Olejek z zielonej herbaty – Właściwości i zastosowania

0
1855
olejek z zielonej herbaty
Ekstrakt z zielonej herbaty to wspaniałe źródło cennych składników leczniczych i pielęgnacyjnych

Olejek z zielonej herbaty to niezwykły produkt kosmetyczny, posiadający szerokie zastosowanie ochronne i regeneracyjne. Dzięki swoim szczególnym właściwościom, opartym głównie na bogactwie cennych związków przeciwutleniających, sprawdza się przede wszystkim przy cerze dojrzałej, zmęczonej, ale także problematycznej. Może być jednak z powodzeniem stosowany także w przypadku skóry normalnej, której również zapewni wiele cennych korzyści. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na jego temat.

Zielona herbata powstaje z niefermentowanych rośliny o nazwie Camellia Sinensis, która jest niezwykle bogata w polifenole, a przede wszystkim w katechiny. Dzięki właśnie tym substancjom aktywnym wykazuje ona wiele cennych właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Polifenole są silnymi przeciwutleniaczami, które są niezwykle przydatne przy neutralizowaniu niszczącego działania wolnych rodników. Zapewniają m.in. zmniejszenie efektu zniszczeń struktury kolagenu i elastyny w skórze. Ponadto, chętnie wykorzystywana w kosmetyce zielona herbata zawiera związki metyloksantyny, które znaleźć możemy także m.in. w ziarnach kakaowca, oraz pobudzającą teinę.

Olejek z zielonej herbaty najczęściej powstaje w wyniku procesu maceracji w kwasach tłuszczowych, głównie w oleju słonecznikowym. Znacznie rzadziej spotkać można produkty wytwarzane w procesie destylacji parą wodną. Stosowany jest głównie jako naturalny składnik kosmetyków lub samodzielny preparat pielęgnacyjny. Może być bezpiecznie stosowany bezpośrednio na skórę, zarówno w warunkach profesjonalnych, jak i domowych. Stanowi także doskonały składnik wielu tradycyjnych receptur pielęgnacyjnych, stosowanych głównie na cerę dojrzałą, zmęczoną i problematyczną. Olejek z zielonej herbaty znajduje także zastosowanie w wielu mieszankach z olejkami eterycznymi, przeznaczonych m.in do pielęgnacji włosów i skóry głowy, a także do masażu ciała. W aromaterapii stosuje się olejek eteryczny z zielonej herbaty, powstający w w procesie destylacji.

Olejek z zielonej herbaty – Właściwości i korzyści ze stosowania w kosmetyce

Zieloną herbatę na większą skalę zaczęto sprowadzać do Europy dopiero w XVII wieku, a od tego czasu przeprowadzono wiele badań, które odkryły jej właściwości w zakresie pielęgnacji zdrowia i urody. Wiadomo dzisiaj, że o jej działaniu decydują głównie przeciwutleniające polifenole, które są bardzo skuteczne w zwalczaniu wolnych rodników. Przyczyniają się one do utrzymania lepszego zdrowia komórek skóry, zapobiegając tym samym procesowi starzenia.

Powstający w procesie maceracji olejek z zielonej herbaty zawiera również najczęściej pochodzącą z oleju słonecznikowego witaminę E, która ma również niebagatelne znaczenie dla utrzymania zdrowia i pięknego wyglądu skóry. Wraz z kwasem linolowym doskonale uzupełnia właściwości nawilżające i łagodzące wszelkie jej podrażnienia. Dzięki nim, olejek doskonale normalizuje metabolizm skóry, a także odbudowuje jego naturalną ochronę lipidową. Do najważniejszych właściwości olejku z zielonej herbaty należy zaliczyć:

 • poprawa drenażu i eliminacja toksyn,
 • działanie antyseptyczne,
 • ochrona przed niszczącymi skutkami działania promieniowania UV,
 • regeneracja i ochrona przed efektami starzenia, takimi jak zmarszczki, utrata jędrności i matowienie,
 • zapewnienie właściwego nawilżenia i odbudowa ochrony lipidowej skóry,
 • pobudzanie krążenia i wzmacnianie naczyń krwionośnych,
 • łagodzenie podrażnień skóry,
 • przeciwdziałanie wypadaniu włosów i łupieżowi,
 • dobra wchłanialność przez skórę,
 • wspomaganie terapii antycellulitowej,
 • możliwość mieszania z olejkami eterycznymi i uzyskiwanie dodatkowych korzyści.

