Olej rycynowy na zaparcia i przeczyszczenie

2
44098
olej rycynowy na zaparcia
Olej rycynowy może skutecznie wspomóc rozwiązać problem zaparcia

Olej rycynowy na zaparcia stosowany był od wieków, jednak w ostatnich dziesiątkach lat zapomniano nieco o tym naturalnym sposobie na wspomaganie procesu wypróżniania. Warto jednak pamiętać, że nie każdy produkt tego rodzaju nadawać się będzie do zastosowań wewnętrznych. Istnieją także pewne przeciwwskazania do stosowania terapii oczyszczających przy zastosowaniu oleju rycynowego. Przyjrzyjmy się zatem temu problemowi nieco bliżej.

Olej rycynowy stosowany jest w medycynie tradycyjnej, nie tylko jako środek przeczyszczający przy zaparciach, ale także naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Stanowi on niezwykle ceniony i często wykorzystywany środek naturalny, występujący w rozmaitych preparatach leczniczych. Zawiera przede wsyzstkim dużą ilość nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, spośród których kwas rycynolowy wykazuje główne działanie stymulujące procesy wypróżniania i wzmagania ruchliwości jelit. Olej rycynowy jest całkowicie naturalnym lekarstwem, które można jednak stosować zachowując odpowiednie środki ostrożności i pamiętając o kluczowych przeciwwskazaniach.

Przydatne właściwości oleju rycynowego na wspomaganie wypróżniania

Po dotarciu do jelita cienkiego kwas rycynolowy rozkłada się przez rozpuszczalne w wodzie enzymy. W konsekwencji tego działa on jako miejscowy czynnik drażniący dla receptorów jelitowych, pozwalając wzmacniać perystaltykę i inicjując proces defekacji. Jednoczesne przyjmowanie oleju wraz z sokiem z cytryny pomaga oczyścić przewód pokarmowy z toksyn, a w połączeniu z pestkami dyni, olej rycynowy wykazuje skuteczne działanie przeciwpasożytnicze.

W zależności od ilości zastosowanego oleju rycynowego w dużym stopniu zależeć będzie szybkość jego działania, która zazwyczaj wynosi od 2 do 6 godzin. Pierwsza potrzeba wypróżnienia może jednak pojawić się nagle i niespodziewanie. Siła i szybkość działania przeczyszczającego zależy także od indywidualnych cech danej osoby, wieku, masy ciała, ilości pokarmu spożytego przed zażyciem oleju rycynowego, stopnia wypełnienia jelit masą kałową, itp.

Ze względu na swój skład, olej rycynowy na zaparcia stosuje się nawet w trudnych przypadkach, gdy zaburzenia czynności wypróżniania wiążą się z stanem zapalnym żylaków odbytu, tzw. hemoroidów. Ponadto, jest on czasem stosowany przy chorobach dróg oddechowych czy robaczyc, a także zewnętrznie, jako środek gojący rany.

Olej rycynowy na zaparcia – Zasady stosowania

Podczas leczenia zaparć za pomocą oleju rycynowego należy przestrzegać następujących zasad:

  • Przez trzy dni przed leczeniem należy trzymać lekką dietę, aby skuteczniej oczyścić jelito.
  • Rozgrzać olej rycynowy w kąpieli wodnej przed spożyciem.
  • Olej rycynowy ma specyficzny smak i zapach, dlatego należy pić go dużymi łykami, aby uniknąć odruchu wymiotnego.
  • Przyjmowanie oleju rycynowego na zaparcia nie powinno przekraczać trzech dni.

Aby zwiększyć szybkość działania oleju rycynowego należy przyjmować go rano na pusty żołądek lub wieczorem, jednak nie później niż 3 godziny po posiłku. Ile łyżek należy przyjmować? Przy długotrwałym zaparciu dawka oleju dla dorosłych jest obliczana na podstawie masy ciała – na 1 kg wagi 1 gram oleju rycynowego. Konieczne jest, aby zastosować olej raz dziennie. Kiedy mamy do czynienia z krótkotrwałym zaparciem, wystarczy 1 łyżka stołowa oleju rycynowego przed snem.

W przypadku donoszonej ciąży, kiedy dziecko zasadniczo jest w pełni gotowe do urodzenia, czasami stosuje się olej rycynowy do przyspieszenia akcji porodowej. W takich sytuacjach zazwyczaj poleca się wypić 4 łyżki zakupionego w aptece oleju i odczekać kilka godzin. Powinien on aktywować procesy skurczy i przyspieszyć proces porodu. Działanie takie zaleca się jednak stosować tylko w konsultacji z lekarzem lub położną.

Jak wykonać lewatywę oczyszczającą za pomocą oleju rycynowego?

Lewatywa z olejem rycynowym służy do szybkiego oczyszczenia jelit w razie nagłej potrzeby, np. długiej stagnacji kału w jelicie grubym, przed zabiegami medycznymi, itp. Aby przygotować tego rodzaju zabieg należy kilka kropli oleju rycynowego wymieszać z przegotowaną wodą. Często nie zaleca się wykonywania lewatyw z olejem rycynowym, ponieważ zwiększa ryzyko poważnych naruszeń mikroflory przewodu pokarmowego. Zazwyczaj również jest to jednorazowa procedura, gdyż olej rycynowy na zaparcia działa dość skutecznie.

Detoksykacja organizmu z użyciem oleju rycynowego

Czasami poleca się oczyszczanie jelit za pomocą oleju rycynowego i cytryny, które powinno również stanowić jednorazową procedurę. Zamiast cytryn można użyć świeżego soku grejpfrutowego.

