Nalewka krwawnikowa – Przepis i zastosowanie

0
15433
nalewka krwawnikowa
Nalewka krwawnikowa stanowi naturalny preparat leczniczy na wiele dolegliwości i schorzeń

Nalewka krwawnikowa to naturalny preparat ziołowy, przede wszystkim o działaniu rozkurczowym, wspomagającym przepływ żółci do dwunastnicy i osłabiającym ból wywołany skurczem jelit lub kolką jelitową. Wspomaga także odtruwanie organizmu, pobudza miesiączkowanie oraz osłabia związane z nim bóle. Poniżej przedstawiamy przepis na nalewkę z krwawnika, a także pozostałe jej działanie i zastosowania.

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium ) to popularne ziele lecznicze, znane również jako tysiącznik lub tysiąclist. Łacińska nazwa Achillea pochodzi od imienia Achillesa, który rzekomo używał tego ziela do leczenia ran. Krwawnik występuje w stanie naturalnym niemal na wszystkich kontynentach, także w Polsce jest powszechnie spotykany.

Krwawnik jest byliną silną, często krzaczasto rozgałęzioną i odznacza się wyraźnym zapachem, przypominającym nieco woń chryzantem, szczególnie intensywnym po roztarciu. Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie jest ziele krwawnika, kwiaty i liście, pozyskiwane głównie ze stanu naturalnego, chociaż roślina ta może być też uprawiana. O leczniczym działaniu krwawnika, pomocnego m.in. w leczeniu hemoroidów, wspominał już Hipokrates. Grecki lekarz, żyjący w czasach Nerona Dioskurydes zalecał go z kolei w walce z chorobą wrzodową. Wykorzystywany był chętnie m.in. przez Etrusków, Greków oraz ludy Azji. Stosowano go również dość powszechnie w średniowieczu. Rośliny tej nie mogło zabraknąć m.in. w pęku ziół niesionych do kościoła w święto Matki Boskiej Zielnej.

Krwawnik w ziołolecznictwie

O właściwościach leczniczych decydują odkryte w zielu olejki eteryczne, m.in. azulen, cynol i glikozyd cyjanogenny, a także flawonoidy, garbniki, sterole i kumaryny. Wśród kwasów organicznych znajdziemy w nim głównie mrówkowy, octowy oraz izowalerianowy. Zile to bogate jest również w sole mineralne, zwłaszcza cynku i magnezu, a także kobaltu, miedzi, manganu, siarki i żelaza.

W tej niepozornej roślinie ukryta jest wielka siła lecznicza. Krwawnik posiada urozmaicony skład chemiczny i dzięki temu wykazuje wielokierunkowe działanie. Kwiaty i ziele krwawnika mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz przeciwkrwotoczne w obrębie przewodu pokarmowego. Zawarte w nim związki działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, dróg moczowych i żółciowych. Zwiększają wydzielanie soków trawiennych i żółci, ułatwiają usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii oraz łagodzą bóle menstruacyjne. Przetwory z krwawnika także także działanie przeciwalergiczne, ściągające, napotne i przeciwgorączkowe. Z tego powodu, domowa nalewka krwawnikowa to bardzo cenny środek leczniczy, sprawdzający się w wielu typowych problemach zdrowotnych.

W chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, stanach zapalnych żołądka i jelit, żylakach odbytu, a także wzdęciach, nudnościach i uporczywych zaparciach warto sięgnąć po odwar z ziela. Do jego przygotowania wystarczy 1 łyżka ziela na 1 szklankę wody. Taki sam odwar z ziela lub kwiatów warto stosować w formie płukanek przy zapaleniu śluzówki jamy ustnej i gardła, a także do irygacji lub nasiadówek przy żylakach odbytu oraz do okładów w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry.

Wyciąg z krwawnika ma także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Dodawany jest do regenerujących i łagodzących maseczek, kremów i płynów do twarzy, a także bywa składnikiem szamponów i past do zębów. Krwawnik znalazł również zastosowanie jako roślina przyprawowa, do czego stosuje się młode liście o gorzkawosłonym i korzennym smaku. Można stosować je jako dodatek do sosów i zup.

Sposób przygotowania nalewki krwawnikowej

W surowiec do przygotowania domowej nalewki krwawnikowej najlepiej zaopatrzyć się samodzielnie. W tym celu należy w okresie lata wyjechać za miasto i zerwać ziele krwawnika z nienawożonych i suchych łąk lub pastwisk. Jeżeli nie mamy takiej możliwości można kupić gotowy surowiec w sklepie zielarskim. Nalewka z krwawnika wymaga przygotowania:

  • 100 g wysuszonego i rozdrobnionego ziela krwawnika,
  • 0,5 litra czystej wódki 40%-owej.

Ziele krwawnika należy umieścić w odpowiedniej wielkości słoju i zalać wódką. Zawartość trzeba dobrze wymieszać i odstawić na ok. 2-3 tygodnie, co pewien czas wstrząsając słojem. Po tym czasie ziołową masę należy dobrze wycisnąć do nalewki i całość przefiltrować przez gazę lub bibułę filtracyjną. Nalewka krwawnikowa powinna być wtedy przelana do ciemnej butelki, a następnie właściwie opisana.

Nalewka krwawnikowa – Sposób użycia, działanie i zastosowanie

Nalewkę krwawnikową najczęściej poleca się stosować 3 razy dziennie po pół łyżeczki, z niewielką ilością wody. Sprawdza się przede wszystkim w dolegliwościach menstruacyjnych, przy zaczęciu stosowania 10 dni przed terminem miesiączki, a kończąc 2 tygodnie po jej zakończeniu. Zawarte w niej substancje czynne zmniejszają stany zapalne, łagodzą skurcze i hamują obfite krwawienie. Poza tym, nalewka krwawnikowa posiada ponadto cenne działanie antybakteryjne i rozkurczające. Może być m.in. pomocna w problemach trawiennych, a także przy grypie i przeziębieniu.

Nalewki z krwawnika nie należy jednak stosować w czasie ciąży oraz przez osoby z alergią, ponieważ może powodować objawy uczulenia, np. wysypkę.

Poprzedni artykułNalewka cytryńcowa – Przepis i zastosowania
Następny artykułOlejek szałwiowy – Właściwości i zastosowanie
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.