Olejek waniliowy w ochronie zdrowia i urody

0
12467
olejek waniliowy
Wanilia i olejek waniliowy do doskonałe składniki zdrowotne i pielęgnacyjne

Naturalny olejek waniliowy wytwarza się z owoców wanilii, należącej do rodziny roślin storczykowatych. Hiszpańskie słowo wanilia to vaina, które da się przetłumaczyć jako “mała kapsułka“. To właśnie hiszpańscy odkrywcy, którzy przypływali na wybrzeża Zatoki Meksykańskiej na początku XVI w nadali wanilii obecną nazwę. Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości olejku z tej niezwykle charakterystycznej rośliny.

Wanilia rośnie jak winorośl, wspinając się po drzewach lub sztucznie stworzonych podporach. Mimo, że pochodzi z Meksyku, jest obecnie powszechnie uprawiana w tropikach, a największymi producentami na świecie jest Indonezja i Madagaskar.

Kwiat wanilii ma postać zbliżoną do pięknego, żółtego kwiatu orchidei. Roślina rodzi długie, strączkowe owoce, które hodowcy muszą kontrolować codziennie. Krystalizujące się w nich związki aktywne mają charakterystyczny waniliowy zapach. Zarówno strąki wanilii, jak i nasiona mogą być stosowane w celach kulinarnych.

Strąki nasion wanilii mają wymiary około 1 x 18 cm i po dojrzeniu posiadają brązowawo-czerwony kolor, czasami wpadający w czerń. Wewnątrz strąków znajduje się oleista ciecz, pełna maleńkich nasionek.

Olejek waniliowy – Wyjątkowa kompozycja smaku i aromatu

Wykazano, że wanilia zawiera ponad 200 związków, które mogą mieć zmienne stężenia w zależności od obszaru, w którym ziarna są zbierane. Różne związki, w tym waniliny, p-hydroksybenzaldehyd, gwajakoli, alkohol anyżowy, okazują się być niezwykle istotne dla profilu zapachowego wanilii.

Niektóre badanie potwierdzają, że najważniejsze związki aktywne, odpowiedzialne za zróżnicowanie pomiędzy różnymi ziarnami wanilii, to wanilina, alkohol anyżowy, 4-methylguaiacol, p-hydroksybenzaldehyd / trimethylpyrazine, p-krezol / anizol, gwajakolu, izowalerianowy oraz kwas octowy.

Wanilia cieszy się bardzo szerokim zastosowaniem komercyjnym, a także domowym. Szczególnie chętnie stosuje się ją w wypiekach, produkcji perfum i aromaterapii. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z szeregu korzyści zdrowotnych, które można zapewnić z wykorzystaniem olejku waniliowego. Działa on m.in. jako naturalny środek przeciwdepresyjny i zawiera wysoki poziom przeciwutleniaczy, pozwalających hamować rozwój komórek nowotworowych.

Olejek waniliowy wspomaga zdrowy rozwój włosów i skóry, łagodzi bóle mięśni i skurcze, oraz naturalnie reguluje poziom hormonów. Wykorzystuje się go również przy tak nietypowych problemach jak utrata libido, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Pozwala również zwalczać uciążliwe uczucie niepokoju oraz obniżać niebezpiecznie wysokie ciśnienie krwi. W dalszej części przedstawiamy najważniejsze właściwości i zastosowania olejku z wanilii.

8 najważniejszych właściwości olejku waniliowego

 1. Olejek waniliowy zapewnia działanie antyoksydacyjne

Właściwości przeciwutleniające olejku waniliowego chronią organizm przed przedwczesnym starzeniem, skutecznie neutralizując działanie wolnych rodników. Zawarte w nim przeciwutleniacze są substancjami, które pomagają uniknąć pewnych rodzajów uszkodzeń komórek, zwłaszcza tych, spowodowanych w procesie utleniania. Utlenianie jest jedną z najczęstszych przyczyn większości problemów zdrowotnych oraz rozwoju wielu chorób. Proces ten jest jednocześnie zupełnie naturalny i niebezpieczny, gdyż może prowadzić do rozwoju nowotworów oraz utratą przez organy znacznej wydajności funkcjonowania.

