Olejek z drzewa herbacianego na hemoroidy

1
20115
olejek z drzewa herbacianego na hemoroidy
Olejek z drzewa herbacianego to tradycyjnie stosowany środek do domowych zabiegów leczniczych na hemoroidy

Hemoroidy to dość powszechny problem zdrowotny, znany jako żylaki odbytu. W mniej ostrych przypadkach leczenie domowymi sposobami może być bardzo skuteczne. Bardzo często poleca się stosować olejek z drzewa herbacianego na hemoroidy, co może przynieść bardzo dobre efekty. Nie ma jednak dotychczas naukowego potwierdzenia skuteczności tego rodzaju terapii.   Poznajmy zatem najważniejsze fakty na ten temat.

Olejek z drzewa herbacianego jest powszechnie stosowanym środkiem leczniczym stosowanym w domowych zabiegach na hemoroidy. Istnieją pewne dowody na to, że może on pomagać w tego rodzaju dolegliwościach, a w szczególności zmniejszać obrzęki i swędzenie. Olejek z drzewa herbacianego jest wytwarzany z liści drzewa Melaleuca alternifolia, które pochodzi z Australii. Używa się go do leczenia wielu różnych chorób i dolegliwości, w tym rożnych infekcji skóry trądziku, czy łupieżu.

Olejek ten można kupić w większości sklepów kosmetycznych, aptekach i w niektórych sklepach w Internecie. Jest powszechnie dostępny w postaci czystego płynnego ekstraktu lub olejku eterycznego, którego przed zastosowaniem na skórę należy rozcieńczyć. Znaleźć go można również jako jeden ze składników wielu produktów pielęgnacyjnych, takich jak szampony, toniki, płyny do kąpieli, czy mydła.

Korzyści ze stosowania olejku z drzewa herbacianego na hemoroidy

Olejek z drzewa herbacianego wykazuje wiele cennych właściwości, które mogą pomóc w leczeniu hemoroidów na kilka sposobów. Ma przede wszystkim silne właściwości przeciwzapalne, które mogą zmniejszyć stan zapalny, a tym samym obrzęk. Pomaga to w zmniejszaniu się hemoroidów i ich bolesności.

Właściwości antyseptyczne olejku z drzewa herbacianego mogą skutecznie pomóc zmniejszyć objawy, takie jak swędzenie, dyskomfort i ból. Może on złagodzić wiele dolegliwości spowodowanych przez hemoroidy, szczególnie gdy jest łączony ze środkami łagodzącymi, takimi jak oczar wirginijski lub aloes. Olejek ten wykazuje ponadto właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwbakteryjne, co może pomóc w utrzymaniu czystości odbytu i zapobieganiu infekcjom w przypadku krwawienia, podrażnienia lub drobnych ran.

Chociaż olejek z drzewa herbacianego od dawna jest używany do tego celu, w końcu zaczynamy brać pod uwagę współczesne naukowe dowody na temat jego skuteczności działania. Potwierdzają one, że może on faktycznie pomagać w leczeniu hemoroidów. Wczesne badania wykazały, że żel wykonany na bazie olejku herbacianego i kwasu hialuronowego okazał się skuteczny w leczeniu hemoroidów będąc bezpiecznym i tolerowanym przez tych, którzy go stosowali.

Należy jednak zauważyć, że potrzebne są jednak dalsze badania, aby ocenić prawdziwą skuteczność olejku z drzewa herbacianego. Jednak wstępne wyniki i niepotwierdzone dowody wyglądają bardzo obiecująco.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego w leczeniu hemoroidów

Jest co najmniej kilka sposobów, by użyć olejek z drzewa herbacianego na hemoroidy. Ważne jest jednak, że nie można go przyjmować doustnie, ponieważ może być bardzo toksyczny. Można go jednak z powodzeniem zastosować w leczeniu miejscowym.

Olejek z drzewa herbacianego powinien być zawsze stosowany w postaci rozcieńczonej, która jest mniej intensywna niż olejek eteryczny. Można go wówczas znacznie bezpieczniej nakładać bezpośrednio na skórę. Zawsze należy rozcieńczać go olejem nośnym, np. kokosowym, arganowym, rycynowym czy ze słodkich migdałów. Mieszanie go z innymi składnikami może dodatkowo zmniejszyć ryzyko podrażnień i pomóc ograniczyć ewentualne negatywne reakcje alergiczne.

Mieszanka kilku kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego z łyżką oleju kokosowego zapewnić może silne właściwości przeciwzapalne. Taką mieszankę olejową można zastosować bezpośrednio na dotknięty obszar za pomocą wacika lub płatka kosmetycznego.

Można również wymieszać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego z łyżką oleju rycynowego i łyżeczką oczaru wirginijskiego lub aloesu. Po dokładnym połączeniu wszystkich składników należy użyć bawełnianego wacika, aby nałożyć olej bezpośrednio na hemoroidy.

