Olejek z jagód acai – Właściwości i zastosowania

0
9337
olejek z jagód acai
Pozyskiwany z jagód acai olejek znajduje głównie zastosowanie w produktach pielegnacyjnych

Olejek z jagód acai, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości przeciwutleniające, bardzo często polecany jest do naturalnej pielęgnacji cery dojrzałej, przesuszonej, zniszczonej i zmęczonej. Może być również stosowany do regeneracji delikatnej skóry wokół oczu i ust, a także zapobiegania powstawaniu zmarszczek. Sprawdza się również doskonale w naturalnej ochronie i regeneracji włosów. W niniejszym artykule wskazujemy jego najważniejsze właściwości, zastosowania i dostępne fakty.

Olejek z jagód acai to oleisty ekstrakt, który uzyskuje się poprzez wyciskanie egzotycznych owoców, które pochodzą z amazońskiej dżungli. Występują one na obszarach zalewowych Amazonki oraz na terenie jej licznych dopływów. Dawniej jagody Acai były raczej nieznane poza prymitywnymi plemionami południowoamerykańskimi. Obecnie jednak stają się coraz bardziej popularne na całym świecie, głównie za sprawą ich wybitnych właściwości antyoksydacyjnych, a także zdolności zapewniania wielu korzyści dla zdrowia.

Jagody Acai to ciemnopurpurowe jagody, które mają w środku grube ziarna. Wytwarzany z nich cenny olejek posiada wiele różnych właściwości, które zostały zbadane w różnych naukowych testach. Nie wszystkie jednak z tych korzyści są już w pełni znane i potwierdzone. Niewątpliwie jednak olejek z jagód acai jest bardzo pomocny w określonych problemach ze skórą oraz włosami.

Źródło pochodzenia olejku acai

Jagody Acai rosną na palmach, znanych jako palma Acai (łac. Euterpe oleracea). Rośliny te są tradycyjnie spotykane przede wszystkim na bagnistych regionach Amazonki i można je spotkać nawet w okolicach delty tej rzeki. Nie mniej jednak obecnie dzięki fenomenalnej popularności jagód Acai, drzewa te są uprawiane komercyjnie także w innych zakątkach świata. Pozyskiwane z nich jagody są od wieków stosowane przez plemiona amazońskie jako środek do oczyszczania organizmu z toksyn. W tym celu są one zbierane i rozdrabniane, by uzyskać z nich sok, którego wypicie przynieść ma wiele korzyści dla zdrowia.

Olej z jagód acai można uzyskać z dziko rosnących owoców. Nie mniej coraz częściej spotyka się odmianę karłową, która rośnie szybciej i daje bardziej mięsiste owoce. W związku z tym oczywiste jest, że olej zawarty w dzikich jagodach będzie miał nieco inne właściwości zdrowotne. Dlatego właśnie kupując dany produkt warto zwrócić uwagę na to, z jakich rodzajów surowców powstał.

Najlepszy olejek z jagód acai powstaje poprzez tłoczenie na zimno miąższu, a nie skórki, bez wykorzystania jakichkolwiek chemikaliów, takich jak heksan czterochlorku węgla. Chemikalia tego rodzaju są czasami dodawane w celu zwiększenia wydajności odzyskiwania olejku. Tradycyjnie wytwarzany olejek z jagód acai nazywany jest często dziewiczym, czyli “virgin”.

Kolor i aromat olejku Acai

Ponieważ olejek może być pozyskiwany z nasion lub miąższu owoców, może także zachowywać wiele ich właściwości. Zazwyczaj ma ciemnozielony kolor, który ukazuje mętną żółć na brzegach pojemnika lub butelki, w której się go przechowuje. Zapach olejku acai jest delikatnie owocowy, z nutą słodkiego i cierpkiego.

Właściwości olejku acai

Olejek z jagód acai wykazuje pewne bardzo silne właściwości terapeutyczne, które sprawiają, że jest on odpowiedni do stosowania w wielu preparatach jako surowiec do odmładzania skóry oraz włosów. Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze właściwości.

