Nalewka cytryńcowa – Przepis i zastosowania

0
3298
nalewka cytryńcowa
cytryniec chiński to wspaniałe źródło wielu cennych składników zdrowotnych

Nalewka cytryńcowa jest bodaj najlepszym preparatem domowym, ułatwiającym skuteczny detoks i regenerację całego organizmu. Cytryniec chiński sprawdza się doskonale w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego, a także w celu uspokojenia i ochrony wątroby. Wykonaną z niego nalewkę stosuje się również dość często przy niedokrwistości, chorobach układu pokarmowego, problemach z nerkami czy dolegliwościach płuc, szczególnie przy astmie czy zapaleniu oskrzeli. W niniejszym artykule prezentujemy na nią przepis, zastosowania i efekty działania.

Cytrynowiec, czy też cytrynowiec chiński, pochodzi z Azji Wschodniej, a w Polsce uprawiany jest głównie jako ozdobne pnącze. Surowcem zielarskim są owoce, czyli ciemnoczerwone i soczyste jagody, które rosną do średnicy ok. 1 cm. Charakteryzują się dość przyjemnym zapachu i smaku cytryny. Mówi się o tej roślinie, że jej owoce mają aż 5 różnych smaków. Ich skórkę i miąższ cechuje smak słodki i kwaśny, natomiast nasiona cierpki, gorzki i słony. Owoce cytryńca najczęściej niezbyt długo zdobią krzewy rośliny, ponieważ po całkowitym dojrzeniu, zrywa się je i wykorzystuje do celów leczniczych i spożywczych.

Z owoców cytrynowca sporządza się głównie konfitury, dżemy, soki oraz wina. Z kory i liści wykonuje się także zdrowe napary, doskonale zastępujące herbatę. Częstym zastosowaniem jagód rośliny jest nalewka cytryńcowa, o ciekawym, charakterystycznym i nieporównywalnym z niczym smakiem. Ekstrakt z owoców wykorzystuje się także do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych. Cenne z tego punktu widzenia właściwości to to przede wszystkim działanie przeciwutleniające, przeciwstarzeniowe, promieniochronne, przeciwalergiczne i łagodzące.

Cytryniec w ochronie zdrowia

Za właściwości biologiczne cytryńca odpowiedzialne są głównie specyficzne dla tego gatunki lignanów dibenzocyklooktadienowych. Surowce lecznicze zawierają również cukry, kwasy organiczne, w tym cytrynowy, jabłkowy i winowy, a także garbniki, olejek eteryczny oraz witaminy E i witaminy C. Wśród mikroelementów można w nim znaleźć m.in. żelazo, miedź, mangan, nikiel, molibden, tytan i cynk, oraz spore ilości magnezu, potasu i fosforu. Cytrynowiec chiński jest od kilku lat uznanym gatunkiem farmakopealnym, wykorzystywanym w lecznictwie europejskim, a od roku 2007 posiada monografię w wydawanej przez WHO międzynarodowej farmakopei.

Cytrynowiec jest rośliną, której właściwości lecznicze wykorzystuje się od tysiącleci. W tradycyjnej medycynie chińskiej owoce cytryńca stosowane były m.in. w leczeniu impotencji, częstego oddawania moczu oraz rzeżączki. Jego działanie ceniono także w leczeniu niewydolności układu oddechowego, chorób układu krążenia i przewodu pokarmowego. Stosowany był również jako lek wzmacniający ośrodkowy układ nerwowy, w stanach osłabienia i przemęczenia organizmu oraz bezsenności.

Wszystkie te właściwości lecznicze nie tylko zostały potwierdzone przez współczesne wyniki badań, ale również wskazują na nowe kierunki aktywności składników rośliny. Pozycja cytryńca na przebiegu lat została ugruntowana w zakresie pozytywnego wpływu na leczenie chorób wątroby, w zapaleniu wątroby, stłuszczeniu czy też marskości. Najnowsze badania potwierdzają silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, a nawet wskazują na działanie przeciwnowotworowe w przypadku raka jelita grubego, skóry, jajników i białaczki.

Ekstrakty z owoców mają również pozytywny wpływ na układ nerwowy, chronią przed neuronalną śmiercią komórek. Ponadto, podnoszą stężenie neuroprzekaźników w centralnym systemie nerwowym, wykazują działanie przeciwdepresyjne, wspomagają odporność na stres oraz poprawiają koncentrację. Wpływają pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, przeciwdziałając zawałom serca i regulując właściwe ciśnienie krwi. Wykazują również działanie przeciwastmatyczne, przeciwwrzodowe i przeciwosteoporotyczne. Udowodniono także jego działanie w zakresie hamowania namnażania wirusa HIV.

Nalewka cytryńcowa – Przepis i wskazówki

Cytrynowiec chiński jest importowany i dostępny głównie w aptekach, sklepach zielarskich oraz sklepach internetowych. Nalewka cytryńcowa wymaga przygotowania:

  • 50 g wysuszonych i rozdrobnionych owoców rośliny,
  • 0,5 l 40%-owej wódki.

Owoce cytryńca należy umieścić w słoju, a następnie zalać je alkoholem i dokładnie wymieszać. Tak przygotowane trzeba odstawić na ok. 3 tygodnie do ciepłego i zaciemnionego pomieszczenia, od czasu do czasu wstrząsając słojem. Po upływie tego czasu masę ziołową należy dokładnie wycisnąć, a nalewkę przecedzić przez gazę lub bibułę filtracyjną, przynajmniej dwukrotnie. Całość można również dosłodzić miodem. Następnie powstałą nalewkę z cytryńca trzeba przelać do ciemnej butelki, oznakować i pozostawić do leżakowania. Im dłuższy czas leżakowania, tym nalewka będzie smaczniejsza.

Sposób użycia i zastosowanie nalewki z cytryńca

W celach leczniczych nalewka cytryńcowa polecana jest w małych dawkach, po ok. 20-40 kropli na szklankę wody, najlepiej 2-3 razy dziennie. Stosuje się ją głównie jako środek wzmacniający w stanach wyraźnego zmęczenia fizycznego i psychicznego, a także przy ogólnej utracie sił, w intensywnym stresie lub przy utracie potencji. Poleca się ją stosować także przy niedokrwistości, chorobach wątroby, dolegliwościach układu pokarmowego i sercowo-naczyniowego, jak również przy chorobach płuc, oskrzeli i astmie. Pomocniczo może służyć jako środek obniżający wysokie stężenie cholesterolu we krwi.

Poprzedni artykułPokrzywka – Objawy, przyczyny, sposoby leczenia
Następny artykułNalewka krwawnikowa – Przepis i zastosowanie
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.