Herbata rumiankowa – Właściwości i zastosowania

0
24871
herbata rumiankowa
Herbata rumiankowa to doskonałe i naturalne antidotum na wiele schorzeń i dolegliwości zdrowotnych

Herbata rumiankowa może być naturalnym antidotum na wiele schorzeń i dolegliwości. Za jej stosowaniem przemawia również fakt, że praktycznie nie powoduje żadnych skutków ubocznych i nie da się jej przedawkować. Jest również bardzo tanim i naturalnym sposobem na zapewnienie sobie dobrego samopoczucia. Poznajmy na czym polega fenomen rumianku i w jakich okolicznościach warto po niego sięgać.

Rumianek (Matricaria L.) jest wprost nadzwyczajnym ziołem, które w celach leczniczych i pielęgnacyjnych wykorzystywane było już od wielu wieków. Stosowano go przede wszystkim przy wsparciu procesu snu i wypoczynku, oraz na problemy trawienne. Poza tymi dwoma właściwościami warte uwagi są również inne korzyści ze stosowania herbaty z rumianku, jak chociażby ogólny wpływ na dobre samopoczucie. W tym artykule znajdziecie 18 najważniejszych powodów, dlaczego herbata rumiankowa to dobry i tani sposób na zdrowsze i spokojniejsze życie.

Krótka charakterystyka rumianku

Rumianek należy do rodziny roślin astrowatych i charakteryzuje się pięknymi i aromatycznymi kwiatkami. Należy także do najpopularniejszych w Polsce ziół, powszechnie stosowanych w ziołolecznictwie i stosowanych w wielu różnych mieszankach leczniczych. Dzięki szerokiemu spektrum działania ziele rumianku znalazło zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości, od trawiennych po skórne. Zarówno świeże, jak i suszone kwiaty rumianku, wykorzystywane są do przygotowywania herbaty rumiankowej.

Rumianek ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne był powszechnie stosowany już od średniowiecza. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, a także uspokajające, które wspierają leczenie wielu problemów zdrowotnych. Ziele rumianku wspiera leczenie m.in.: grypy, chorego gardła, zapalenia dziąseł, bezsenności, napięcia nerwowego, a także kolki, zaburzeń jelitowych, łuszczycy, jak również stanów zapalnych skóry. Rumianek dostępny jest w kilku postaciach, m.in. suszonych główek kwiatowych, herbaty, ekstraktów, nalewek oraz kremów.

Torebki z herbatą rumiankową to najpopularniejszy produkt, który można spotkać w niemal wszystkich sklepach spożywczych oraz aptekach. Olejek z rumianku to również bardzo cenny produkt leczniczy i kosmetyczny, który charakteryzuje się wspaniałymi właściwościami łagodzącymi, nawilżającymi, przeciwbakteryjnymi oraz spowalniającymi procesy starzenia skóry. Do najważniejszych składników aktywnych olejku rumiankowego należy bisabolol, o szerokim spektrum działania kosmetycznego.

Herbata rumiankowa – Jak przygotować

Od setek lat herbata rumiankowa wykorzystywana jest w celu leczenia wielu dolegliwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Do jej przygotowania mogą posłużyć świeże kwiaty lub susz ziołowy. Poza wszystkimi korzyściami zdrowotnymi herbata z rumianku jest łatwa w użyciu i nie jest droga.

  • Na każdą szklankę herbaty należy przygotować 250 ml podgrzanej wody.
  • Na każdą szklankę wody należy przygotować po 2 łyżki suszonych lub 4 łyżki świeżych kwiatów rumianku. W przypadku mierzenia ilości kwiatów najlepiej jest wykorzystywać łyżeczkę z miarką. Ilość rumianku można zmniejszać lub zwiększać, w zależności od ilości wody. Im więcej rumianku, tym silniejsza herbata i odwrotnie.
  • Kiedy woda zacznie wrzeć należy odstawić ją do delikatnego przestudzenia. Następnie należy przelać wodę do dzbanka i wsypać do środka ziele rumianku. Dzbanek przykryć i odstawić na pięć minut, by herbata dobrze się zaparzyła. Czas parzenia można skrócić lub wydłużyć, w zależności od tego, jak mocnego naparu potrzebujemy.
  • Po zaparzeniu herbatę rumiankową należy przelać przez sitko lub gazę.