 • Emolient – olejek ten działa silnie kojąco, a także natłuszczająco i nawilżająco. Dzięki dobrej koncentracji kwasu oleinowego, a także innych kwasów tłuszczowych, zapewnia temu produktowi wiele cennych właściwości pielęgnacyjnych. Czasami polecany jest z tego powodu do łagodzenia podrażnień skóry wywołanych problemami dermatologicznymi.
 • Przeciwutleniacz – większość korzyści zdrowotnych, płynących ze stosowania olejku z jagód acai, wynika z jego bardzo dużego potencjału antyoksydacyjnego. Stanowi on o zdolności tego produktu naturalnego do neutralizowania wolnych rodników, która działa bezpośrednio po nałożeniu na skórę. Znaczne stężenie obecnych w jagodach acai związków fenolowych działa podobnie jak kwas wanilinowy.
 • Zapobieganie starzeniu – wolne rodniki powstają w wyniku procesów utleniania w organizmie jako naturalna konsekwencja metabolizmu lub dodatkowe czynniki, takie jak słońce i zanieczyszczenia środowiska. Dzięki swojej zdolności do ich neutralizowania, olejek z jagód acai może skutecznie pomagać utrzymać młodzieńczą elastyczność oraz blask skóry.
 • Działanie przeciwzapalne – zawarte w olejku zdrowe kwasy tłuszczowe, takie jak omega-9 oraz omega-6 , działają na skórę przeciwzapalne. W związku z tym, może być on pomocny przy rozmaitych schorzeniach skóry, które powodują zaczerwienienie i obrzęk.
 • Działanie przeciwgrzybicze – mniej badane korzyści ze stosowania oleju acai to jego zdolność do zabijania niektórych rodzajów grzybów. Można go stosować w połączeniu z innymi wybitnymi olejkami przeciwgrzybiczymi, chociażby takimi jak olejek z drzewa herbacianego, w leczeniu typowych infekcji grzybiczych skóry.
 • Naprawa uszkodzeń UV – wszyscy zapewne wiemy, że mocne promienie ultrafioletowe jest niezwykle szkodliwe dla naszej skóry. Wszystko dlatego, że nie tylko powoduje ono zmianę jej koloru, ale także prowadzi do przyspieszonego starzenia się, a nawet zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Olejek z jagód acai zawiera cenne polifenole o nazwie kwas ferulowy, który wykazuje działanie ochronne, szczególnie w połączeniu z witaminą C oraz witaminą E.

Zastosowanie i właściwości terapeutyczne olejku Acai

Obecnie zastosowanie olejku Acai nie zostało przebadane w takim stopniu, w jakim powinno. Wszystko to dlatego, że zarówno jagody Acai, jak i olejek z tych owoców popularne stały się na świecie niedawno.

 1. Olejek z jagód acai w pielęgnacji włosów

Obecne w olejku acai odżywcze kwasy tłuszczowe sprawiają, że nadaje się on doskonale do wykorzystania na włosach, które zostały uszkodzone. Sprawdza się w przypadku, gdy stały się one suche, puszące się, z rozdwajającymi się końcówkami, a także słabe i źle działające na poruszanie i dotyk. Olejek z jagód acai jest najlepszy dla takich włosów, pod jednak warunkiem, że stosuje się go po myciu. Wystarczy zastosować kilka kropli olejku, w zależności od gęstości włosów, i nałożyć na dłonie. Następnie olejek należy wcierać we włosy, ale nie w skórę głowy.

Znajdujący się w olejku kwas oleinowy jest jednym z najlepszych naturalnych środków nawilżających, jakie znaleźć możemy na naszej planecie. Kiedy włosy są wilgotne, może je odpowiednio uszczelnić, co zapobiega ich wysuszaniu. Jeśli olejek z jagód acai będzie wykorzystywany długoterminowo to może przynieść włosom oleistość, co nadaje im lśniący blask. Nie mniej jednak należy unikać nakładania na włosy zbyt dużej ilości olejku Acai, ponieważ da to zbyt intensywny zapach.

Olejek acai to niewątpliwe dobra alternatywa na radzenie sobie również z uszkodzonymi włosami. Czasami narażenie na intensywne działanie promieni słonecznych lub zabiegi termiczne uszkadza włosy i sprawia, że stają się one suche i słomiane. Może to doprowadzić, że będą one tracić naturalne nawilżenie, a także naturalną spójność. Jeśli włosy narażone są na takie działanie, warto wykorzystać do ich ochrony właściwości przeciwsłoneczne, jakie posiada naturalny olejek z jagód acai. Najlepiej jednak chronić głowę nakładając kapelusz przeciwsłoneczny.

Istnieją pewne spekulacje na temat tego, czy olejek acai może być korzystny dla wsparcia wzrostu włosów. Właściwość ta nie była dotychczas przedmiotem żadnych miarodajnych badań.

