Olejek szałwiowy – Właściwości i zastosowanie

0
15862
olejek szałwiowy
Olejek szałwiowy posiada liczne zastosowania w naturalnych terapiach leczniczych

Szałwia to niewielka krzewinka, która jest nieco mniejsza od większości krzewów, choć posiada zdrewniałą łodyżkę. Roślina ta jest źródłem bardzo potężnego i niesamowitego olejku, który może dostarczyć odpowiedzi na wiele problemów związanych ogólnym stanem zdrowia organizmu. Wytwarzany z niej eteryczny olejek szałwiowy to bowiem bardzo cenny preparat zdrowotny i składnik wielu kosmetyków pielęgnacyjnych.

Szałwia znana jest pod wieloma nazwami, a jej naukowa nazwa brzmi Salvia officinalis. Roślinę tę nazywa się również szałwią ogrodową, kulinarnym mędrcem, prawdziwą szałwią oraz szałwią pospolitą lub lekarską. Słowo „szałwia” pochodzi od łacińskiego słowa „salvere”, które oznacza „uratować”. Jest to odpowiedni opis rośliny, ponieważ wykazuje ona właściwości, które mogą czasem nawet uratować życie.

Długie tradycje stosowania szałwii

Szałwia pochodzi z południowej części Europy, a początki jej stosowania sięgają tysięcy lat wstecz. W starożytności objęta była wielkim szacunkiem, a starożytni Grecy oraz Rzymianie uznawali szałwię za święte zioło. To właściwe Rzymianie jako pierwsi przywieźli szałwię do Wielkiej Brytanii podczas podboju wyspy.

Starożytni Egipcjanie wykorzystywali szałwię do poprawy płodności. Natomiast grecki lekarz Dioscorides odkrył, że może być ona z powodzeniem stosowana do leczenia kaszlu oraz w celu zatrzymania krwawienia.

Rdzenni Amerykanie, a także inne kultury używały szałwii w ramach rytuału oczyszczającego zwanego „rozmazywaniem”. Rytuał ten polegał na oczyszczaniu jakiegoś miejsca oraz na przygotowaniu go do świętych rytuałów. Nawet teraz ludzie palą szałwię, aby „oczyścić” swoje domy ze złej energii.

Nie mniej jednak, szałwia nie zawsze miała szlachetne zastosowania. W średniowieczu złodzieje używali naparów z szałwii, dzięki którym mogli okradać domy, w których panowała dżuma, bez ryzyka zarażenia się tą chorobą.

Cenny olejek z szałwii

Dawniej szałwia była wykorzystywana m.in. do konserwowania żywności. Ponieważ nie było kiedyś lodówek, dawniej ludzie musieli wykazać się kreatywnością, by przechowywać zdobyte z trudem jedzenie. Szałwia była często wykorzystywana jako środek konserwujący dla wielu rodzajów żywności, w tym do mięsa.

Oczywiście nie używano szałwii wyłącznie w tych celach, gdyż miała również wzbogacać smak potraw. Ponieważ po raz pierwszy wykorzystano ją w regionie Morza Śródziemnego, to właśnie w tej kuchni regionalnej roślina ta odegrała najważniejszą rolę. Włosi chętnie wykorzystywali szałwię do aromatyzowania cielęciny, a Francuzi dodawali ją do kiełbas i innych wędlin.

W ostatnich latach na popularności zyskuje natomiast eteryczny olejek z szałwii, ze względu na liczne korzyści zdrowotne i pielęgnacyjne. Zawdzięcza je głównie takim składnikom jak kamfora, 1,8-cineole, linalol, a także limonen oraz wielu innym. Nie mniej jednak, w pełni z tych składników można korzystać tylko wtedy, kiedy stosuje się czysty olejek szałwiowy. Dlatego właśnie chcąc w pełni wykorzystać jego moc, należy upewnić się, że stosuje się produkt od sprawdzonych i najlepszych producentów. W ten sposób będzie wiadomo, że dany produkt jest odpowiednio czysty, od momentu destylacji do chwili jego wykorzystania.

