Orzechy makadamia źródłem zdrowia i urody

2
5680
orzechy makadamia
Orzechy makadamia uznawane są za niezwykle smaczne i bardzo zdrowe

Orzechy makadamia (macadamia) uważane są za jedne z najwartościowszych, ze wszystkich typów orzechów występujących na świecie. Mają niewielkie rozmiary i delikatny, maślany smak. Mogą być spożywane na surowo lub wytwarza się z nich cenny olejek kosmetyczny. Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości tych wspaniałych orzechów.

Orzechy makadamia uprawia się w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, głównie w Australii, Brazylii, USA, Indonezji, Nowej Zelandii, a także Południowej Afryce. Chociaż Australia uznawana jest za największego producenta tych orzechów, gdzie produkuje się ok. 100 tys. ton rocznie, to jednak te pochodzące z Hawajów uznawane są za najsmaczniejsze. Ich delikatna i chrupiąca tekstura uznawana jest za prawdziwą rozkosz dla podniebień większości konsumentów.

Pestkowce rodzą się na drzewach z rodziny srebrnikowatych (Proteaceae), które są wiecznie zielone i charakteryzują się skórzastymi, wąskimi i ząbkowatymi liśćmi. Kwiaty rośliny są dość drobne, zebrane w gęste, cylindryczne kwiatostany. Na świecie istnieje dziewięć gatunków orzechów makadamia (macadamia) i jednego mieszańca, jednakże tylko dwa z nich są jadalne i uprawia się je w rozległych gospodarstwach ogrodniczych. Oba te gatunki drzewa makadamia należą do grupy intergrifolia.

Orzechy makadamia – Właściwości i korzyści zdrowotne

Regularne spożywanie tych orzechów ma bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm. W smaku są delikatnie słodkie, kremowe i chrupiące. Zawierają cały szereg substancji odżywczych oraz prozdrowotnych składników. To właśnie one czynią je bardzo przydatnym elementem naszej codziennie diety. Zrównoważona codzienna dieta, uwzględniająca również orzechy, doskonale wspomaga lepsze funkcjonowanie organizmu, zwiększa szansę na długowieczność, a także znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości i zalety spożywania orzechów makadamia.

 1. Zapewniają zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca

Orzechy makadamia są w 100% wolne od cholesterolu, a nawet mogą bardzo korzystnie wpływać na jego obniżenie. Dzięki zapewnieniu całego bogactwa jednonasyconych kwasów tłuszczowych, uważane są za kardioprotekcyjne. Zawarte w nich substancje aktywne pozwalają także obniżać poziom trójglicerydów, które przyczyniają się do powstania tkanki tłuszczowej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko występowania chorób wieńcowych, a także sprzyja się procesowi odchudzania.

 1. Przynoszą zwiększenie efektywności odchudzania

Niektórzy ludzie często unikają jedzenia orzechów makadamia, gdyż myślą, że są one bogate w tłuszcz i cholesterol. Jednakże zawarte w nich tłuszcze zawarte kwasy jednonasycone tłuszcze, które wręcz wspomagają odchudzanie. Orzechy te są bogate w kwas palmitoleinowy, a także kwasy omega-7. Ten wyjątkowy skład zapewnia budulec dla wielu ważnych enzymów, a także pomaga kontrolować spalanie tkanki tłuszczowej oraz ogranicza apetyt. Kwas palmitoleinowy z kolei zwiększa metabolizm tłuszczu, a także zmniejsza jego odkładanie w tkankach. Zawartość tych kwasów tłuszczowych sprawia, że jedzenie będzie dla nas jeszcze bardziej satysfakcjonujące, gdyż nie będzie powodowało wzrostu wagi ciała.

 1. Pozwalają na zapobieganie chorobom nowotworowym

Inna korzyść wynikająca z orzechów makadamia to ich wysoka zawartość flawonoidów. Stanowią one naturalnie występujące związki roślinne, które mogą pomóc uchronić komórki przed uszkodzeniem, a także zabezpieczają je przed toksynami ze środowiska zewnętrznego.  Przeciwutleniacze wyszukują i neutralizują wolne rodniki, a także chronią nasz organizm przed różnymi chorobami, w tym także przed niektórymi rodzajami nowotworów. Różna źródła wspominają w tym kontekście przede wszystkim nowotwory piersi, szyjki macicy, płuc, czy też żołądka i prostaty.

 1. Zapewniają pozytywny wpływ na zdrowy i piękny wygląd

Orzechy makadamia zawierają wysoki poziom cennych aminokwasów. Te składowe substancje białkowe są bardzo ważnym składnikiem naszej diety, gdyż uczestniczą w tworzeniu i odbudowie zarówno mięśni, jak i tkanki łącznej naszego ciała. Białka są również niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i pozytywnie oddziaływają na nasze zdrowie i wygląd. Pomagają zachować zdrowe włosy, skórę oraz paznokcie. Odpowiednio zbilansowana dieta, oparta na białkach roślinnych, jest szczególnie ważna dla osób unikających jedzenia produktów mięsnych.