W przypadku zakupu gotowej mieszanki ziołowej należy postępować zgodnie z opisem producenta.

Medyczne korzyści ze stosowania herbaty rumiankowej

Herbata rumiankowa posiada setki właściwości leczniczych, a poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

  1. Łagodzenie problemów żołądkowo-jelitowych

Regularnie stosowany rumianek pozwala skutecznie zapobiegać skurczom żołądka. W przypadku wystąpienia niejasnej reakcji nadwrażliwości na żywność, pomaga poprzez obecność chamazulenu, będącym naturalnym środkiem łagodzącym. Niektóre źródła wskazują, że olejki rumiankowe równie skutecznie zapobiegają narastaniu problemów jelitowo-żołądkowych. Herbata rumiankowa zawiera delikatne związki psychoaktywne, które wpływają na złagodzenie stresu, który jest najbardziej dokuczliwą przyczyną skurczów żołądka. Najważniejsze jest, by torebkę z herbatą rumiankową zanurzać w gorącej, ale nie wrzącej wodzie. Technika parzenia może mieć wpływ na działanie napoju.

Wskazówka: Dowiedziono, że rumianek posiada prawdziwe i stałe właściwości łagodzące. W rezultacie tego odkryto, że jest także potężnym środkiem naturalnym do leczenia problemów żołądkowo-jelitowych. Wystarczy stosować się do zaleceń na opakowaniu herbaty rumiankowej i przygotowywać napar dwa razy dziennie. Napój należy spożywać do czasu, aż problemy żołądkowe zostaną całkowicie wyleczone.

Uwaga: Spożywaj jedną szklankę herbaty rumiankowej rano, a drugą wieczorem.

  1. Łagodzenie objawów zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to medyczny problem działania układu pokarmowego. Istotnymi przejawami choroby jest podrażniony żołądek oraz regularne skurcze jelita, bez dostatecznie zidentyfikowanego powodu. Zespół jelita drażliwego jest najczęściej diagnozowanym problemem układu żołądkowo-jelitowego, szacuje się bowiem, że może na nie cierpieć nawet  ok. 10 – 20 % populacji. Zwykle jednak tylko niewiele z tych osób zdaje sobie sprawę z własnego problemu zdrowotnego, a jeszcze mniej szuka profesjonalnej pomocy.

Wskazówka: Herbata rumiankowa zmniejsza skurcze żołądka oraz ogranicza wewnętrzny niepokój. Poza tym służy do łagodzenia wzdęć oraz eliminowania z układu trawiennego nadmiernych gazów, dzięki czemu może być naturalnym i skutecznym lekarstwem. Wystarczy wypić kubek herbaty rumiankowej, by złagodzić złe samopoczucie podczas choroby. Pomaga między innymi przy grypie żołądkowej, a także zapaleniu żołądka oraz jelit.

Uwaga: Dla uzyskania lepszych wyników herbatę rumiankową można pić dwa razy dziennie.

  1. Łagodzenie skurczów miesiączkowych

Z pewnością większość kobiet poszukuje skutecznego środka na skurcze miesiączkowe. W takiej sytuacji warto napić się gorącego naparu z rumianku. Od dawna herbata rumiankowa znana jest jako relaksujący środek na skurcze miesiączkowe. Obecne badania odkrywają kolejne właściwości zioła, zapewniające korzyści dla naszego zdrowia.

Wskazówka: Częste stosowanie herbaty rumiankowej wzmacnia poziom glicyny w organizmie. Większe ilości tego aminokwasu mogą przyczynić się do zmniejszenia krwawienia miesiączkowego poprzez kurczenie mięśni oraz ogólne wzmocnienie organizmu. Zapewnia także efekt relaksu i odprężenia. Ponadto delikatne efekty psychoaktywne zioła sprawiają, że każdy poczuje się lepiej. Wystarczy wypić 2-3 szklanki herbaty rumiankowej dziennie. Rumianek może również czasowo pobudzać przepływ krwi w macicy.