Olejek szałwiowy – Właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne

Olejek eteryczny z szałwii znany jest z szeregu właściwości, korzystnie wpływających na zdrowie i urodę. Pozwala on na korzystne działanie na skórę, a także stany zapalne, a nawet przynosi ulgę przy gorączce. Olejek szałwiowy wykazuje ponadto cenne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, jak również może przynieść ulgę w przypadku takich problemów, jak dyzenteria czy też inne problemy związane z układem trawiennym. Na przestrzeni wieków szałwia udowodniła, że nie jest zwykłym ziołem, a wytwarzane z niej olejki nie są zwykłymi olejkami eterycznym. Poniżej przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć o tym wspaniałym darze natury.

  1. Chroni organizm przed drobnoustrojami

Olejek eteryczny z szałwii zawiera kamforę oraz kamfen, dzięki czemu posiada on właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Obecność kamfory i kamfenu jest również powodem, dla którego szałwię stosuje się w różnych produktach do leczenia i pielęgnacji skóry.

Jeśli na skórze pojawi się rana, to zastosowanie olejku szałwiowego może być skutecznym lekarstwem przyspieszającym gojenie. Może on zwalczyć bakterie, a tym samym zapobiec występowaniu i rozprzestrzenianiu się infekcji na dotkniętym problemem obszarze. Tym samym pozwoli na szybszą i bezpieczniejszą regenerację rany.

Olejek szałwiowy doskonale nadaje się również do leczenia infekcji bakteryjnych, występujących w na częściach ciała, jak na przykład uszach, w gardle, w nocie, narządach płciowych, a nawet cewce moczowej czy jelitach.

Olejek eteryczny z szałwii poza infekcjami bakteryjnymi może sobie poradzić również z infekcjami grzybiczymi. Prawdopodobnie wiele ludzi boryka się z problemem grzybicy skóry lub podobnymi schorzeniami, takimi jak grzybicze zapalenie skóry. Oczywiście nie wszystkie infekcje grzybicze są takie same, a niektóre wręcz irytująco trudne do zwalczenia. Nie mniej jednak, w większości przypadków takie inflacje nie są bardzo szkodliwe. Niektóre z nich, takie jak grzybicze zapalenie opon mózgowych, mogą jednak stać się śmiertelne.

Jeśli ma się do czynienia z którąkolwiek infekcją drobnoustrojową, olejek szałwiowy może pomóc w opanowaniu tego schorzenia. Nie mniej jednak, zanim zacznie się ten olejek stosować na jakieś zakażenie, należy to skonstatować z lekarzem.

  1. Eliminuje toksyny

Toksyny mogą występować organizmie z różnych powodów, np. z powodu zanieczyszczonego środowiska, w którym żyjemy, a także dietą oraz niektórymi spożywanymi produktami. Im większa ich ilość, tym większe prawdopodobieństwo na pojawienie się chorób i rozmaitych dolegliwości.

Ogólnie rzecz ujmując, toksyny są szkodliwymi substancjami, które mogą pochodzić z różnych źródeł z otoczenia, ale także są wynikiem naturalnych procesów metabolicznych. Niektóre z tych źródeł mogą wydawać się szkodliwe, a inne zupełnie zwyczajne. Na przykład związek bisfenolu A (BPA) można znaleźć w tworzywach sztucznych, które występują w wielu produktach w naszym otoczeniu. Nawet maty do jogi, które mogą być emblematami dobrego stylu życia, zawierają toksynę o nazwie azodikarbonamid.

W zakresie oczyszczania organizmu z toksyn pomocny może okazać się właśnie olejek szałwiowy, który posiada właściwości oczyszczające. Przyspiesza on bowiem niektóre procesy, takie jak defekację lub oddawanie moczu, które mają duże znaczenie dla oczyszczania organizmu. Pozbycie się toksyn w ten sposób jest bardzo korzystne i pomaga utrzymać lepsze zdrowie fizyczne i ogólną kondycję.

  1. Leczy kaszel oraz przeziębienie

Każdy od czasu do czasu łapie kaszel lub przeziębienie. W takim przypadku dochodzi do zatrzymania flegmy w drogach oddechowych, co jest typowym wynikiem infekcji. W takim wypadku pomocne mogą okazać się przede wszystkim środki wykrztuśne. Olejek eteryczny z szałwii wykazuje cenne właściwości wykrztuśne, dlatego właśnie może wywoływać efektywniejsze wydalanie flegmy przez układ oddechowy.

