Olejek z jagód goji – Właściwości i zastosowania

0
3974
olejek z nasion goji
Wytwarzany z jagód goji olejek znajduje szerokie zastosowanie w ochronie urody

W Azji jagody Goji powszechnie nazywane są „czerwonymi diamencikami”. Dzięki wyjątkowym składnikom aktywnym oferują organizmowi liczne korzyści zdrowotne, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Z kolei coraz popularniejszy olejek z jagód goji zapewnia skórze niezbędne wsparcie regeneracyjne, pomaga również chronić przed stresem oksydacyjnym, a jednocześnie wspiera młodzieńczy i świeży wygląd na co dzień. Poznajmy najważniejsze właściwości i zastosowania tego wspaniałego daru natury.

Jagody goji to tak naprawdę powszechnie funkcjonująca nazwa handlowa owoców kolcowoju pospolitego (łac. Lycium barbarum) oraz kolcowoju chińskiego (łac. Lycium chinense). Cieszą się one obecnie ogromnym i stale rosnącym zainteresowaniem, ze względu na liczne i cenne właściwości odżywcze. Przede wszystkim zawierają znaczną ilość przeciwutleniaczy, które pomagają organizmowi przeciwdziałać szkodliwym dla zdrowia wolnym rodnikom. Jednocześnie również chronią przed oznakami starzenia i zapobiegają wielu różnym chorobom.

Pod względem wartości odżywczych owoce goji często zestawia się z najbardziej wartościowymi produktami spożywczymi i uznaje się je za tzw. superfood. Do celów spożywczych najczęściej spotkać się można z suszonymi jagodami, natomiast pozyskiwany z nich ekstrakt lub olejek znaleźć można w wielu produktach leczniczych i pielęgnacyjnych. Olejek z jagód goji jest dostępny na rynku w dwóch różnych typach. Pierwszy to wytwarzany z nasion, który jest zwykle znacznie droższy, oraz tańszy macerat.

Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że jakość i rzeczywista przydatność tego rodzaju produktów zależy w znacznym stopniu od surowca z jakiego został wykonany. Niestety, większość jagód goji pochodzi z Azji, gdzie problemy ze standardami ekologicznych upraw są wciąż dość powszechne.

Pochodzenie jagód goji ma znaczenie

W produkcji olejku z jagód goji bardzo duże znaczenie ma jakości materiału surowcowego. Dlatego właśnie najlepsze marki zajmujące się produkcją tego rodzaju produktów na każdym etapie przeprowadzają kontrole jakości, by zagwarantować klientom najwyższą jakość. Przeprowadza się m.in.:

 • kontrolę i klasyfikację dostawców,
 • wybór obszaru, z którego pochodzi surowiec,
 • kontrolę czasu zbiorów oraz metod zbierania owoców goji,
 • kontrolę warunków suszenia surowca,
 • kontrolę przechowywania produktu,
 • botaniczną identyfikację owoców goji,
 • kwarantannę biomasy w monitorowanych warunkach,
 • analizę mikrobiologiczną i chemiczną,
 • Kontrolę zanieczyszczeń, w tym na pestycydy, aflatoksyny oraz metale ciężkie.

Dopiero po tego rodzaju kontrolach surowiec powinien być dopuszczony do produkcji olejku z jagód goji. Może zostać również odrzucony, czego powodem będzie niezgodność surowca ze ścisłymi wymaganiami i normami producenta.

Olejek z jagód goji – Właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne

Chociaż zdecydowana większość dostępnych na naszym rynku produktów ma przeznaczenie kosmetyczne, to wiadomo, że olejek z jagód goji może mieć o wiele szersze zastosowanie. Wszystko jednak zależy od jego przeznaczenia, a w szczególności poszczególnych etapów jego produkcji.

 • Doskonale chroni i regeneruje skórę

Zawarte w olejku goji składniki aktywne biorą czynny udział w odbudowie komórkowej zniszczonej i wysuszonej skóry, a także posiadają szczególne właściwości regenerujące i przeciwstarzeniowe. Pozwalają na redukcję drobnych zmarszczek, wzmacniają strukturę cery, a także poprawiają jędrność i napięcie skóry.

 • Skutecznie wspomaga pielęgnację włosów

Olejek z jagód goji jest idealnym i w pełni naturalnym kosmetykiem do pielęgnacji włosów, szczególnie polecanym do suchych i zniszczonych. Dzięki swoim cennym składnikom wspaniale je odżywia i regeneruje.

 • Wspomaga ochronę wątroby

Wątroba w organizmie zajmuje się m.in. oczyszczaniem oraz syntezą cholesterolu. Substancje zawarte jagodach goji, takie jak organiczny german, mogą doskonale wspomagać ten bardzo ważny organ. Przede wszystkim pomagają hamować gromadzący się w wątrobie tłuszcz, a także aktywować regenerację komórek wątroby. Chociaż zawiera nieco inne składniki aktywne, to działa w tym zakresie nieco podobnie do oleju z ostropestu plamistego.

 • Hamuje reakcje alergiczne

Badania pokazują, że owoce goji mogą wzmacniać fagocytozę komórek siatkowatych, co może również sprzyjać wzrostowi bakterii kwasu mlekowego, a także regulować odpowiedź immunologiczną organizmu. Co więcej, może również w tym samym czasie łagodzić objawy alergii, m.in. alergiczny nieżyt nosa oraz przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa.