Uwaga: Kiedy jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, przy stosowaniu herbaty z rumianku zachowaj szczególną ostrożność. Najlepiej wszystkie zmiany diety konsultować z lekarzem.

  1. Wspomaganie leczenia wrzodów żołądka

Herbata rumiankowa doskonale łagodzi wszelkie podrażnienia żołądka i wspomaga leczenie wrzodów.

Wskazówka: Herbatę rumiankową można stosować regularnie, by uzyskać ulgę przy uciążliwym bólu, który towarzyszy wrzodom żołądkowym. U osób, które poddały się chirurgicznemu usunięciu wrzodów żołądkowych, rumianek pomaga w zmniejszeniu ryzyka ich ponownego pojawienia się. 

Uwaga: Zanim zaczniesz stosować herbatę rumiankową na wrzody żołądkowe, najpierw skonsultuj to ze swoim lekarzem.

  1. Zwalczanie bólów migrenowych

Rumianek jest znanym ziołem o znacznym potencjale terapeutycznym, który wykorzystywany jest ziołolecznictwie m.in. przy leczeniu nadmiernej nerwowości, słabego samopoczucia, a nawet bezsenności. Herbata rumiankowa ma pozytywny wpływ na aparat sensoryczny i pozwala lepiej się relaksować oraz odczuć spokój ducha.

Wskazówka: Jednym z powodów, dla których rumianek jest skutecznym środkiem na migreny, jest jego zdolność do zmniejszania bólu i podrażnień. Nie działa on jednak jednorazowo w taki sposób jak tabletki przeciwbólowe. Herbata rumiankowa powinna być pita regularnie przez dłuższy czas, dzięki czemu zawarte w niej składniki aktywne będą zapobiegać nawracającym bólom. Najczęściej poleca się ją stosować cztery do pięciu razy dziennie.

Uwaga: Ziele rumianku dostępne jest w postaci herbaty, skoncentrowanych płynów, olejków eterycznych, ekstraktów ziołowych, a także kapsułek, maści oraz suszonych kwiatów.

  1. Wspomaganie leczenia bezsenności

Jeśli cierpisz na problemy z zaśnięciem lub bezsenność, to herbata rumiankowa będzie jednym z najlepszych domowych sposobów na pozbycie się tego problemu. W tym zakresie zostało przeprowadzonych wiele badań, w których między innymi porównywano herbatę rumiankową z innymi środkami uspokajającymi. Spożywając napar z rumianku przed snem, można przyspieszyć proces zasypiania oraz zadbać o zdrowszy sen. Dla lepszego efektu można dodać do niej ziół melisy oraz chmielu.

Wskazówka: Przygotuj herbatę z rumianku i spożywaj ją trzy do czterech razy dziennie. Można dla smaku dodać cukier lub miód. Nie mniej jednak najlepszym rozwiązaniem jest wypicie samej herbaty rumiankowej, bez żadnych dodatków.

Uwaga: Znajdujące się w kwiatach rumianku pyłki mogą powodować niekorzystne reakcje organizmu. Zatem jeśli jesteś uczulony na ambrozję lepiej unikać ziół astrowatych, takich jak nagietek, ostropest czy chaber.

  1. Łagodzenie alergii i wysypek

Rumianek wykazuje niesamowite właściwości łagodzące, dzięki czemu doskonale wpływa na łagodzenie wsypek i różnego rodzaju alergii. 

Wskazówki: Przygotuj wacik kosmetyczny i nasącz go chłodną herbatą rumiankową. Umieść go bezpośrednio na powierzchni skóry z wysypką. Rumianek powinien łagodzić jej objawy i przynieść ulgę. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Uwaga: Herbata rumiankowa może stanowić doskonały tonik do skóry ciała i głowy. Można ją stosować praktycznie bez ograniczeń.

  1. Poprawa działania układu odpornościowego

Herbata rumiankowa pomaga wspierać ogólną odporność organizmu na różnego typu infekcje i choroby. Dobrze zabezpiecza przed rozwojem bakterii oraz skutecznie walczy z drobnoustrojami. Stosowanie herbaty rumiankowej polecane jest jako wsparcie leczenia wielu typowych chorób, takich jak przeziębienie czy grypa. Obok herbaty z czystka stanowi ona skuteczny sposób prewencyjne działanie ochronne w okresie sezonowego przesilenia.