Składniki:

  • olej rycynowy w ilości zależnej od masy ciała,
  • sok z cytryny w ilości dwukrotnie większej niż oleju.

Jak przygotować:

W pierwszej kolejności należy obliczyć dawkę oleju na podstawie masy ciała. Wyciśnięta ilość soku z cytryn powinna być dokładnie dwa razy większa od ilości oleju rycynowego. Olej rycynowy na zaparcia należy podgrzać lekko w kąpieli wodnej i wymieszać z sokiem z cytryny. Całość zaleca się pić mieszankę dużymi haustami. Nieprzyjemny smak oleju rycynowego można zniwelować suszonymi owocami. Nie można oczyszczać jelit częściej niż raz w miesiącu.

Stosowanie oleju rycynowego na zaparcie u dzieci, osób w podeszłym wieku i kobiet w ciąży

Nie można spożywać oleju rycynowego w niedonoszonej ciąży i podczas karmienia piersią. U kobiet w ciąży olej rycynowy może powodować skurcze mięśni macicy i przyczynić się do krwawienia z macicy lub nawet prowadzić do poronienia. W czasie karmienia piersią olej rycynowy może być stosowany na zaparcia tylko wtedy, gdy karmienie zostanie przerwane na czas leczenia. W takich przypadkach nigdy nie należy samodzielnie podejmować terapii leczniczych, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Nie należy stosować oleju rycynowego na zaparcia u dzieci poniżej 12 lat. Przyjmowanie oleju rycynowego u dzieci w wieku od 12 lat jest możliwe tylko po konsultacji z pediatrą. Jako środek przeczyszczający zaleca się pojedynczą dawkę, najczęściej 1 łyżeczkę oleju. Olej rycynowy na zaparcia u dzieci powinien być stosowany tylko wtedy, gdy nie ma bezpieczniejszych środków przeczyszczających.

Starsi ludzie często cierpią z powodu upośledzonej perystaltyki jelit, a olej rycynowy na zaparcia jest dość mocnym lekarstwem. Należy go jednak u osób w podeszłym wieku stosować z dużą ostrożnością. Dawkowanie oleju rycynowego nie powinno przekraczać 1 łyżeczki przed snem.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Przeciwwskazania do przyjmowania oleju rycynowego w celu wspomagania wypróżniania:

  • zapalenie okrężnicy w ostrej fazie,
  • ból o nieznanej etiologii,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • alergie pokarmowe,
  • niedrożność jelit,
  • wrzodziejące zapalenie przewodu żołądkowo-jelitowego,
  • krwawienie z macicy, w tym menstruacja,
  • cewkowo-śródmiąższowe i kłębuszkowe zapalenie nerek.

Mozliwe skutki uboczne występujące podczas przyjmowania oleju rycynowego:

  • odruch wymiotny,
  • ból brzucha spowodowany zwiększoną perystaltyką przewodu jelitowego,
  • wzdęcia,
  • uzależnienie przy przedłużonym stosowaniu z powodu niezdolności jelit do samooczyszczenia.

Dzięki odpowiedniemu doborowi dawkowania i przestrzeganiu wszystkich zasad, dzięki olejowi rycynowemu możliwe jest szybkie normalizowanie pracy jelita. Jeśli po wystąpieniu bólu w jamie brzusznej efekt się zmniejszył lub wystąpiły inne nieprawidłowości, należy przerwać przyjmowanie leku i zgłosić się do lekarza. Olej rycynowy dostępny jest również w kapsułkach, które zazwyczaj zawierają 1 gram lub pół grama oleju rycynowego. W zależności od dawki wskazanej na opakowaniu, należy obliczyć ile kapsułek przyjąć. Jeśli kapsułka zawiera 1 gram, a trzeba przyjąć 30 ml, należy zastosować ok. 30 kapsułek.

Poprzedni artykułOlejek z zielonej herbaty – Właściwości i zastosowania
Następny artykułAtopowe zapalenie skóry – Objawy, przyczyny, leczenie
Przede wszystkim jestem pasjonatką i propagatorką wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Od wielu lat interesuję się działaniem rozmaitych składników aktywnych, witamin i minerałów, a zwłaszcza ich wpływem na ludzki organizm. Swoją wiedzą farmaceutyczną i doświadczeniem najczęściej dzielę się w formie artykułów prasowych i opracowań, które mam nadzieję pomagają czytelnikom w utrzymaniu pełni zdrowia, kondycji i dobrego samopoczucia. Swoje artykuły kieruję przede wszystkim do czytelników, którzy szukają jasnych i czytelnych informacji, pozbawionych niestrawnego medycznego żargonu. Prywatnie jestem miłośniczką sportu i aktywnej rekreacji. Uwielbiam kontakt z przyrodą i kocham wszystko, co naturalne.

2 KOMENTARZE

  1. nie próbowałam takiego sposobu, a na prawdę próbowałam dużo. na szczęście mam już swoje sprawdzone. świetnie radzę sobie z dieta bogatą w błonnik i do tego z kapsułkami Debutir. dzięki nim po prostu nie mam problemów z zaparciami i biegunkami. jelita działają jak należy, a ja mam spokojne życie.

  2. Olej rycynowy zmiękcza masy kałowe, więc pomoże przy zaparciach cechujących się „zatwardzeniem” stolca. Jeżeli przyczyną spowolnionej pracy jelit jest zła dieta, lepiej wzbogacić swój jadłospis o produkty bogate w błonnik. Również wysiadywanie na toalecie nie ułatwi wypróżnień. Aby zmniejszyć ryzyko powstania żylaków itp. dolegliwości, siadam na muszli tylko wtedy, gdy potrzebuję zrobić kupę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.