Olejek z zielonej herbaty w aromaterapii

W zabiegach aromaterapii stosuje się olejki eteryczne, najczęściej wytwarzane w procesie destylacji parą wodą. Mają one bardziej lotne właściwości i zapewniają większą koncentrację związków aktywnych. Stosuje się je zarówno w zabiegach inhalacji, jak i poprzez dodawanie do innych składników bazowych. Najczęściej zaleca się mieszanie olejków eterycznych, dzięki czemu można uzyskać synergiczny efekt ich działań. Rodzaje i proporcje uzależnione są od rodzaju zabiegu, jaki ma zostać przeprowadzony z ich użyciem.

Nie stwierdzono dotychczas żadnych wyraźnych skutków ubocznych, wynikających z wdychania olejku eterycznego z zielonej herbaty.

Mieszanie z innymi olejkami

Olejek z zielonej herbaty znajduje zastosowanie w wielu różnych zabiegach i kombinacjach z innymi olejkami, z których niektóre wymieniamy poniżej:

 • Oczyszczanie: olejek z zielonej herbaty i cyprysowy olejek eteryczny.
 • Zabieg regeneracyjny: olejek lawendowy, olejek z zielonej herbaty, olejek eteryczny z szałwii, olejek jak również olejki z kiełków pszenicy oraz żel Aloe Vera.
 • Zabiegi przeciwzapalne: olejki eteryczne z zielonej herbaty, olejki eteryczne z główek róży, a także olejek z kiełków pszenicy i żel Aloe Vera.
 • Ochładzanie po słońcu: olejek różany, olejek z zielonej herbaty, żel aloesowy.
 • Zabieg przeciwzmarszczkowy: olejek z zielonej herbaty, olejek z czystka, olejek różany, jak również olejki z kiełków pszenicy i żel aloesowy.

Sposoby użycia olejku z zielonej herbaty

Kosmetyczny olejek z zielonej herbaty może być stosowany bezpośrednio na skórę, np. jako olejek do twarzy lub skóry ciała. Olejki eteryczne trzeba zawsze rozcieńczać w oleju bazowym lub dodawać do gotowych produktów kosmetycznych. Świetnie sprawdza się jako dodatek do balsamów, a także maseczek i kremów. Może stanowić jeden ze składników mieszanki olejowej do masażu. Poniżej przedstawiamy najczęstsze jego zastosowania.

 • Bezpośrednie zastosowanie

Ta metoda jest zalecana do zabiegów regeneracyjnych, nawilżających oraz przeciwzmarszkowych lub przeciwstarzeniowych. W zależności od sposobu można wykorzystać kosmetyczny olejek z zielonej herbaty lub też zmieszać olejek eteryczny z olejem bazowy, np. olejem kokosowym.

 • Masaż

Można dodać kilka kropli z każdego wymienionego powyżej olejku eterycznego i wykonać zabieg wybranego masażu, w zależności od upodobań i potrzeb.

 • Ręczny drenaż limfatyczny

Postępuj zgodnie z zasadami takiego masażu. Można również wykorzystać odpowiednią metodę dostosowaną do konkretnego problemu. Można wykonać manualny drenaż limfatyczny z działaniem przeciwreumatycznym lub odchudzającym. Olejek z zielonej herbaty wzmocni efekty zabiegu.

 • Sauna lub łaźnia parowa

Bardzo ważne jest, by przy tej metodzie nie przekraczać zalecanych dawek, gdyż może to doprowadzić do podrażnień oczu. 2-3 krople wybranego olejku eterycznego należy wlać do specjalnie przystosowanego pojemnika. W tej metodzie olejki eteryczne są absorbowane przez całą powierzchnię skóry, a także przez błonę śluzową jamy ustnej i gardła. Dzięki temu można wykorzystywać różne kombinacje mieszanek olejków eterycznych, w zależności od oczekiwań.

 • Fangoterapia i terapia glonami

Ilość dodanych olejów eterycznych będzie uzależniona od powierzchni ciała. Zmierz powierzchnię palcami i użyj 2-3 krople olejku eterycznego na palec kwadratowy powierzchni.

 • Zimne okłady

Ta metoda jest zalecana do leczenia podrażnień i przekrwionej skóry. Zaleca się ją po kąpielach słonecznych, leczeniu antycellulitowym, a także leczeniu ciężkich nóg i wzmacniania krążenia. Mieszankę olejków używa się z zimną wodą w celu zwiększenia efektu chłodzenia.

 • Aromatyzowanie

Poza działaniem fizycznym olejki eteryczne mogą zapewnić również przyjemną atmosferę i nastrój. Umieść wybrane olejki eteryczne w specjalnym urządzeniu do aromaterapii. Najczęściej jest to ceramiczne naczynie, do którego wlewa się wodę z dodatkiem wybranego olejku eterycznego. Pod nim znajduje się palenisko, które sprawia, że woda zamienia się w aromatyczną parę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.