  1. Skuteczniejsza kontrola cukrzycy

Herbata rumiankowa pomaga w kontrolowaniu objawów cukrzycy. Pozwala skuteczniej utrzymywać prawidłowy poziom glukozy we krwi, a tym samym wspomaga proces leczenia.

Pielęgnacyjne właściwości herbaty z rumianku

Herbata rumiankowa to nie tylko wspaniałe antidotum na wiele dolegliwości zdrowotnych, ale także w pełni naturalny i skuteczny środek pielęgnacyjny, który można samodzielnie wykorzystać w swoim domu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zastosowania rumianku dla zachowania młodości i piękna.

  1. Rozjaśnianie skóry

Herbata rumiankowa działa na skórę jak naturalny barwnik, delikatnie ją rozjaśniając i nadając blasku. W ten sposób była wykorzystywana w tradycyjnych metodach pielęgnacji. Dodatkowo zapewnia efekty nawilżenia i ściąga otwarte pory. Co więcej, gdy napar z rumianku stosowany jest regularnie przez dłuższy czas, nie mniej niż przez 2-3 tygodnie, pozwala rozjaśnić blizny oraz plamy po trądziku.

Wskazówka: W naczyniu z gorącą wodą należy zaparzać 3 łyżki suszonego rumianku przez ok. 8-10 minut. Następnie do naparu należy dodać jedną łyżkę nektaru pszczelego oraz wody różanej. Mieszankę należy równomiernie nakładać na powierzchnię skóry twarzy oraz szyi. Po odczekaniu co najmniej kwadransa cerę twarzy należy letnią wodą.

Uwaga: Zastosowana w takiej postaci herbata rumiankowa sprawia, że skóra może stać się jaśniejsza i bardziej złagodzona.

  1. Łagodzenie stanów zapalanych skóry

Herbata rumiankowa pozwala skuteczniej walczyć z bliznami oraz zapaleniami skóry. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym zapewnia cerze lepszą ochronę, także przed procesami starzenia i nowotworami. Zawarte w rumianku składniki aktywne doskonale koją i łagodzą wszelkie zaczerwienienia i podrażnienia. 

Wskazówka: Istnieją dwa sposoby na wykorzystanie herbaty rumiankowej do pielęgnacji skóry i wspierania leczenia trądziku. Można ją stosować doustnie lub też zewnętrznie, czyli miejscowo, bezpośrednio na skórze. W obu tych przypadkach należy przygotować herbatę z rumianku w taki sam sposób. Niezależnie od sposobu zastosowania substancje aktywne rumianku będą mogły być absorbowane przez organizm, zapewniając skórze zdrowy i piękny wygląd.

Uwaga: Stany zapalne skóry mogą być leczone piciem herbaty rumiankowej lub pocieranie liśćmi rumianku miejsc dotkniętych stanem zapalnym. Wystarczy wykorzystać te same liście, z których wykonywana jest herbata rumiankowa.

  1. Zmniejszanie obrzęków

Torebka z herbatą rumiankową okazała się wyjątkowo skutecznym lekarstwem na wypryski oraz obrzęki nimi spowodowane. Ze względu na zdolność łagodzenia i właściwości utleniające, pozwala zmniejszać obrzęki oraz zaczerwienienia. Doskonale nadaje się do zapewnienia ulgi oczom oraz likwidowania worków pod oczami.

Wskazówka: Herbatę rumiankową z lodem można stosować na miejsca dotknięte wypryskami. Należy ją stosować dwa razy dziennie. Torebki z zaparzonej herbaty rumiankowej, po ostudzeniu, można stosować na oczy i ich okolice, w celu likwidacji widocznych oznak zmęczenia.

Uwaga: Wiele osób wykorzystuje herbatę rumiankową jako dodatek do kąpieli. Stosuje się ją celu wyeliminowania różnych problemów skórnych, m.in. zapalania skóry, kurze łapki, czy też regularnych obrzęków, wywołanych różnymi schorzeniami.