Czysty ekstrakt z wanilii, który zostało pozyskany z utwardzonych ziaren i wymieszany z 60% roztworem alkoholu etylowego, wykazuje bardzo wysoki poziom przeciwutleniaczy. Ten typ mieszanki może być sposobem na wykorzystanie ekstraktu z wanilii jako naturalnego przeciwutleniacza, przydatnego do przechowywania żywności oraz różnorodnych suplementów zdrowotnych.

 1. Olejek waniliowy zapewnia zwalczanie zakażeń

Niektóre składniki zawarte w oleju waniliowym, takie jak wanilina czy eugeno wykazują naturalne właściwości do zwalczania zakażeń. W 2014r zbadano skuteczność olejku z wanilii, jako środka przeciwbakteryjnego, stosowanego na powierzchni komórki bakteryjnej. Otrzymane wyniki wykazały, że olejek waniliowy silnie hamuje początkowy rozwój komórek S.aureus, czyli gronkowca złocistego. Gronkowiec złocisty to bakterie często obecne w ludzkich drogach oddechowych oraz w skórze, których rozwój może prowadzić do wielu groźnych schorzeń i zachorowań.

 1. Olejek waniliowy powoduje polepszanie nastroju

Wanilia jest powszechnie używana jako naturalny środek do zwalczania uczucia długotrwałego lęku i depresji, a także wspomaga leczenie problemów z odżywianiem. Olejek waniliowy wykazuje niezwykle uspokajający wpływ na działanie mózgu, co pomaga wyraźnie w redukowaniu agresji, bezsenności, a także uciążliwego stresu i niepokoju.

Niektóre badania wykazały, że waniliny, będące jednymi z podstawowych składników aktywnych zawartych w wanilii i olejku waniliowym, wykazują silne działanie przeciwdepresyjne. Jej funkcje porównywano do działania fluoksetyny, czyli lekarstwa stosowanego do leczenia depresji i natręctw.

 1. Olejek waniliowy łagodzi objawów PMS

Ponieważ olejek waniliowy aktywuje poziom estrogenów, wspomaga również regulację miesiączki oraz wyraźnie łagodzi objawy PMS. Objawy PMS występują u ponad 75% miesiączkujących kobiet. Niewłaściwa równowaga hormonalna jest głównym czynnikiem tych uciążliwych objawów, do których należą najczęściej: zmęczenie, wzdęcia, problemy skórne, zmiany emocjonalne, tkliwość piersi oraz skurcze.

Organiczny olejek waniliowy to naturalny środek na skurcze i PMS, gdyż skutecznie aktywuje naturalne dochodzenie do równowagi hormonalnej, zmniejsza uczucie stresu oraz pozostawia ciało i umysł zrelaksowanym. Działa również jak delikatny środek uspokajający. Dzięki jego zastosowaniu organizm nie jest w stanie nadwrażliwości, podczas wystąpienia objawów PMS, a jego niekorzystne objawy są wyraźnie zminimalizowane.

 1. Olejek waniliowy powoduje zwiększenie libido

Naturalny olejek waniliowy pobudza wydzielanie niektórych hormonów, takich jak testosteron i estrogen, który pomaga ludziom cierpiącym na zaburzenia erekcji, impotencję i utratę libido. W wielu wypadkach zaburzenia erekcji mogą być spowodowane niskim poziomem testosteronu, przyjmowaniem leków, nieodpowiednią dietą, stresem, zmęczeniem, depresją oraz wieloma innymi czynnikami chorobowymi. Dobrą wiadomością jest to, że około 70 procent tych dolegliwości może być zwalczana naturalnymi metodami leczenia. Olejek waniliowy pozwala również poprawić poziom hormonów, polepsza nastrój i nastawienie do życia.

 1. Olejek waniliowy powoduje obniżenie ciśnienia krwi

Uspokajające właściwości wanilii pozwalają w naturalny sposób obniżyć ciśnienie krwi, poprzez rozluźnienie ciała i umysłu. Wyraźne nadciśnienie tętnicze może narażać na ryzyko udaru mózgu, zawału serca oraz cukrzycy.