W związku z tym, kiedy cierpi się z powodu zatkanych zatok i bólu głowy, olejek szałwiowy może okazać się najlepszym lekarstwem. Pomoże nie tylko w wyeliminowaniu kaszlu i przeziębia, ale również pozwoli na pozbycie się problemów związanych z zatkaniem dróg oddechowych. Bardzo często nie potrzeba korzystać z innych leków dostępnych w aptekach na receptę. Wystarczy wykorzystać tą wspaniałą naturalną alternatywę leczenia, jaką jest właśnie olejek eteryczny z szałwii.

  1. Wykazuje cenne właściwości przeciwutleniające

W każdym organizmie znajdują się wolne rodniki. Zdrowy organizm kontroluje jednak ich zrównoważoną ilość, także za sprawą przeciwutleniaczy. Problem zaczyna się jednak wtedy, kiedy ta równowaga zostaje zaburzona. Kiedy organizm nie jest w stanie już kontrolować ilości wolnych rodników, to staje się podatny na różnego rodzaju choroby. Dlatego właśnie, kiedy tak się stanie, należy zadbać o zewnętrzne źródło przeciwutleniaczy.

Przeciwutleniacze działają w celu ochrony organizmu przed wolnymi rodnikami, a tym samym mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo chorób serca, a nawet chorób nowotworowych. Olejek szałwiowy w szczególności jest doskonałym i naturalnym ich źródłem. Dzięki temu zapewnia zdolność do walki z wolnymi rodnikami w organizmie, pomagając nie tylko powstrzymać chorobę, ale także poprawić ogólną kondycję skóry.

Olejek eteryczny z szałwii może również być stosowany jako naturalny środek przeciwstarzeniowy. Jego stosowanie pomaga w pozbyciu się problemów związanych ze skórą, ale również w zmniejszeniu wczesnego wystąpienia różnych objawów starzenia. Zalicza się do nich między innymi zmarszczki, zwiotczenie mięśni czy skóry, a także osłabienie słuchu i wzroku, problemy z funkcjonowaniem mózgu, problemy z pamięcią i zaburzenia układu nerwowego. Całkiem możliwe, że choć nie znaleźliśmy jeszcze źródła młodości, to olejek szałwiowy jest najbliżej tego, by pomóc w zachowaniu młodości zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

  1. Może zmniejszyć stany zapalne

Kiedy pojawi się stan zapalny, to oznacza, że organizm próbuje zwalczyć szkodliwe substancje inicjujące, takie jak patogeny, środki drażniące lub uszkodzone komórki. Zapalenie jest naturalną reakcją organizmu, kiedy ma on do czynienia z czymś szkodliwym.

Podczas kiedy zwykłe stany zapalne po określonym czasie najczęściej ustępują samoistnie, przewlekłe zapalenie może zamienić się w coś poważnego. Może ono min. doprowadzić do astmy, wrzodów, reumatoidalnego zapalenia stawów, a nawet do choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wielu innych poważnych dolegliwości.

Jeśli ma się do czynienia ze stanem zapalnym, to kilka kropli olejku eterycznego z szałwii może okazać się skutecznym lekarstwem. Ten wyjątkowy olejek wykazuje bowiem naturalne właściwości przeciwzapalne, które pomagają w zmniejszeniu problemu wywołanego przez gorączkę, toksyczne substancje w krwioobiegu, a także spożycie pikantnych potraw, czy nawet środki odurzające, takie jak alkohol czy narkotyki. Olejek szałwiowy może poradzić sobie przede wszystkim z wieloma stanami zapalnymi, które mogą wystąpić na skórze, jak i w układzie trawiennym.

  1. Doskonale wspomaga trawienie

Olejek szałwiowy posiada również cenne właściwości żółciopędne, co oznacza, że może być pomocny w pobudzaniu uwalniania żółci. Dzięki temu, jest w stanie pomóc w utrzymaniu zdrowia żołądka oraz całego układu trawiennego. Jednocześnie pomaga on w zapobieganiu stanom zapalnym w tym rejonie organizmu.

