Olej z arniki – Właściwości i zastosowania

2
15721
olej z arniki
Olejek z arniki to naturalny lek na bolące plecy i siniaki

Olej z arniki w ostatnim czasie staje się bardzo popularny, głównie ze względu na właściwości uśmierzające ból i prozdrowotne. To nieodzowny dodatek każdej apteczki, zwłaszcza, jeśli jesteś podatny na urazy związane z ćwiczeniami, takimi jak stłuczenia lub skręcenia. Poznajmy jego najbardziej znaczące właściwości.

Arnika to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych Compositae, która pochodzi z rozległych rejonów Europy i Syberii, ale występuje także w Ameryce Północnej, zwłaszcza w regionach górskich. Jest dobrze znana z zastosowania w medycynie naturalnej i można ją łatwo odróżnić ze względu na kwiaty, które mają charakterystyczne żółte płatki i pomarańczowy środek. Arnika dorasta do wysokości między 45-60 cm i posiada jeden do trzech kwiatów na roślinę.

Istnieje kilka gatunków arniki, ale najbardziej znana jest arnika górska. Roślina ta rośnie w górach, w rejonach położonych około 1000 metrów nad poziomem morza. Im większa wysokość jej występowania, tym jej kwiaty są bardziej aromatyczne. To właśnie z nich wytwarza się aromatyczny olej z arniki.

Olej z arniki – Składniki

Olej z arniki w ok. 50% składa się kwasów tłuszczowych, w tym linolenowego, linolowego, palmitynowego i kwasu mirystynowego. Pozostałe substancje to również mieszanina tymolu, w tym różnych eterów tego związku, takich jak eter dimetylowy.

Olej z arniki zawiera również związek zwany helenalinem, który u osób z nadwrażliwością może powodować reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia łagodnej wysypki podczas korzystania z oleju z arniki, najbardziej prawdopodobnie jesteśmy uczuleni na ten składnik i powinniśmy zaprzestać jego stosowania.

Jak działa olej z arniki

Arnika wykazuje naturalne właściwości przeciwzapalne i uśmierzające ból, przede wszystkim dzięki znacznej ilości tymolu. Związek ten został uznany za skuteczny środek, pozwalające na rozszerzanie  podskórnych naczyń włosowatych, co pozwala m.in. ułatwić transport krwi do komórek w problematycznych okolicach ciała. Działa również jako środek przeciwzapalny i pomaga w normalnym procesie gojenia.

Zastosowany miejscowo olej z arniki stymuluje przepływ białych krwinek, aby pomóc rozproszyć płyny uwięzione w stawach, mięśniach, tkankach i zbierających się w siniakach oraz stłuczeniach. Dzięki temu przyśpiesza proces rehabilitacji po różnego rodzaju urazach i wypadkach.

Zastosowanie oleju z arniki

W tradycyjnej medycynie ludowej kwiaty i korzenie arniki stosowane są już od setek lat. Również palenie liści było dawniej popularną praktyką terapeutyczną. Dzisiaj jednak zaleca się ostrożność podczas korzystania z arniki, zwłaszcza w postaci czystego oleju.

Olej z arniki bywa stosowany w perfumach i niektórych produktach kosmetycznych, takich jak szampony i preparaty przeciwłupieżowe oraz naturalne toniki do włosów. Można go również spotkać wśród składników INCI niektórych kosmetyków naturalnych do pielęgnacji skóry. Niektóre żele i kremy zawierają także płatki kwiatowe arniki.

Czysty olejek z arniki nie jest zalecany w aromaterapii, ponieważ jest bardzo silny i może być toksyczny. W rozcieńczonej postaci może pomóc zmniejszyć opuchliznę, chronić przed infekcjami i złagodzić ból. Niektórzy sportowcy stosują miejscowo preparaty z olejem z arniki jako środka przynoszącego ulgę podczas fizycznego dyskomfortu, spowodowanego bólem, przeciążeniem lub kontuzją.

Korzyści ze stosowania oleju z arniki

Olej z arniki działa przeciwbakteryjne i przeciwzapalne i może być przydatny w leczeniu lub łagodzeniu:

 • bólów mięśni, skurczów lub bólów reumatycznych – często zaleca się jego stosowanie jako naturalnego środka dla obolałych mięśni, nawet po wysiłku takim jak maraton,
 • zwichnięć, stłuczeń i obrzęków, również z powodu złamań,
 • ukąszeń owadów – może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych po ukąszeniach i użądleniach owadów, zwłaszcza tych, które mogą prowadzić do intensywnego bólu i siniaków,
 • trądziku – olej z arniki nie poleca się stosować na uszkodzoną skórę,
 • wypadaniu włosów – rozcieńczona forma stosowana na skórę głowy może pomóc zwiększyć lokalne krążenie krwi, a tym samym stymulować wzrost włosów.

Czy olej z arniki jest bezpieczny

Olej z arniki jest zalecany do stosowania miejscowego – nie wdychaj i nie połykaj go bez nadzoru wykwalifikowanego eksperta d.s. zdrowia. Dostępne na rynku tabletki i pigułki zawierają bardzo małe ilości ekstraktu z arniki i zazwyczaj nie powodują skutków ubocznych.

