Nalewka cynamonowa – Przepis i działanie lecznicze

0
12252
nalewka cynamonowa
Cynamon w postaci domowej nalewki wykazuje wiele cennych właściwości zdrowotnych

Nalewka cynamonowa to dość popularny sposób na domową recepturę leczniczą, sprawdzającą się przy wielu różnych dolegliwościach. Przepis na jej przygotowanie nie jest szczególnie trudny do zrealizowania, dlatego warto warto się pokusić o jej samodzielne wykonanie. Jej dość intensywny smak, a także właściwości rozgrzewające i poprawiające nastrój, szczególnie polecane są na zimne, jesiennie i zimowe wieczory.

Cynamonowce, z których pozyskuje się znany nam wszystkim cynamon, należą do roślin leczniczych, stanowiących jedną z podstaw medycyny naturalnej. Przez wieki wykorzystywany był przede wszystkim jako skuteczny środek na problemy trawienne, bóle mięśniowe i menstruacyjne, pobudzający krążenie i przynoszący ulgę w przeziębieniach. Często zaleca się go stosować w postaci nalewki, a także olejku eterycznego.

Cynamon jako cenny surowiec spożywczy

Istnieje wiele gatunków cynamonowca (Cinnamomum), m.in. cynamonowiec cejloński, cynamonowiec wonny lub chiński (kasja), a także cynamonowiec jawajski oraz inne dziko rosnące gatunki. Wszystkie one zawierają gruczołki, w których zbierają się olejki eteryczne, znane jako olejki cynamonowe. Gruczołki znajdują się zarówno w liściach, jak i drewnie, korze oraz korzeniach.

Cynamon to przede wszystkim bardzo popularna na świecie przyprawa kuchenna, którą otrzymuje się przede wszystkim z cynamonowca cejlońskiego, który jest najbardziej ceniony w tym zakresie. Charakteryzuje się rdzawym kolorem i słodko-korzennym, lekko piekącym smakiem oraz silnym i bardzo charakterystycznym aromatem. Niestety, często dochodzi do fałszowania przypraw tego rodzaju i w sprzedaży zamiast cynamonu cejlońskiego pojawia się gorszy gatunkowo cynamon kasja, który ma znacznie mniej przyjemny, a także piekący i cierpki smak.

Oprócz zastosowań leczniczych, cynamon znajduje przede wszystkim szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, w produkcji likierów, a także w przemyśle perfumeryjnym. Niezastąpiony bywa w kuchni do przyprawiania słodkich potraw z ryżu, ciast, pieczonych jabłek czy grzanego wina. Służy również do aromatyzowania mięsa i ryb. Często również stanowi podstawię do przygotowania domowej nalewki cynamonowej.

Cynamon jako surowiec leczniczy

Surowiec zielarski stanowi wysuszona kora młodych pędów drzew cynamonowca, pozbawiona korka i części kory pierwotnej. W sprzedaży zasadniczo dostępny jest w dwóch postaciach, a mianowicie w zwiniętych w rulonik kawałkach lub w postaci zmielonej. Surowiec cynamonu otrzymuje się w procesie korowania młodych 2-3 letnich pędów i gałęzi. Po pozyskaniu, kory usuwa się warstwę miąższu oraz części skorkowaciałe, a następnie tnie na kawałki i suszy na słońcu. Podczas procesu suszenia kora cynamonu nabiera charakterystycznej barwy oraz aromatu, a także skręca się w rurki. Najbardziej wartościowe są cienkie kawałki kory, o jasnym zabarwieniu, które zawierają najwięcej substancji aromatycznych.

Kora cynamonowa zawiera bardzo cenny olejek, którego głównym składnikiem, bo aż w ok. 80%-tach jest aldehyd cynamonowy. Znaleźć w nim można również eugenol, cechujący się charakterystycznym korzennym i lekko piekącym smakiem. Ponadto, zawiera także związki tri-terpenowe, śluzy, garbniki, skrobię oraz cukry.

Właściwości lecznicze i ostrzeżenia względem cynamonu

Współcześnie wiadomo, że dzięki dużej zawartości aldehydu, cynamon wykazuje skuteczne działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Korzystnie wpływa na trawienie i oddychanie, poprawia dopływ krwi do mózgu i ukrwienie wszystkich narządów organizmu. Obniża także poziom cholesterolu we krwi, redukuje ryzyko chorób serca i cukrzycy. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, przez co opóźnia proces starzenia i może zapobiegać nowotworom. Wspomaga krzepnięcie krwi, przynosi ulgę podczas bólów migrenowych i jest naturalnym środkiem do walki z trądzikiem.

Mimo tak wielu właściwości leczniczych, istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Przede wszystkim cynamon zawiera pewną ilość kumaryny, substancji podejrzewanej o toksyczny wpływ na nerki i wątrobę, szczególnie przy nadmiernym spożyciu. Warto jednak pamiętać, że najwięcej kumaryny jest w chińskim cynamonie kasja, a najmniej w cynamonie cejlońskim. Pomimo tego, że szkodliwość cynamonu dla ludzi nie została potwierdzona badaniami naukowymi, bardzo często zaleca się stosować ostrożność, właśnie z powodu występowania kumaryny. Cynamonu powinny unikać osoby z chorobami wrzodowymi przewodu pokarmowego i kobiety ciężarne.

Nalewka cynamonowa – Przepis i wskazówki

Do przygotowania domowej nalewki cynamonowej potrzeba:

  • 8 g zmielonego cynamonu,
  • kawałek kory cynamonowej,
  • 1 litr winiaku,
  • 150 g brązowego cukru.

Zmielony cynamon, korę i cukier umieszczamy w słoju i zalewamy winiakiem. Całość szczelnie zamykamy i odstawiamy na 3-4 tygodnie w ciepłe miejsce, co pewien czas wstrząsając słojem. Następnie uzyskany płyn przecedzamy przez gazę lub bibułę filtracyjną i rozlewamy do butelek. Tak otrzymaną nalewkę z cynamony pozostawiamy w ciemnym i chłodnym miejscu na co najmniej pół roku, gdzie powinna dojrzewać. Będzie jednak jeszcze lepsza jeśli postoi dłużej. 

Sposób użycia i zastosowanie nalewki cynamonowej

Nalewka cynamonowa zalecana jest zazwyczaj w ilości po pół kieliszka 25 ml 2-3 razy dziennie. Polecana jest jako trunek poprawiający apetyt, naturalny środek poprawiający trawienny, a także zaleca się jej pomocnicze stosowanie przy niestrawnościach, lekkich zatruciach i nieżytach żołądkowych. Cynamonówka wykazuje również cenne działanie przeciwbakteryjne i fungistatyczne.

 

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Poprzedni artykułŁojotokowe zapalenie skóry – Objawy, przyczyny i leczenie
Następny artykułNalewka cytrynowa – Przepis i zastosowanie
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.