Żółć jest istotnym elementem całego procesu trawiennego. Zawiera ona ważne kwasy żółciowe, które zapewniają sprawniejsze trawienie, a jednocześnie umożliwiają wchłanianie tłuszczów do jelita cienkiego. Poza tym, neutralizuje także kwasowość w żołądku i we krwi. Proces ten właśnie pomaga w łagodzeniu problemów, takich jak nadkwaśność, które mogą następnie prowadzić do różnych innych problemów zdrowotnych. Zalicza się do nich między innymi wrzody, a nawet choroby związane ze skórą, które występują często dlatego, że jest większe stężenie kwasu we krwi.

Ponieważ olejek z szałwii posiada właściwości żółciopędne, to doskonale nadaje się do wsparcia procesów trawienia. Indukuje on produkcję żółci, co z kolei pomaga organizmowi lepiej trawić pokarm. Takie działanie może pomóc m.in. w eliminowaniu niestrawności. Co więcej, to również zatrzymuje rozwój drobnoustrojów w układzie pokarmowym, co oznacza, że żołądek i jelita mogą pozostać w odpowiednim stanie zdrowia.

  1. Reguluje cykl menstruacyjny

Owulacja oraz miesiączka są regularną częścią życia każdej kobiety. Zdrowy cykl menstruacyjny jest niezbędny dla dobrego samopoczucia kobiet. Nie mniej jednak, menstruacja nie zawsze przebiega płynnie, a wiele kobiet może napotkać różne problemy, takie jak bolesne miesiączkowanie, skurcze czy też inne objawy. Olejek szałwiowy pozwala na efektywniejsze uwolnienie hormonów, takich jak estrogeny, co z kolei umożliwia bezproblemowe miesiączki.

Olejek eteryczny z szałwii, poza uzdrowieniem cyklu menstruacyjnego, może również złagodzić inne problemy typowe dla menstruacji. Problemy te obejmują nudności, osłabienie, zmęczenie, a także bóle głowy, zmiany nastroju, a nawet depresję. Dla wielu kobiet miesiączka nie jest dobrym doświadczeniem, które niestety pojawia się co miesiąc. Na szczęście olejek szałwiowy możne skutecznie złagodzić niektóre z tych problemów. Istnieją również pewne dowody, że może on złagodzić pewne przykre objawy menopauzy.

  1. Łagodzi zaparcia

Zaparcia są zwykle bardzo bolesne i stanowią spory problem, z którym każdy przynajmniej raz w życiu miał do czynienia. Mogą występować z różnych powodów, które często obejmują zmianę nawyków żywieniowych, zaburzenia odżywiania, a także zespół jelita drażliwego, brak błonnika w diecie, czy też stres oraz wiele innych czynników. Kobiety w czasie ciąży, a także kobiety w czasie miesiączki, mogą również częściej doświadczać zaparć.

Najczęściej, kiedy pojawi się problem z zaparciami, to chcemy jak najszybciej go wyeliminować i sprawić, by wszystko wróciło do równowagi. W przypadku tego problemu środki przeczyszczające mogą okazać się jedną z opcji.

Olejek szałwiowy jest niesamowitym naturalnym środkiem przeczyszczającym. Skutecznie stymuluje on jelita oraz umożliwia uwalnianie pewnych płynów w organizmie, które sprzyjają wydalaniu. Takie działanie może złagodzić zaparcia, co może uczynić nawet bez pomocy dodatkowych środków przeczyszczających dostępnych na receptę. W tym zakresie działa on nieco podobnie do oleju rycynowego. Jeśli zacznie się wykorzystywać naturalną alternatywę tych produktów, bardzo często można łatwiej poradzić sobie z problemami, takimi jak zaparcia i inne problemy trawienne.

  1. Pozostałe możliwości działania olejku z szałwii

Współcześnie wiadomo, że olejek eteryczny z szałwii może być pomocny w różnych sytuacjach, a także, że przynosi wiele korzyści dla zdrowia oraz życia codziennego. Jego właściwości pomagają w zwalczaniu rozmaitych infekcji, a także jest on szczególnie pomocny przy problemach związanych z układem trawiennym. Nie mniej jednak, posiada on wiele innych korzyści, które nie zostały wymienione powyżej.