 1. Dają wzmocnienie zdrowia kości i stawów

Orzechy makadamia są bardzo bogate w różnego rodzaju składniki mineralne, zapewniające właściwy poziom odżywienia i możliwość regeneracji. Zawarty w nich fosfor odrywa niezwykle ważne dla organizmu role. Jedną z nich jest właściwa mineralizacja kości i zębów, a także podtrzymanie właściwego metabolizmu, jak również wchłanianie i transportowanie składników odżywczych. Z kolei wapno jest jednym z głównych pierwiastków, wykorzystywanych w tworzeniu kości i zębów. Mangan pomaga natomiast organizmowi w odbudowie nowej tkanki kostnej, a kwasy omega-3 pomagają zapobiegać osteoporozie oraz zmniejszają nasilenie zapalenia stawów.

 1. Zapewniają zwiększanie wchłaniania wartości odżywczych z pożywienia

Jak już wcześniej wspomniano, olej z orzechów macadamia ma wysoką zawartość mononienasyconych kwasów tłuszczowych. Te kwasy tłuszczowe są bardzo ważne dla naszego zdrowia, również dlatego, że pomagają we wchłanianiu składników odżywczych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Te właściwości są także bardzo ważne dla produkcji hormonów, które regulują wiele ważnych funkcji organizmu.

 1. Zapewniają wspomaganie zdrowego funkcjonowania mózgu

Orzechy makadamia wspomagają utrzymanie zdrowia całego układu nerwowego. Zawarta w nich miedź pomaga tworzyć neuroprzekaźniki, a kwasy omega-3 są niezbędne dla właściwego rozwoju mózgu. Stanowią one bardzo ważne substancje, które komórki mózgowe wykorzystują do wysyłania chemicznych sygnałów.

 1. Dają wzmacnianie wytrzymałości komórek i tkanek

Olej z orzechów macadamia odrywać może bardzo ważną rolę w utrzymaniu w organizmie silnych komórek i tkanek. Wszystko to dzięki bogatej zawartości magnezu. Minerał ten zapewnia również wsparcie dla zachowanie prawidłowych funkcji mięśni oraz nerwów. Magnez pomaga także w stabilizacji i regulacji prawidłowego rytmu serca.

 1. Zapewniają opóźnianie procesów starzenia się skóry

Dotychczas dowiedziono bardzo wielu korzyści ze stosowania oleju z orzechów makadamia dla utrzymania właściwej kondycji skóry. Cechuje się on bogactwem palmitololejowych kwasów tłuszczowych, które przynoszą olbrzymie korzyści dla dłuższego zachowania nienagannej urody. Pozwalają przede wszystkim opóźniać proces starzenia się skóry, gdy z wiekiem przyspiesza proces utarty tego kwasu. Spożywanie orzechów lub oleju makadamia może zatem zapewniać naturalne efekty Anti-Age. Jest to jeden z powodów, dla których ten wyjątkowy olej jest jednym z głównych składników tak wielu naturalnych kosmetyków przeciwstarzeniowych.

 1. Dostarczają właściwego nawodnienia

Wiele czynników, takich jak zabiegi kosmetyczne, gorący prysznic i tym podobne, mogą wpływać na zmniejszenie nawilżenia włosów oraz skóry. Jeśli zależy nam na tym, by włosy i skóra były zdrowe, to koniecznie trzeba zadbać o ich odpowiedni poziom wilgotności. Jak już wspomniano wcześniej, nasz organizm sam produkuje kwas palmitoleinowy, jednak z wiekiem szybko się on wyczerpuje. Zawarte w oleju z orzechów makadamia kwasy omega-7 odgrywać mogą bardzo ważną rolę w uzupełnianiu kwasu palmitololeinowgo w organizmie. Tym samym, przyczyniają się do utrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry i włosów.

 1. Zapewniają optymalne ilości kwasów tłuszczowych omega

Zdaniem ekspertów, olej z orzechów makadamia jako jeden z niewielu ma odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych omega. Ważne jest, by zachowywać właściwą równowagę w proporcjach zawartości kwasów omega-3 do kwasów omega-6. Brak takiej równowagi może się bowiem przyczyniać do generowania wielu problemów zdrowotnych, m.in. choroby układu krążenia, nowotworów, zapalenia stawów i tym podobnych. Badania wykazały, że spożywanie orzechów makadamia znacznie obniża poziom cholesterolu LDL.