 1. Olejek z jagód acai w pielęgnacji skóry

Niezwykła mieszanka nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także polifenoli oraz flawonoidów sprawia, że olejek acai jest naprawdę wyjątkowy. Przede wszystkim zapewnia doskonałe odżywienie z zewnątrz i blokuje wilgoć, tym samym zapobiega jej odparowaniu. Stosowany przez dłuższy czas może pomóc w leczeniu suchej skóry, na której pojawiają się pęknięcia. Właściwości zmiękczające tego wyjątkowego olejku sprawiają, że nadaje się on doskonale do ogólnego stosowania na skórze. Dzięki niemu staje się ona bardziej jędrna oraz miękka. Niewielkie ilości olejku z jagód acai można stosować bezpośrednio w miejscu, które wcześniej wykazywało oznaki starzenia. Zalicza się do nich między innymi worki oraz cienie pod oczami, kurze łapki oraz w okolicach ust. Jego działanie sprawi, że te miejsca będą znacznie bardziej uelastycznione.

Mozliwe wykorzystanie olejku acai do leczenia trądziku nie jest jasne. Wszystko to dlatego, że nie ustalono jeszcze jego komedogenności. Dlatego właśnie lepiej nie stosować go w tym celu.

 1. Olejek z jagód acai w łagodzeniu bólu

Olejek acai dość szybko wchłania się w skórę. Wiadomo, że kiedy stosuje się go miejscowo do masażu obolałych miejsc, skutecznie łagodzi ból. Olejek działa łagodząco i przeciwbólowo, dlatego dzięki jego zastosowaniu przykre dolegliwości mogą zmniejszać swoją intensywność. Zgodność olejku z jagód acai z innymi olejami bazowymi, takimi jak oliwa z oliwek lub olejek kokosowy, nie jest jeszcze dokładnie rozpoznana. Dlatego właśnie powinien być on stosowany raczej jako czysty olej, a nie jako mieszanka.

Skutki uboczne, bezpieczne dawki oraz toksyczność olejku Acai

Badania nad olejkiem acai, które dotychczas przeprowadzono, nie są zbyt obszerne w porównaniu do innych produktów tego typu. Na podstawie karty charakterystyki bezpieczeństwa zawartych w nim substancji wiadomo, że jest on względnie bezpieczny do stosowania zewnętrznego. Nie wiadomo jednak, czy wywołuje jakieś reakcje alergiczne. Olejek z jagód acai może być również stosowany w niektórych preparatach spożywczych. Nie mniej jednak najlepiej unikać spożywania tego oleju, ze względu na ewentualne nieprzewidziane skutki. Nie działa jednak drażniąco i nie powoduje nadwrażliwości skóry na słońce.

Gdy olejek acai przechowywany jest w temperaturze pokojowej, to jego przydatność do użytkowania wynosi około roku. Natomiast kiedy przechowuje się go w temperaturze około 8ºC, to jego data ważności się nieco wydłuża. Nie mniej jednak, po kilku miesiącach przechowywania olejek traci na swojej skuteczności działania. Wszystko dlatego, że po 10 miesiącach ilość najważniejszych składników aktywnych zmniejsza się o około 20-30%. W efekcie tego, jego właściwości antyoksydacyjne również się zmniejszą. Dlatego właśnie lepiej kupować mniejsze ilości olejku i stosować go na bieżąco.

Informacje żywieniowe oraz lecznicze

Poniżej przedstawiamy unikalność składników chemicznych znajdujących się w jagodach acai oraz ich wpływ na właściwości terapeutyczne.

Zawartość poszczególnych rodzajów tłuszczu w olejku to przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe:

 • kwas oleinowy – 35%,
 • kwas linolowy – 20%,
 • palmitynowy – 8%,
 • stearynowy – 2%,
 • oleopalmitynowy – 0,5%
 • linolenowy – 0,3%.

Dominującymi kwasami tłuszczowymi są kwas oleinowy oraz kwas linolowy, powszechnie znane są jako omega-9 i omega-6. Kwas oleinowy jest tzw. MUFA, czyli jednonienasyconym kwasem tłuszczowym, dość powszechnie spotykanym w większości olejków pochodzących z nasion. Z drugiej strony, obecny w nim kwas linolowy to PUFA, czyli wielonienasycony kwas tłuszczowy.

Zapewne jednak jednym z bardziej interesujących aspektów opisu olejku acai jest zawarta w nim kompozycja związków fenolowych. Składniki kwasu fenolowego w miligramach na kilogram:

 • kwas wanilinowy – 1616,
 • kwas syringowy – 1073,
 • kwas P-hydroksybenzoesowy (PHA) – 892,
 • kwas protokatechowy – 630,
 • kwas ferulowy – 101.

Wyżej wymienione kwasy fenolowe są przede wszystkim odpowiedzialne za zdolność neutralizowania wolnych rodników. Należy zauważyć, że olejek z jagód acai wykazuje wartość ORAC 21,5. Jest to spora wartość, jednak znacznie mniejsza niż ORAC wartości jagód acai.

Poprzedni artykułOlej makadamia – Właściwości i zastosowania
Następny artykułOlejek z jagód goji – Właściwości i zastosowania
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.