  • Olejek z szałwii może pomóc w radzeniu sobie z różnymi chorobami skóry. Zalicza się do nich między innymi zapalenie skóry, opryszczkę oraz łuszczycę.
  • Może także pomóc w złagodzeniu problemów oddechowych. Zalicza się do nich między innymi zapalenie zatok, astmę oraz zapalenie oskrzeli, a także powoduje zmniejszenie gromadzenia się flegmy.
  • Olejek szałwiowy może zapewnić ulgę przy bólu mięśni, ogólnego bólu ciała oraz bólu kręgosłupa, powodowanego np. rwą kulszową.
  • Ten wyjątkowy dar natury może także przynieść ulgę w problemach związanych z koordynacją, do których zalicza się m.in. porażenie mózgowe. Co więcej, ten również przynieść ulgę skurczom mięśni.
  • Olejek eteryczny z szałwii pomaga stymulować wszystkie wewnętrzne układy organizmu, w tym układ nerwowy, układ oddechowy, układ trawienny, wątrobę oraz mózg.
  • Olejek szałwiowy szczególnie dobrze komponuje się z olejkiem lawendowym, olejkiem bergamotowym, a także olejkiem grejpfrutowym oraz olejkiem z mięty pieprzowej.

Zalecane środki ostrożności

Chociaż olejek eteryczny z szałwii ma wiele zastosowań, to jednak nie jest doskonały. Podobnie jak w przypadku innych olejków lub lekarstw, należy podjąć pewne środki ostrożność, jeśli chce się z niego korzystać i czerpać z niego jak najwięcej korzyści.

Olejek szałwiowy generalnie uznawany jest za bezpieczny, to jednak stosowany w dużych ilościach może być toksyczny. Najlepiej unikać spożywania tego olejku eterycznego, chociaż jedzenie liści szałwii jest w pełni bezpieczne.

Ponieważ olejek szałwiowy zawiera kamforę oraz kamfen, powinny unikać go kobiety w ciąży. Wszystko dlatego, że te dwa składniki mogą być toksyczne, a więc ryzykowne podczas okresu ciąży.

Olejek eteryczny z szałwii pobudza również układ nerwowy, co oznacza, że nie powinny go stosować osoby cierpiące na epilepsję, ani też osoby, które kiedyś miały z nią problem. Jeśli spożywa się alkohol, to także należy unikać przyjmowania olejku eterycznego z szałwii, gdyż może on dodatkowo zwiększać odurzenie.

Należy również pamiętać o tym, że zanim zacznie się stosować olejek eterycznym z szałwii w celach leczniczych, warto najpierw skonsultować się z lekarzem.

Przepisy i receptury na wykorzystanie olejku eterycznego z szałwii

Z pewnością olejek eteryczny z szałwii jest użyteczny i może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. Nie mniej jednak, nie będzie on w stanie wiele zdziałać, jeśli nie będzie się wiedziało, w jaki sposób go wykorzystać. W tym celu można wypróbować kilka poniższych przepisów, które oczywiście można modyfikować według własnych preferencji. Receptury te z pewnością pozwolą na wydobycie z olejku szałwiowego, to co ma najlepsze.

  1. Olejek szałwiowy do zagęszczania włosów

Olejek szałwiowy ma wiele zastosowań leczniczych, ale poza tym może stanowić również alternatywę dla drogeryjnych produktów kosmetycznych. Jeśli wymiesza się go z innymi olejkami eterycznymi, to może powstać wspaniałe i całkowicie naturalne rozwiązanie dla poprawy gęstości włosów. Tym samym, nie będzie się korzystało z tradycyjnych kosmetyków, które zawierają szkodliwe chemikalia.

Oto przepis na wykonanie środka naturalnie zwiększającego gęstość włosów. Produkty, które będą potrzebne:

  • 30 kropli olejku eterycznego z szałwii,
  • 30 kropli olejku do wyboru (dobrym składnikiem jest olejek rozmarynowy),
  • 30 kropli innego olejku eterycznego do wyboru,
  • 50g olejku jojoba,
  • 50g oleju z pestek winogron.

W pierwszej kolejności olejek jojoba oraz olejek z pestek winogron należy wlać do szklanego pojemnika kosmetycznego. Tłuszcze te posłużą jako olej nośnikowy dla pozostałych olejów eterycznych. Następnie można do pojemnika wlać pozostałe olejki eteryczne, zakręcić i porządnie wstrząsnąć, by wszystko się dobrze połączyło.