 1. Dają wzmacnianie efektywności działania układu pokarmowego

Orzechy makadamia zawierają około 7% błonnika pokarmowego, który obejmuje węglowodany złożone, jak również zawiera wiele rodzajów rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika. Błonnik pokarmowy wspomaga szybsze osiągnięcie sytości podczas jedzenia, a także wspomaga trawienie oraz pomaga w redukcji zaparć i rozwoju związanych z tym chorób.

 1. Zapewniają korzyści z działania kwasu oleinowego

Olej z orzechów macadamia jest bogaty w kwas oleinowy, który odgrywa ważną rolę przy zmniejszaniu stanów zapalnych, a także w polepszaniu pamięci. Pomaga również przy zmniejszaniu objawów astmy oraz redukcji złego cholesterolu w organizmie. Jednocześnie zwiększa poziom HDL, czyli dobrego cholesterolu. Ten kwas tłuszczowy korzystnie wpływa również na zdrowie skóry, ponieważ ma doskonałe właściwości nawilżające i regeneracyjne.

 1. Pozwalają na zapobieganie stanom zapalnym i rozwojowi chorób

Orzechy makadamia zawierają cenne przeciwutleniacze, takie jak skwalen i witamina E. Pomagają one organizmowi poprzez neutralizację wolnych rodników, a tym samym zapobiegają uszkodzeniom komórek, degeneracji DNA oraz powstawaniu stanów zapalnych.  Zawarte w oleju z orzechów makadamia przeciwutleniacze zapewniają zmniejszone ryzyko rozwoju wielu chorób i dolegliwości zdrowotnych, takich jak nowotwór piersi, szyjki macicy, czy też prostaty. Przyczyniają się także do opóźniania procesów starzenia skóry oraz polepszenia ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

 1. Zapobiegają uszkodzeniu włosów

Czy kiedykolwiek stosowaliście olejek z orzechów makadamia do włosów? Zdaniem ekspertów może on skutecznie i w pełni bezpiecznie uchronić włosy przed zniszczeniem. Dzięki swoim właściwościom dobrze przenika do mieszków włosów oraz do skóry głowy. Poprawia również elastyczność oraz wytrzymałość struktury włosów. Przy tak wielu czynnikach biologicznych i środowiskowych, które powodują zniszczenia włosów, olej z orzechów makadamia jest doskonałym środkiem do odwrócenia i naprawy tych działań.

 1. Dają naturalną ochronę urody

Właściwości zawartych w oleju z orzechów makadamia przeciwutleniaczy nie tylko pozwalają chronić przed rozwojem wielu chorób i dolegliwości, ale również przyczyniają się do lepszego utrzymania pięknych włosów i skóry ciała. Zapewniają bardzo dobrą ochronę, zarówno z zewnątrz, jak wewnątrz organizmu. Do utrzymania lepszego wyglądu skóry przyczynia się także kwas linolowy, chroniący przed nadmierną utratą nawilżenia delikatnych tkanek cery.

Orzechy makadamia w kuchni

Orzechy makadamia, ze względu na swój delikatny i kremowy smak, mogą wspaniały dodatek do ciasteczek oraz słodkich kremów. Z kolei olej z orzechów makadamia może być wykorzystywany do przygotowywania wielu różnych dań. Doskonale sprawdza się jako dodatek do sosu sałatkowego, zapewniając lekko słodki i orzechowy smak. Jest także doskonałym dodatkiem do owoców, serów i warzyw.

Makadamia w kosmetyce

Jednak olej makadamia można wykorzystać nie tylko w kuchni. W ostatnich latach jego popularność niezwykle wzrosła na całym świecie dzięki zastosowaniu kosmetycznemu. Doskonale sprawdza się jako kosmetyk naturalny, który może być wmasowywany miejscowo w skórę i włosy, co pozwoli czerpać wszystkie najważniejsze korzyści, jakie ten wyjątkowy produkt ma do zaoferowania. W celu odżywienia i ożywienia włosów, warto zastosować delikatnie ciepły olej i wetrzeć w strukturę włosów i skórę głowy. Jeśli natomiast zależy nam na zatrzymaniu młodej i odpowiednio nawilżonej cery, warto stosować go codziennie bezpośrednio na ciało, najlepiej tuż po kąpieli.

Orzechy makadamia w ciąży

Wiele źródeł podaje, że kobiety w ciąży mogą śmiało spożywać ten rodzaj orzechów, a nawet jest to wskazane. Prawdopodobnie, później urodzone dzieci znacznie rzadziej cierpią na alergię na ten rodzaj pokarmu. Obserwacji poddano także inne rodzaje orzechów, takich jak orzechy brazylijskie, pekanowe, włoskie, pistacjowe, laskowe, czy orzechy nerkowca.