Olej z arniki zaleca się stosować tylko w postaci rozcieńczonej. W czystej postaci jest bardzo silny i może powodować poważne skutki uboczne. W celu przygotowania domowego środka przeciwbólowego zastosuj do rozcieńczenia bezpieczny olej bazowy, taki jak olej z pestek winogron lub olej z migdałów i zmieszaj w proporcji 3:7.

Należy również unikać stosowania oleju bezpośrednio na uszkodzoną skórę i otwarte rany, ponieważ może powodować poważne podrażnienia. Przed zastosowaniem, warto również wykonać test, aby sprawdzić, czy nie jesteście podatni na reakcje alergiczne.

Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne działania oleju z arniki

Warto pamiętać, że czysty olej z arniki może być toksyczny, szczególnie gdy jest podawany doustnie. Z tego powodu należy unikać jego spożycia i chronić przed dostępem dzieci. Po spożyciu może powodować:

 • nieprawidłowości i zwiększenie częstości akcji serca,
 • zaburzenia nerwowe,
 • zawroty głowy, dreszcze, osłabienie, wymioty,
 • podrażnienia błon śluzowych i przewodu pokarmowego.

Najczęściej odradza się stosowanie oleju z arniki przez dłuższy czas, nawet po rozcieńczeniu, ponieważ może powodować podrażnienia skórne, takie jak łuszczenie, wysypki, egzemy i pęcherze.

Nie powinny go stosować osoby z nadwrażliwością, kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.

Jak domowym sposobem przygotować olej z arniki

arnika górska
Arnika to wspaniałe zioło lecznicze

Czysty olejek z arniki uzyskiwany jest przez destylację parą wodną lub ekstrakcję CO2. Z tego powodu jest dość drogi i stosunkowo mało dostępny. Wykorzystują go głównie firmy farmaceutyczne i kosmetyczne.

Jeśli jednak możesz samodzielnie zebrać kwiaty arniki możesz tworzyć własny olej. W tym celu należy przygotować:

 • suszone i grubo mielone kwiaty arniki,
 • oliwa z oliwek,
 • szczelny, szklany słoik.

Procedura przygotowania oleju domowym sposobem wymaga jedynie kilku ktroków:

 1. Wypełnij słoik kwiatami arniki i zalej go oliwą z oliwek. Upewnij się, że jest wystarczająco dużo oleju, aby całkowicie przykryć zioła. Pozostaw jednak trochę wolnej przestrzeni wewnątrz słoika.
 2. Słoik trzymaj go w gorącym miejscu przez okres od 2 do 3 tygodni. Można umieścić go w miejscu silnie nasłonecznionym, np. na parapecie lub koło pieca.
 3. Po tym czasie odcedź olej i wlej do czystej butelki.
 4. Aby przedłużyć jego trwałość dodaj łyżeczkę rozmarynu.
Poprzedni artykułDziurawiec nie tylko w stanach depresyjnych, PMS i menopauzie
Następny artykułMaść z żywokostu na bóle stawów i kości
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

2 KOMENTARZE

 1. Przetwory z arniki podane doustnie mają korzystny wpływ na układ krążenia. Podnoszą ciśnienie krwi i usprawniają jej przepływ przez naczynia wieńcowe, zwiększają liczbę skurczów serca i jego objętość wyrzutową, zmniejszają opory w naczyniach obwodowych i poprawiają krążenie w kończynach i mózgu. Pobudzają równocześnie oddech. Obserwuje się też nieznaczne działanie przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe w obrębie obwodowych naczyń żylnych oraz naczyń mózgowych.
  Wyciągi z arniki podawane wewnętrznie wzmagają czynności wydzielnicze ustroju. Podnoszą nieznacznie wydzielanie soku żołądkowego i żółci, ułatwiając jej przepływ do dwunastnicy. Zwiększają też ilość wydalanego moczu i działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg moczowych.
  Związki czynne kwiatów arniki podawane zewnętrznie przenikają łatwo przez skórę, wzmacniają ściany naczyń włosowatych, a w przypadku uszkodzeń, np. na skutek kontuzji lub obrzęków, zapobiegają przenikaniu osocza poza łożysko żylne. Zmieniają również ciśnienie na zewnątrz i wewnątrz drobnych naczyń podskórnych, ułatwiają resorpcję płynu wysiękowego oraz zmniejszają obrzęk i jego bolesność. Po wniknięciu do naczyń wyraźnie zwiększają aktywność fibrynolityczną krwi, przeciwdziałają aglutynacji płytek krwi i zapobiegają powstawaniu zakrzepów żylnych.

 2. Arnika na siniaki jest rewelacyjna. Zarówno w maści kremie, żelu. Dostępne w aptece, sklepach zielarskich a nawet w drogeriach. My dla naszych pociech używamy akurat kremu z ziół himalajskich zawierających m.in. arnikę. Krem nazywa się kailas. Ładnie pachnie, ziołowo. Ale uwaga nie stosować na twarz, bo lekko szczypie. Wypróbowałam na sobie. Za to do posiniaczonych nóg dzieci – super. Przyznam, że nie wiedziałam o oleju z arniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.