia vs. inne oleje

Olej makadamia zawiera wysokie stężenie kwasu palmitolowego, co czyni go wyjątkowym w porównaniu z innymi olejkami roślinnymi, z których wiele jest bogatszych w kwas linolowy. Zazwyczaj jest znacznie droższy w zakupie i użyciu niż olej kokosowy, olej z awokado i olej arganowy. Chociaż prawdopodobnie zapewnia podobne efekty, mamy mniej badań potwierdzających jego skuteczność działania. Wciąż do końca nie wiadomo, w jaki sposób olej makadamia wpływa na siłę i zdrowie włosów.

W porównaniu z innymi popularnymi zabiegami olejowymi do włosów, olej makadamia jest jednym z rzadziej badanych olejków roślinnych. Wydaje się jednak, że może być jednym z bardziej skutecznych sposobów leczenia kręconych lub naturalnych rodzajów włosów.

Uwagi końcowe

Olejek makadamia jest przede wszystkim bogaty w kwasy tłuszczowe, które wiążą się z włosami, dzięki czemu stają się one mocniejsze i łatwiejsze w stylizowaniu. W przypadku niektórych rodzajów włosów może być szczególnie przydatny, ponieważ nie będzie powodował ich ciężkości.

Dostępne dotychczas wyniki badań na temat oleju makadamia i jego skuteczności, wciąż są bardzo ograniczone. Potrzebujemy więcej informacji, aby zrozumieć, jak działa i w jakim zakresie może być skuteczny.

Jeśli zamierza się spróbować miejscowego zastosowania oleju makadamia, ryzyko reakcji alergicznej jest bardzo małe, nawet jeśli wiadomo o alergii na orzechy. Należy jednak zaprzestać używania jakiegokolwiek produktu z jego zawartością, jeśli po jego wykorzystaniu wystąpi pokrzywka, gorączka, wypukłe guzy lub zatkane pory.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Gavazzoni Dias MFR. (2015). Hair cosmetics: An overview. DOI: 10.4103/0974-7753.153450

Keis K, et al. (2005). Investigation of penetration abilities of various oils into human hair fibers.
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16258695

Prescha A, et al. (2014). The antioxidant activity and oxidative stability of cold-pressed oils. DOI:
10.1007/s11746-014-2479-1

Rele AS, et al. (2003). Effect of mineral oil, sunflower oil, and coconut oil on prevention of hair damage.

Poprzedni artykułOlej krokoszowy – Właściwości i zastosowania
Następny artykułImbir na odchudzanie – Zalecenia i działanie
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.