  1. Łagodzenie podrażnionej skóry

Wiele źródeł wskazuje, że herbata rumiankowa jest wyjątkowo skuteczna przy łagodzeniu podrażnień skóry, również tych wywołanych oparzeniami słonecznymi, kiedy występują miejscowo na skórze. Dodatkowo pomaga zmęczonym oczom, szczególnie po zbyt długim wpatrywaniu się w ekran komputera lub telewizora.

Wskazówka: Po herbatę rumiankową warto sięgać również w przypadku potrzeby uzyskania złagodzonej i promiennej skóry. Wystarczy dodać ją do kąpieli, by przygotować sobie domowe SPA. Kąpiel rumiankowa może być również stosowana u niemowląt, które potrzebują naturalnej pielęgnacji przy wypryskach i innych niepokojących problemach skórnych. Napar z rumianku pozwoli na lepszą ochronę skóry niemowlaka, szczególnie przed oparzeniami i podrażnieniami. Wesprzeć może także spokojny sen.

Uwaga: Herbata rumiankowa jest również wyjątkowo korzystnym i tonizującym roztworem, przydatnym w pielęgnacji suchej i łuszczącej się skóry głowy.

  1. Likwidacja oznak zmęczenia oczu

Herbata rumiankowa może być również wykorzystywana do niwelowania ciemnych plam pod oczami. Wykosztuje się w tym celu okład z torebek po zaparzonej herbacie rumiankowej.

Wskazówka: Przed zabiegiem należy zaparzać torebki z herbatą rumiankową we wrzątku przez około 5 minut. Zanim torebki znajdą się pod oczami, trzeba je jeszcze przez chwilę ostudzić. Następnie umieszczamy herbatę w torebkach pod oczami i trzymamy tak przez ok. 5 minut. Po zabiegu należy delikatnie przemyć oczy świeżą, czystą wodą.

Uwaga: Ten tradycyjny sposób skutecznie pomaga w wyeliminowaniu ciemnych plam oraz łagodzeniu obrzęków pod oczami.

  1. Zapewnienie ochrony skóry

Herbata z rumianku okazuje się być bardzo skutecznym balsamem oczyszczającym skórę. Zawarte w niej składniki aktywne skutecznie w nią wnikają, odżywiają i nawilżają. Stanowi ona naturalny środek czyszczący i toner.

Wskazówka: Herbata rumiankowa może mieć również pozytywne działanie w przypadku stosowania wewnętrznego. Pozwala utrzymywać skórę w dobrej kondycji i szybciej pozbywać się trujących toksyn. Poleca się także stosowanie gorących kąpieli parowych, które zapewniają doskonałe efekty pielęgnacyjne.

Uwaga: Regularne stosowanie herbaty rumiankowej sprzyja utrzymaniu zdrowej i pięknej skóry.

  1. Wspomaganie leczenia łupieżu na skórze głowy

Herbata rumiankowa może być wykorzystywana przy leczeniu łupieżu oraz podrażnień skóry głowy. Wystarczy dodać dwie łyżki mocnego naparu do naturalnego szamponu do włosów.

Wskazówka: W celu wykonania odpowiedniego preparatu z rumianku należy dodać susz ziołowy do wrzącej wody. Całość należy odstawić na ok. pół godziny. Wywar odcedzić, ostudzić i dodać do środka do pielęgnacji włosów lub wykorzystać do mycia włosów.

Uwaga: Jeśli stan zdrowia skóry głowy nie jest najlepszy warto mieszankę stosować raz w tygodniu.

  1. Wspomaganie pielęgnacji blond włosów

Herbata rumiankowa bardzo często stosowana jest naturalny środek pielęgnacyjny dla włosów blond.

Wskazówka: Herbata rumiankowa często stosowana jest jako regularna płukanka do włosów, która stopniowo je rozjaśnia. Rumianek może występować jako stały składnik produktów do pielęgnacji i leczenia włosów. Pozwala wzmacniać włosy, a także pomagać zregenerować uszkodzenia.

Uwaga: Herbata z rumianku służy do zachowania harmonii pomiędzy suchymi a tłustymi stanami na skórze głowy.