Funkcjonują również poglądy, że kobiety w ciąży powinny wystrzegać się w swojej wszelkich orzechów, gdyż właśnie one mogą się przyczyniać do późniejszych alergii dzieci. Obecnie trudno zatem znaleźć jednoznaczną opinię na ten temat. Warto jednak pamiętać, by wszelkie modyfikacje diety podczas ciąży zawsze warto konsultować z lekarzem.

Orzechy makadamia – Przeciwwskazania i zagrożenia

Orzechy macadamia mogą być trujące dla psów i powodować bardzo przykre objawy, takie jak wymioty, ataksję, drgawki, osłabienie, a nawet hipotermię. Przyjmuje się, że szkodliwa dawka to ok. 2,4 g na kilogram masy ciała zwierzęcia, czyli co najmniej kilkanaście łuskanych orzechów dla psa o wadze 10 kg psa. Objawy mogą wystąpić w ciągu 12 godzin, po czym zwykle samoczynnie ustępują po upływie 48 godzin.

Warto pamiętać, że orzechy makadamia w skorupkach również są bardzo narażone na jełczenie. Dlatego właśnie lepiej jest kupować w szczelnych opakowaniach, niż luzem, na wagę. Również po kupnie warto je chronić powietrzem, światłem i wilgocią, najlepiej w hermetycznym pojemniku.

Wartości odżywcze orzechów makadamia

Orzechy makadamia są bogatym źródłem witaminy A, żelaza, tiaminy, białka, a także ryboflawiny, niacyny oraz folianów. Zawierają również umiarkowane ilości cynku, miedzi, wapnia, fosforu, potasu oraz magnezu. Makadamia charakteryzuje się zawartością przeciwutleniaczy, takie jak polifenole, a także aminokwasy, flawony i selen. Uznawane są za dobre źródło węglowodanów, takich jak sacharoza, fruktoza, glukoza, maltoza oraz niektórych węglowodanów na bazie skrobi.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe zestawienie wartości odżywczych orzechów.

SkładnikWartość na 100g
Energia718 kcal
Woda1,36 g
Białko7,91 g
Tłuszcze razem75,77 g
Węglowodany razem13,82 g
Błonnik pokarmowy8,6 g
Cukry4,57 g
Wapń85 mg
Żelazo3,69 mg
Magnez130 mg
Fosfor188 mg
Potas368 mg
Sód5 mg
Cynk1,3 mg
Witamina C1,2 mg
Tiamina1,19 mg
Ryboflawina0,16 mg
Niacyna2,47 mg
Witamina B60,27 mg
Kwas foliowy11 μg
Witamina E0,54 mg

Źródło: USDA

Jak widać olej z orzechów makadamia posiada mnóstwo korzyści dla zdrowia i urody. Może więc warto pomyśleć o zastąpieniu nim innych olejów, których używacie na co dzień?

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

 1. USDA National Nutrient Database,
 2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257681 Health Benefits of Nut Consumption,
 3. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/Cholesterol/AboutCholesterol/Good-vs-Bad-Cholesterol_UCM_305561_Article.jsp?appName=MobileApp Good Vs. Bad Cholesterol
 4. Hamilton R.A., Warren Yee, Philip Ito, Macadamia: Hawaii’s Dessert Nut, University of Hawaii, College of Tropical Agriculture and Human Resources
Poprzedni artykułPestki dyni – Właściwości i korzyści zdrowotne
Następny artykułZdrowotne właściwości herbaty imbirowej
Jestem dietetyczką i na co dzień pomagam ludziom w układaniu zrównoważonego menu oraz kształtowaniu zdrowych nawyków żywienia. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielę się nie tylko w kontakcie bezpośrednim, ale także na łamach portali branżowych. W szczególności interesują mnie zagadnienia zapobiegania problemom zdrowotnym dzięki odpowiedniemu stosowaniu diety i zachowywaniu zdrowego stylu życia. Staram się również stale rozwijać własne kompetencje, uczestnicząc w rozmaitych szkoleniach oraz czytając najnowsze doniesienia naukowe. Piszę także regularnie o najzdrowszych produktach spożywczych i sposobach ich wykorzystania. Ponadto często dzielę się swoimi ulubionymi przepisami kulinarnymi. Mam głęboką nadzieję, że moja codzienna praca przyczyni się lepszego zrozumienia znaczenia żywienia oraz osiągania codziennych korzyści zdrowotnych oraz lepszego samopoczucia.

2 KOMENTARZE

 1. Orzeszki makadamia mają bardzo interesujący smak. Szkoda że na polskim rynku często pojawiają się w postaci solonej. Pewnie zapewnia to im znacznie dłuższy okres przydatności do spożycia?!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.