Często poleca się także spróbować dodać olejek z drzewa herbacianego bezpośrednio do ciepłej (ale nie gorącej) wody w wannie. Woda zapobiega kontaktowi z preparatem, który jest zbyt silny lub skoncentrowany. Można także wykonywać tzw. nasiadówki.

Skutki uboczne i ewentualne ryzyko stosowania

Olejek z drzewa herbacianego jest powszechnie uważany za względnie bezpieczny w użyciu. Należy jednak pamiętać, że jest produkt z silnymi związkami aktywnymi i może powodować podrażnienie skóry, szczególnie jeśli zostanie zastosowany bez rozcieńczenia. Z tego powodu zawsze zaleca się rozcieńczyć go olejkami nośnymi, takimi jak olej rycynowy lub olej kokosowy, także przed nałożeniem go bezpośrednio na hemoroidy.

Olejek z drzewa herbacianego może również nadmiernie wysuszać skórę, dlatego najlepiej stosować go z umiarem. U niektórych osób może powodować obrzęki w wyniku podrażnienia skóry, dodatkowo pogarszając objawy hemoroidów. W takim przypadku należy natychmiast zaprzestać jego stosowania.

Olejek z drzewa herbacianego należy stosować tylko miejscowo. Przyjmowanie go doustnie może prowadzić do poważnych działań niepożądanych, w tym splątania i trudności z koordynacją ruchową. Mogą się pojawić także inne, często niespotykane dolegliwości.

Kiedy iść do lekarza?

Jednym z najczęstszych objawów hemoroidów jest krwawienie podczas wypróżnień. Nawet jeśli podejrzewa się, że przyczyną tego są hemoroidy, zawsze zaleca się wizytę u lekarza, aby wykluczyć coś poważniejszego, na przykład raka jelita grubego. W celu diagnozy trzeba przeprowadzić szybkie badanie doodbytnicze, aby ustalić, czy przyczyną są hemoroidy.

Jeśli ma się zdiagnozowane hemoroidy, a ich stan nie poprawia się podczas leczenia w domu lub środkami na receptę, należy udać się do lekarzem i rozważyć inne metody leczenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli hemoroidy krwawią często lub nadmiernie, a także gdy są szczególnie bolesne. Lekarz może zalecić inne zabiegi, w tym drobną operację.

Jeśli wystąpią objawy, takie jak nadmierne krwawienie z odbytu, omdlenia, lub zawroty głowy, natychmiast należy skontaktować się z lekarzem. Powinny do tego skłaniać wszystkie nietypowe objawy.

Uwagi końcowe

Badania i niepotwierdzone dowody sugerują, że stosowanie olejku z drzewa herbacianego w leczeniu hemoroidów, szczególnie gdy jest rozcieńczony innymi leczniczymi i przeciwzapalnymi składnikami, takimi jak aloes lub oczaru wirginijskiego, może pomóc zmniejszyć obrzęki i inne objawy jednocześnie. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby znaleźć dowody naukowe na skuteczność tego sposobu leczenia. Stosując olejek z drzewa herbacianego na hemoroidy nie ponosi się jednak dużego ryzyka pojawienia się efektów ubocznych.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

May J, et al. (2000). Time-kill studies of tea tree oils on clinical isolates. DOI: 10.1093/jac/45.5.639

Carson C, et al. (2006). Melaleuca alternifolia (tea tree) oil: A review of antimicrobial and other medicinal properties. DOI:  10.1128/CMR.19.1.50-62.2006

Jokismovic N, et al. (2012). Efficacy and tolerability of hyaluronic acid, tea tree oil, and methyl-sulfonyl-methane in a new gel medical device for treatment of haemorrhoids in a double-blind, placebo-controlled clinical trial [Abstract]. link.springer.com/article/10.1007%2Fs13304-012-0153-4

7 best and worst remedies for your hemorrhoids. (2016). health.clevelandclinic.org/7-best-worst-home-remedies-hemorrhoids/

Mayo Clinic Staff. (2018). Hemorrhoids. mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268

Poprzedni artykułOlej rycynowy na rozstępy – Właściwości i wskazówki
Następny artykułMiód z cynamonem – Właściwości i działanie
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

1 KOMENTARZ

  1. U mnie, kilka lat temu, przy hemoroidach występowały kłopoty z wypróżnianiem się, zmiany rytmu korzystania z ubikacji. Mój brzuch był wzdęty, czułem wewnętrzny niepokój. Często dopiero po drugiej kupce następowała ulga. Jeszcze niedawno musiałem robić „to” w publicznych toaletach, o różnych porach dnia – zwykle załatwiałem się rano. Dzisiaj stosuję różne maści doodbytnicze. Spróbuję też opisanego przez panią Agnieszkę olejku z drzewa herbacianego, skoro nie powoduje wielu efektów ubocznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.