Olejek z zielonej herbaty – Właściwości i zastosowania

0
20655
olejek z zielonej herbaty
Ekstrakt z zielonej herbaty to wspaniałe źródło cennych składników leczniczych i pielęgnacyjnych

Olejek z zielonej herbaty to niezwykły produkt kosmetyczny, posiadający szerokie zastosowanie ochronne i regeneracyjne. Dzięki swoim szczególnym właściwościom, opartym głównie na bogactwie cennych związków przeciwutleniających, sprawdza się przede wszystkim przy cerze dojrzałej, zmęczonej, ale także problematycznej. Może być jednak z powodzeniem stosowany także w przypadku skóry normalnej, której również zapewni wiele cennych korzyści. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na jego temat.

Zielona herbata powstaje z niefermentowanych rośliny o nazwie Camellia Sinensis, która jest niezwykle bogata w polifenole, a przede wszystkim w katechiny. Dzięki właśnie tym substancjom aktywnym wykazuje ona wiele cennych właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Polifenole są silnymi przeciwutleniaczami, które są niezwykle przydatne przy neutralizowaniu niszczącego działania wolnych rodników. Zapewniają m.in. zmniejszenie efektu zniszczeń struktury kolagenu i elastyny w skórze. Ponadto, chętnie wykorzystywana w kosmetyce zielona herbata zawiera związki metyloksantyny, które znaleźć możemy także m.in. w ziarnach kakaowca, oraz pobudzającą teinę.

Olejek z zielonej herbaty najczęściej powstaje w wyniku procesu maceracji w kwasach tłuszczowych, głównie w oleju słonecznikowym. Znacznie rzadziej spotkać można produkty wytwarzane w procesie destylacji parą wodną. Stosowany jest głównie jako naturalny składnik kosmetyków lub samodzielny preparat pielęgnacyjny. Może być bezpiecznie stosowany bezpośrednio na skórę zarówno w warunkach profesjonalnych, jak i domowych. Stanowi także doskonały składnik wielu tradycyjnych receptur pielęgnacyjnych, stosowanych głównie na cerę dojrzałą, zmęczoną i problematyczną. Olejek z zielonej herbaty znajduje także zastosowanie w wielu mieszankach z olejkami eterycznymi, przeznaczonych m.in do pielęgnacji włosów i skóry głowy, a także do masażu ciała. W aromaterapii stosuje się olejek eteryczny z zielonej herbaty, powstający w w procesie destylacji.

Olejek z zielonej herbaty – Właściwości i korzyści ze stosowania w kosmetyce

Zieloną herbatę na większą skalę zaczęto sprowadzać do Europy dopiero w XVII wieku, a od tego czasu przeprowadzono wiele badań, które odkryły jej właściwości w zakresie pielęgnacji zdrowia i urody. Wiadomo dzisiaj, że o jej działaniu decydują głównie przeciwutleniające polifenole, które są bardzo skuteczne w zwalczaniu wolnych rodników. Przyczyniają się one do utrzymania lepszego zdrowia komórek skóry, zapobiegając tym samym procesowi starzenia.

Powstający w procesie maceracji olejek z zielonej herbaty zawiera również najczęściej pochodzącą z oleju słonecznikowego witaminę E, która ma również niebagatelne znaczenie dla utrzymania zdrowia i pięknego wyglądu skóry. Wraz z kwasem linolowym doskonale uzupełnia właściwości nawilżające i łagodzące wszelkie jej podrażnienia. Dzięki nim, olejek doskonale normalizuje metabolizm skóry, a także odbudowuje jego naturalną ochronę lipidową. Do najważniejszych właściwości olejku z zielonej herbaty należy zaliczyć:

 • poprawa drenażu i eliminacja toksyn,
 • działanie antyseptyczne,
 • ochrona przed niszczącymi skutkami działania promieniowania UV,
 • regeneracja i ochrona przed efektami starzenia, takimi jak zmarszczki, utrata jędrności i matowienie,
 • zapewnienie właściwego nawilżenia i odbudowa ochrony lipidowej skóry,
 • pobudzanie krążenia i wzmacnianie naczyń krwionośnych,
 • łagodzenie podrażnień skóry,
 • przeciwdziałanie wypadaniu włosów i łupieżowi,
 • dobra wchłanialność przez skórę,
 • wspomaganie terapii antycellulitowej,
 • możliwość mieszania z olejkami eterycznymi i uzyskiwanie dodatkowych korzyści.