 • Ochrona układu sercowo-naczyniowego

W tym zakresie jego rola obejmuje ochronę przed wolnymi rodnikami, z których pomaga oczyszczać organizm. Dlatego właśnie olejek z jagód goji może skutecznie chronić śródbłonek naczyń krwionośnych serca oraz utrzymać elastyczność naczyń krwionośnych. Co więcej, może on również pomagać regulować tętno i przeciwdziałać arytmii. Olejek goji uczestniczy również w syntezie witaminy A, oraz zawiera żelazo, które wspomaga funkcje krwiotwórczą. Poza tym, produkt ten zawiera także witaminę B1, witaminę B2 oraz witaminę C oraz wapń, co jest korzystne m.in. dla zdrowia kości i oczu.

 • Przyczynia się do wzmocnienia niektórych funkcji organizmu

Zawarte w goji składniki aktywne odgrywają ważną rolę ochronną w układzie rozrodczym. W szczególności mogą promować wydzielanie hormonów, a tym samym również mogą leczyć kobiety z niepłodności, a także wzmacniać męskie nasienia i objawy takie jak niewystarczająca ruchliwość plemników. Jeśli produkt ten jest spożywany z umiarem, to może być silnym środkiem tonizującym. Co więcej, może również odżywiać wątrobę oraz nerki.

 • Wzmacnia układ immunologiczny

Zawarte w goji składniki odżywcze mogą kompleksowo wzmacniać zdolność odpornościową organizmu, a nawet wspomagać hamowanie wzrostu guzów i mutację komórek nowotworowych. Może również dawać bardzo dobry efekt, jeśli chodzi o kluczowe funkcje życiowe organizmu, a także na prawidłowe krążenie krwi, które daje organizmowi silniejszą ochronę.

Olejek z nasion goji w kosmetyce

Olejek z nasion goji wygładza zmarszczki, a także zwiększa elastyczność skóry oraz wyrównuje jej koloryt. Olejek ten jest wyjątkowo bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, a w szczególności w kwas linolowy omega-6, dzięki czemu skutecznie chroni oraz regeneruje skórę. Czyni to również poprzez stymulację wewnątrzkomórkowego utleniania, pomagając przywrócić równowagę wodną i tłuszczową w hydrolipidowym filtrze skóry. Wyjątkowo lekka konsystencja olejku z owoców goji sprawia, że jest on idealny do stosowania w delikatnym obszarze skóry wokół oczu, gdzie bogatsze produkty często sprzyjają powstawaniu brzydkich, drobnych prosaków, które często pojawiają się na powiekach i skroniach.

Olejek z jagód goji jest bogaty w witaminę E, która posiada zdolność neutralizowania rozpuszczalnych w tłuszczach rodników. Pomaga również chronić błony komórkowe przed utlenianiem lipidów, tym samym utrzymując elastyczność oraz jędrność skóry. Wnikając w głąb skóry, olejek z nasion Goji pobudza krążenie krwi i podnosi metabolizm skóry, przyspieszając w ten sposób ruch komórek, a także pomagając wyrównać koloryt skóry. Co więcej, olejek ten dzięki temu również łagodzi złogi melaniny, takie jak plamy starcze czy też piegi.

Olejek z jagód goji najczęściej się poleca do:

 • wykonywania zabiegów liftingujących,
 • wspierania procesów regeneracji naskórka,
 • przywracania jędrności i elastyczności skóry,
 • aktywowania produkcji włókien kolagenowych, poprawiających gęstość i sprężystość skóry,
 • głębokiego nawilżania i poprawy kolorytu cery,
 • redukcji przebarwień skóry,
 • pielęgnacji delikatnej cery wokół oczu,
 • zapobiegania zmarszczkom i matowieniu cery,
 • stymulowania i ochrony skóry,
 • zapobiegania powstawaniu prosaków wokół oczu.

Olejek z jagód goji doskonale nadaje się do samodzielnego stosowania lub dodawania do ulubionych kosmetyków pielęgnacyjnych. Można go również z powodzeniem stosować do codziennej pielęgnacji i ochrony włosów.

Biorąc to wszystko pod uwagę, olejek z goji zdecydowanie pokazuje, że jest idealnym składnikiem wykorzystywanym w codziennym reżimie pielęgnacji skóry. W szczególności delikatnej dotyczy to skóry wokół oczu.

Olejek z nasion goji w ochronie zdrowia

Olejek goji odgrywać może ważną rolę w syntezie witaminy A, a w zasadzie beta-karotenu, który jest rozpuszczalnym w tłuszczach składnikiem odżywczym. Ten składnik jest niezbędny do prawidłowego wzrostu, utrzymania funkcji wzroku oraz struktury komórek, a także zdrowych kości, zębów i skóry. Karotenoidy chronią oczy przed zaćmą, a także przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Co więcej, są również ważnymi przeciwutleniaczami siatkówki i filtrami pigmentowymi światła ultrafioletowego, to sprawia, że chronią one oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Poprzedni artykułOlejek z jagód acai – Właściwości i zastosowania
Następny artykułOlejek mango – Właściwości i zastosowania
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.