Jedną z najczęściej występujących przyczyn wysokiego ciśnienia krwi jest stres. Poprzez rozluźnienie mięśni i umysłu olejek waniliowy jest w stanie obniżyć jego poziom, a tym samym zmniejszyć ryzyko wielu powikłaniom zdrowotnym. Pomaga również uzyskać lepszy sen, który jest kolejnym sposobem przeciwdziałającym podwyższonemu ciśnieniu na tle nerwowym. Olejek waniliowy działa również jako naturalny przeciwutleniacz, a tym samym zmniejsza stres oksydacyjny i powoduje rozszerzenie tętnic.

 1. Olejek waniliowy pozwala zapobiegać rozwojowi komórek nowotworowych

Olejek waniliowy wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Wanilia zawiera bowiem w sobie liczne związki aktywne, pozwalające hamować rozwój komórek nowotworowych. Należą do nich przede wszystkim bardzo skuteczne antyoksydanty, które zapobiegają nadmiernemu utlenianiu komórek. Przeciwutleniacze neutralizują w organizmie działanie wolnych rodników oraz redukują stres oksydacyjny.

Przy wysokich stężeniach, wolne rodniki mogą być niebezpieczne dla organizmu i uszkadzać wszystkie główne części komórek, w tym DNA, białka i błony komórkowe. Uszkodzenie komórek, spowodowane przez wolne rodniki, zwłaszcza uszkodzenie DNA, może odgrywać ważną rolę w rozwoju nowotworów i innych, najgroźniejszych chorób. Zawarte w olejku waniliowym przeciwutleniacze znane są jako “zabójcy” wolnych rodników.

 1. Olejek waniliowy zapewnia zmniejszanie stanów zapalnych

Olejek waniliowy wykazuje działanie uspokajające i łagodzące, czym zmniejsza ryzyko powstawiania takich problemów jak infekcje i lokalne zapalenia. Jest pomocny w utrzymaniu dobrej kondycji układu oddechowego, pokarmowego, nerwowego, krążenia i wydalniczego.

Ponieważ wanilia jest bogata w przeciwutleniacze, zmniejsza również szkody spowodowane przez powstałe w organizmie stany zapalne. Zawarta w niej wanilina to składnik o największej ilości przeciwutleniaczy, pozwalający również w naturalny sposób  obniżać poziomu cholesterolu, zmniejszać we krwi stężenie triglicerydów oraz łagodzić objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów jest powodowane zaburzeniem autoimmunologicznym, w wyniku którego białe krwinki niszczą m.in. komórki chrząstki. Problemy zdrowotne tego typu mogą być związane z alergiami pokarmowymi, infekcjami bakteryjnymi, stresem i nadmiarem kwasów w organizmie. Zarówno sama wanilia, jak i olejek waniliowy, wykazują działanie przeciwzapalnie, antybakteryjnie, uspokajająco i jest doskonałym środkiem naturalnym, wspomagającym leczenie tego typu chorób.

Sposoby na wykorzystanie olejku waniliowego

 • Relaks dla ciała i umysł – Wmasuj 10 kropli oleju waniliowego w szyję, nogi, klatkę piersiową i brzuch. Złagodzi on bóle mięśni, skurcze, uczucie lęku, PMS, a także zadziała jako naturalny środek przeciwbakteryjny.
 • Poprawa jakości snu – Użyj 3-5 kropli olejku waniliowego do zabiegu aromaterapii, najlepiej tuż przed snem lub stwórz własną waniliową kąpieli, dodając 5-10 kropli do ciepłej wody w wannie.
 • Odświeżenie i aromatyzowanie powietrza – Dodaj 10-20 kropli do wody wymieszanej w proporcji 1: 1 z olejkiem bazowym, najlepiej olejem kokosowym lub jakimś olejkiem eterycznym. Można go również stosować do prania pościeli, odświeżania mebli, oraz pielęgnacji skóry i włosów.
 • Zapewnienie pielęgnacji skóry – Dodaj 2-3 krople do codziennego żelu do mycia twarzy lub balsamu do ciała.
 • Ukojenie po oparzeniach i ranach – Delikatnie wcieraj miejscowo 2-3 krople czystego oleju waniliowego.
 • Poprawa ogólnej kondycji organizmu – Dodaj 5 kropli czystego oleju waniliowego do codziennej kawy lub herbaty.
 • Zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie – Regularnie stosuj wysokiej jakości olejek waniliowy lub ekstrakt z wanilii do różnorodnych potraw i ciast.