Olejek z zielonej herbaty w aromaterapii

W zabiegach aromaterapii stosuje się olejki eteryczne, najczęściej wytwarzane w procesie destylacji parą wodą. Mają one bardziej lotne właściwości i zapewniają większą koncentrację związków aktywnych. Stosuje się je zarówno w zabiegach inhalacji, jak i poprzez dodawanie do innych składników bazowych. Najczęściej zaleca się mieszanie olejków eterycznych, dzięki czemu można uzyskać synergiczny efekt ich działań. Rodzaje i proporcje uzależnione są od rodzaju zabiegu, jaki ma zostać przeprowadzony z ich użyciem.

Nie stwierdzono dotychczas żadnych wyraźnych skutków ubocznych, wynikających z wdychania olejku eterycznego z zielonej herbaty.

Mieszanie z innymi olejkami

Olejek z zielonej herbaty znajduje zastosowanie w wielu różnych zabiegach i kombinacjach z innymi olejkami, z których niektóre wymieniamy poniżej:

 • Zabieg regeneracyjny: olejek lawendowy, olejek z zielonej herbaty, olejek eteryczny z szałwii, olejek jak również olejki z kiełków pszenicy oraz żel Aloe Vera.
 • Zabiegi przeciwzapalne: olejki eteryczne z zielonej herbaty, olejki eteryczne z główek róży, a także olejek z kiełków pszenicy i żel Aloe Vera.
 • Ochładzanie po słońcu: olejek różany, olejek z zielonej herbaty, żel aloesowy.
 • Zabieg przeciwzmarszczkowy: olejek z zielonej herbaty, olejek z czystka, olejek różany, jak również olejki z kiełków pszenicy i żel aloesowy.

Sposoby użycia olejku z zielonej herbaty

Kosmetyczny olejek z zielonej herbaty może być stosowany bezpośrednio na skórę, np. jako olejek do twarzy lub skóry ciała. Olejki eteryczne trzeba zawsze rozcieńczać w oleju bazowym lub dodawać do gotowych produktów kosmetycznych. Świetnie sprawdza się jako dodatek do balsamów, a także maseczek i kremów. Może stanowić jeden ze składników mieszanki olejowej do masażu. Poniżej przedstawiamy najczęstsze jego zastosowania.

 • Bezpośrednie zastosowanie

Ta metoda jest zalecana do zabiegów regeneracyjnych, nawilżających oraz przeciwzmarszkowych lub przeciwstarzeniowych. W zależności od sposobu można wykorzystać kosmetyczny olejek z zielonej herbaty lub też zmieszać olejek eteryczny z olejem bazowy, np. olejem kokosowym.

 • Masaż

Można dodać kilka kropli z każdego wymienionego powyżej olejku eterycznego i wykonać zabieg wybranego masażu, w zależności od upodobań i potrzeb.

 • Ręczny drenaż limfatyczny

Postępuj zgodnie z zasadami takiego masażu. Można również wykorzystać odpowiednią metodę dostosowaną do konkretnego problemu. Można wykonać manualny drenaż limfatyczny z działaniem przeciwreumatycznym lub odchudzającym. Olejek z zielonej herbaty wzmocni efekty zabiegu.

 • Sauna lub łaźnia parowa

Bardzo ważne jest, by przy tej metodzie nie przekraczać zalecanych dawek, gdyż może to doprowadzić do podrażnień oczu. 2-3 krople wybranego olejku eterycznego należy wlać do specjalnie przystosowanego pojemnika. W tej metodzie olejki eteryczne są absorbowane przez całą powierzchnię skóry, a także przez błonę śluzową jamy ustnej i gardła. Dzięki temu można wykorzystywać różne kombinacje mieszanek olejków eterycznych, w zależności od oczekiwań.

 • Fangoterapia i terapia glonami

Ilość dodanych olejów eterycznych będzie uzależniona od powierzchni ciała. Zmierz powierzchnię palcami i użyj 2-3 krople olejku eterycznego na palec kwadratowy powierzchni.

 • Zimne okłady

Ta metoda jest zalecana do leczenia podrażnień i przekrwionej skóry. Zaleca się ją po kąpielach słonecznych, leczeniu antycellulitowym, a także leczeniu ciężkich nóg i wzmacniania krążenia. Mieszankę olejków używa się z zimną wodą w celu zwiększenia efektu chłodzenia.

 • Aromatyzowanie

Poza działaniem fizycznym olejki eteryczne mogą zapewnić również przyjemną atmosferę i nastrój. Umieść wybrane olejki eteryczne w specjalnym urządzeniu do aromaterapii. Najczęściej jest to ceramiczne naczynie, do którego wlewa się wodę z dodatkiem wybranego olejku eterycznego. Pod nim znajduje się palenisko, które sprawia, że woda zamienia się w aromatyczną parę.

Poprzedni artykułDomowa męska woda kolońska – Przepis i wskazówki
Następny artykułOlej rycynowy na zaparcia i przeczyszczenie
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.