Takiej mieszanki należy używać co najmniej trzy razy w tygodniu, ale nie częściej niż raz dziennie. Dużą ilością mieszanki należy masować skórę głowy. Nie ma przy tym znaczenia czy włosy są mokre, czy suche. Całość należy pozostawić na co najmniej 20 minut, po czym spłukać letnią wodą. Mieszankę na skórze głowy można postawić również na całą noc.

  1. Olejek szałwiowy do masażu

Olejek szałwiowy jest również doskonałym składnikiem olejków do masażu. Ponieważ może on bardzo łatwo współpracować z innymi olejkami eterycznymi, można go połączyć z dwoma lub trzema innymi, aby stworzyć własny produkt do masażu. Tak przygotowany olejek do masażu, z własnej kompozycji, skuteczniej pozwoli na zrelaksowanie się po ciężkim dniu.

Często zaleca się, by częściej stosować olejki eteryczne, gdyż wtedy będzie się w stanie lepiej określić, które z nich mają lepszą skuteczność w działaniu. Poniżej przedstawiamy przepis, który może okazać się pomocny w codziennym  zastosowaniu. Składniki, które będą potrzebne:

  • ok. 50g olejku nośnika,
  • 5 kropli olejku eterycznego z szałwii,
  • 5 kropli olejku rozmarynowego,
  • 15 kropli olejku lawendowego.

Jako olejek nośnik najlepiej sprawdzi się olejek jojoba lub olejek ze słodkich migdałów, gdyż dodatkowo zastosowane olejki eteryczne sprawią, iż mieszanka będzie bardziej odżywcza.

Wszystkie składniki należy umieścić w pojemniku z pompką, zamknąć całość i potrząsać, by wszystko się dokładnie wymieszało. Do masażu potrzebnych będzie tylko kilka kropli tej mieszanki, więc produktu wystarczy na kilka sesji. Najlepsze w tym przepisie jest to, że można z nim eksperymentować i dodawać różne mieszanki olejków eterycznych.

  1. Szałwia w sprayu do aromaterapii

Szałwia jest bardzo aromatyczna, a jej olejek znacznie się wyróżnia na tle tego rodzaju produktów. Dzięki temu olejek szałwiowy jest doskonałym dodatkiem do zabiegów aromaterapii.

Wiele osób jest bardzo zajętych i nie mają jak znaleźć czas na aromaterapię. Na szczęście w takiej sytuacji pomocny może być spray do aromaterapii. Oto produkty, które będą potrzebne:

  • 100 ml przefiltrowanej lub destylowanej wody,
  • 3 łyżki oczaru wirginijskiego (można również użyć wódki lub alkoholu zbożowego),
  • 3 krople olejku szałwiowego,
  • 3 krople olejku eterycznego rozmarynu,
  • 10 kropli olejku lawendowego.

Pewnie zauważyliście, że jest to podobny przepis jak przy olejku do masażu. Wszystko dlatego, że połączenie olejku eterycznego z szałwii, olejku eterycznego z rozmarynu oraz olejku eterycznego z lawendy idealnie nadaje się zarówno do masażu, jak i do aromaterapii. Jak najbardziej można jednak również wybierać inne kombinacje olejków eterycznych do tego przepisu. Nie mniej, nadal będzie trzeba korzystać z wody i oczaru wirginijskiego, którego można zastąpić wódką lub piwem. Uzależnione jest to od łatwości dostępu do tych składników.

Wszystkie składniki należy umieścić w szklanej butelce ze sprayem, po czym dokładnie potrząsnąć, by wszystko się wymieszało. Zanim jednak zastosuje się tę mieszankę, należy odczekać około doby. Chodzi o to, by wszystkie składniki się dobrze wymieszały i połączyły, co da lepsze działanie aromaterapeutyczne.

Wnioski na zakończenie

Szaławiła miała tysiące lat na to, by udowodnić swoje właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Fakt, że korzysta się z niej do dziś najlepiej dowodzi jej możliwości i korzyści, jakie zapewnia w codziennym zastosowaniu. Jednym z najlepszych sposobów na ich wykorzystanie jest niewątpliwe eteryczny olejek szałwiowy, który można znaleźć w rozmaitych przepisach i recepturach na domowe środki lecznicze i pielęgnacyjne.

Poprzedni artykułNalewka krwawnikowa – Przepis i zastosowanie
Następny artykułOlej makadamia – Właściwości i zastosowania
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.