  1. Zapobieganie oznakom starzenia

Obecność wolnych rodników w ludzkim organizmie powoduje, że skóra się szybciej starzeje i pojawiają się na niej zmarszczki. Herbata rumiankowa walczy przede wszystkim ze szkodliwym działaniem substancji utleniających, a także chroni przed nimi, by na dłużej zapewnić młodzieńczy wygląd skóry.

Herbatka rumiankowa dla dzieci

Herbatka rumiankowa przede wszystkim zapewnia naturalne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ponadto pozwala redukować uczucie bólu, np. brzucha czy zębów. Ma bardzo łagodne działanie, dlatego można ją podawać nawet najmłodszym dzieciom. Podczas pielęgnacji niemowlaka poleca się często stosować czyste ziele rumianku, najczęściej w postaci naparu. Herbatkę rumiankową można kupić praktycznie w każdym sklepie spożywczym, aptece czy sklepie zielarskim. Należy jedynie uważać, czy dziecko nie jest uczulone na rośliny z rodziny astrowatych.

  1. Rumianek na ropiejące oczka

Herbatka z rumianku świetnie spisuje się w pielęgnacji ropiejących oczek dziecka. Pozwala szybciej zwalczyć infekcję i przynosi ulgę. Oczka można przemywać wacikiem namoczonym w rozcieńczonym naparze w rumianku. Płyn powinien mieć barwę słomkową. W przypadku poważniejszych infekcji zawsze jednak należy udać się z dzieckiem do lekarza.

  1. Herbatka z rumianku na bolący brzuszek

Herbatka z rumianku doskonale łagodzi kolki, które mogą mieć bardzo różne przyczyny. Zawiera ona cenne związki aktywne, które redukują u dziecka napięcia w jamie brzusznej, a także działają rozkurczowo. Ponadto wpływają na zmniejszenie ilości gazów i pomagają w wypróżnianiu. Cenną właściwością rumianku jest jego zdolność do ułatwiania zasypiania i redukcji stresu. W sklepach można spotkać gotowe herbatki rumiankowe, które można podawać dzieciom nawet w pierwszych tygodniach życia.

  1. Rumianek na ząbkowanie

Wyrzynanie się zębów praktycznie zawsze jest dla dziecka bardzo dokuczliwe i bolesne. Przemywanie dziąseł naparem z rumianku może jednak przynieść ulgę. Często poleca się też zastosować do tego olejek rumiankowy, jednak jest to nieco bardziej pracochłonne. Żeby przygotować macerat należy koszyczki rumianku zalać oliwą z oliwek i odstawić na co najmniej 6 tygodni. Po tym czasie olej będzie gotowy do użycia.

  1. Napar z rumianku do kąpieli łagodzącej podrażnienia

Często stosowaną metodą pielęgnacji dzieci jest dodawanie naparu z rumianku do kąpieli. Pozwala to lepiej pielęgnować odparzoną skórę lub pokrzywkę. Rumianek redukuje podrażnienia  i swędzenie. Przyczynia się do szybszej regeneracji skóry.

  1. Herbatka rumiankowa przy katarze i przeziębieniu

Rumianek to doskonałe zioło, które można wykorzystywać do inhalacji dróg oddechowych. Zawarte w nim olejki eteryczne zapewniają odkażające działanie. Herbatę rumiankową można także wlewać do nawilżacza a pokoju chorego dziecka. Pozwoli to na szybsze zwalczenie infekcji.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Panero J.L., Funk V.A.. Toward a phylogenetic subfamilial classification for the Compositae (Asteraceae). „Proceedings of the Biological Society of Washington”. 115 (4), s. 909–922, 2002. Biological Society of Washington.

B. Baldwin, J.M. Bonifacino, T. Eriksson, V. A. Funk, C.A. Mannheimer, B. Nordenstam, N. Roque, I. Ventosa: Compositeae classification (ang.). Smithsonian National Museum of Natural History.

Crescent Bloom: Systematyka rodzaju Chamomilla (ang.). The Compleat Botanica.

Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.

Poprzedni artykułSok z aloesu wspaniałym napojem zdrowotnym
Następny artykułDomowy krem odżywczy z nagietka
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.