Olejek waniliowy – Możliwe działania uboczne i środki ostrożności

Wanilia jest generalnie bardzo bezpieczna w spożyciu, ale jej działanie posiada również potencjalne skutki uboczne. Niektórymi skutkami ubocznymi wewnętrznego lub zewnętrznego stosowania olejku waniliowego są lokalne podrażnienia, zapalenia skóry lub obrzęki. Przed rozpoczęciem regularnego stosowania dobrym pomysłem jest zawsze zaczęcie od małych dawek. Jeśli chcesz używać olejku waniliowego na skórę, za pierwszym razem zastosuj go na małym obszarze skóry.

Pamiętaj, że czysty olejek waniliowy jest dość drogim produktem, więc jeśli znajdziesz go w okazyjnej cenie to prawdopodobnie nie będzie to produkt wysokiej jakości. Czytaj również szczególnie uważnie etykiety. Liczne produkty tego typu na rynku zawierają syntetyczne składniki oraz wanilinę uzyskiwaną w laboratoriach. Uważaj również na ekstrakty waniliowe, produkowane w Meksyku, które są często mieszane z ekstraktem z fasoli Tonga, która zawiera związek chemiczny zwany kumaryną, zakazaną w niektórych krajach jako dodatek do produktów spożywczych.

Historia i ciekawostki na temat wanilii

Wanilia to wyjątkowa roślina, kojarzona nie tylko z doskonałym smakiem, ale również z najdalszymi wyprawami podróżniczymi. Warto zatem poznać historię jej odkrycia i niesamowitego wzrostu popularności.

Odkrycie wanilii przez Europejczyków przypisuje się hiszpańskiemu konkwistadorowi Hernánowi Cortés, który sprowadził na stary kontynent również wiele innych nowinek, m.in. kakao. Dość powszechnie uważa się, że indiańskie plemię Totonac, mieszkające na wschodnim wybrzeżu Meksyku, w rejonach dzisiejszego stanu Veracruz, było pierwszym, które uprawiało wanilię. Miało ono jednak naturalnego sprzymierzeńca, znacznie ułatwiającego uzyskiwanie wysokiej jakości owoców. Z tego właśnie powodu liczne próby przeniesienia upraw w inne zakątki świata nie dawały efektów, gdyż roślina wymagała zapylenia, które poza obszarami naturalnego występowania nie następowało.

Dopiero w 1841 roku, w wieku 12 lat, mieszkający na francuskiej wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim niewolnik Edmond Albius odkrył, że roślina ta może być zapylana ręcznie, co pozwoliło na przeniesienie upraw w inne rejony świata. Trzy główne gatunki wanilii są dzisiaj uprawiane w wielu miejscach, jednak wszystkie pochodzą z gatunku pierwotnie znalezionego w Ameryce Środkowej. Warto również wspomnieć, że wanilia jest drugą najdroższą przyprawa po szafranie.

Z tego właśnie powodu należy mieć na względzie fakt, że większość tanich i szeroko dostępnych na rynku olejów waniliowych zawiera całe mnóstwo składników syntetycznych lub jest mocno przetworzone. Znalezienie 100% czystego olejku jest bardzo mało prawdopodobne i kosztowne. Szukając olejku waniliowego dla zapewnienia najlepszych korzyści zdrowotnych, należy również pamiętać, że im wyższa zawartość waniliny, tym bardziej wartościowy smak i aromat.

Samodzielne wykonanie olejku waniliowego

Samodzielnie wykonany olejek waniliowy wymaga zakupu w sklepie całych owoców wanilii, najlepiej ze sprawdzonego źródła, a następnie przekrojenie ich wzdłuż i pozyskanie nasion. Należy je dodać do najwyższej jakości oleju bazowego, który warto wybrać ze względu na planowane zastosowanie. Można do tego wykorzystać olej kokosowy, olejek jojoba lub olejek arganowy.

Pozostaw mieszaninę olejków na co najmniej tydzień, a z czasem jego zapach będzie silniejszy. Utrzymuj mieszankę w szczelnie zamkniętym pojemniku, w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Po tym czasie olejek waniliowy będzie gotowy do użycia.

Poprzedni artykułOlejek goździkowy – Właściwości i zastosowania
Następny artykułOstropest plamisty – Właściwości, działanie, stosowanie
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.