Olejek bergamotowy – Właściwości, zastosowania, przepisy

1
14211
olejek bergamotowy
Naturalny olejek z bergamotki zapewnić może wiele cennych korzyści zdrowotnych i pielęgnacyjnych

Olejek bergamotowy znany jest ze zdolności do poprawy samopoczucia i budowania pewności siebie. Może być również efektywnie wykorzystywany do zabijania bakterii, leczenia ran, a także minimalizowania problemów dermatologicznych. Co więcej, olejek eteryczny z bergamotki szeroko stosowany jest także aromaterapii, w celu zmniejszenia bólu głowy i mięśni, jak również stymulacji hormonów oraz soków trawiennych do pracy. Poznajmy jego najważniejsze właściwości i zastosowania.

Bergamota to krzyżówka roślinna, która produkuje pewien rodzaj owoców cytrusowych, a jej. naukowa nazwa brzmi Citrus Bergamia. Stanowi ona swego rodzaju hybrydę hybryda między gorzkiej pomarańczy i cytryny. Wytwarzany z niej olejek ma bardzo silne działanie i charakterystyczny aromat, rozpoznawalny np. w herbacie Earl Grey.

Olejek bergamotowy – Charakterystyka i pochodzenie

Olejek eteryczny powstaje ze skórki owoców i wykazuje szerokie działanie lecznicze, m.in. antyseptyczne, przeciwgrzybicze, dezodorujące, a także niszczące roztocza. Ponadto charakteryzuje się właściwościami przeciwtrądzikowymi i przeciwłuszczycowymi. Większość dostępnych produktów wytwarzanych jest w procesie tłoczenia na zimno, w odróżnieniu od większości olejków eterycznych, które pozyskuje się w procesie destylacji parą wodną.

Chociaż pochodzenie rośliny sięga Azji Południowo-Wschodniej, to współcześnie szerzej uprawiana jest w południowej części Włoch. Wytwarzany z niej olejek eteryczny został nawet nazwany od nazwy miasta Bergamo w Lombardii, gdzie zakwitł jego handel. Olejek bergamotowy produkowany jest również na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Argentynie, a także w Turcji, Brazylii oraz w Maroku.

W tradycyjnej medycynie chińskiej bergamotka służy do pomocy w przepływie energii życiowej, a także w celu poprawy pracy układu trawiennego. Olejek bergamotowy jest także stosowany w łagodzeniu objawów niestrawności oraz gazów. Współcześnie znajduje on jednak zastosowanie głównie w przemyśle kosmetycznym.

Olejek eteryczny z bergamotki jest jednym z głównych składników wielu kompozycji aromatycznych perfum. Posiada on cenną zdolność do równoważenia mieszanki zapachów, a także harmonizowania wszystkich esencji, doskonale wzmacniając końcowy efekt. Olejek bergamotowy jest także wykorzystywany przez przemysł farmaceutyczny, z powodu zdolności tłumienia nieprzyjemnych zapachów produktów leczniczych, a także ze względu na cenne właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne.

Olejek bergamotowy – Właściwości i działanie

Istnieje wiele zaskakujących korzyści, mogących wynikać z wykorzystywania olejku z bergamotki jako naturalnego środka leczniczego i pielęgnacyjnego. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • wspomaganie układu trawiennego,
  • uwalnianie od emocjonalnego bólu,
  • łagodzenie bólu mięśni i stawów,
  • łagodzenie podrażnienia i stanów zapalnych skóry,
  • naturalne oczyszczanie skóry tłustej i problematycznej,
  • wspomaganie leczenia kaszlu,
  • łagodzenie stresu i stanów depresyjnych,
  • dezynfekcja i ochrona przed infekcjami.

Dzięki tym wszystkim właściwościom olejek bergamotowy znajduje szerokie zastosowanie w domowych terapiach leczniczych i pielęgnacyjnych. Poniżej przedstawiamy jego najczęściej występujące zastosowania.

Olejek bergamotowy – Zastosowania i efekty działania 

W przebiegu wielu lat doświadczeń i obserwacji olejek z bergamotki znalazł wiele różnych zastosowań, które potwierdziły skuteczność jego działania. Z uwagi na jego silne działanie, nie powinien być stosowany bez wstępnego rozcieńczenia z olejkiem bazowym, np. kokosowym, migdałowym, jojoba czy rzepakowym. Poniżej znajdziemy najważniejsze sposoby na jego samodzielne wykorzystanie.

  1. Naturalny środek przeciwdepresyjny

Depresja może objawiać się na różne sposoby, w zależności od etapu jej rozwoju. Najczęstsze objawy to zmęczenie, smutny nastrój, a także niski popęd seksualny, brak apetytu, poczucie bezradności oraz brak zainteresowania spędzaniem czasu z innymi ludźmi. Leki antydepresyjne mogą wywoływać poważne skutki uboczne, takie jak przyrost masy ciała oraz zmiany osobowości. Wiele naturalnych środków może być skuteczne w takich sytuacjach, zwłaszcza w początkowym okresie choroby. Olejek bergamotowy wykazuje cenne właściwości antydepresyjne oraz stymulujące. Może pomóc przywrócić uczucie radości, świeżości oraz energii, a także poprawić krążenie krwi.

Do jego zastosowania wystarczy 2-3 krople olejku eterycznego połączyć z niewielką ilością oleju kokosowego. Całość po zmieszaniu w dłoniach rozprowadzamy w okolicach czoła i nosa. Aromat olejku należy powoli wdychać. Można nim również posmarować powierzchnię stóp oraz brzucha.

  1. Łagodzenie stresu i poprawa nastroju

Olejek bergamotowy wykazuje właściwości rozluźniające, co pomaga w zmniejszeniu napięcia nerwowego oraz uczucia stresu i niepokoju. Ten potężny olejek eteryczny może także skutecznie stymulować hormony, takie jak dopamina czy też serotonina. To właśnie one odpowiedzialne są za odczuwanie spokoju oraz relaksu.

W celu pozbycia się stresu oraz niepokoju za pomocą olejku eterycznego z bergamotki wystarczy użyć kilka jego kropel w dyfuzorze lub urządzeniu do aromaterapii. Na pewno zapach bergamotki da uczucie spokoju oraz zadowolenia.

  1. Naturalna stymulacja wydzielania hormonów

Olejek eteryczny z bergamotki może skutecznie pomagać w utrzymaniu prawidłowego tempa przemiany materii, poprzez stymulowanie wydzielania hormonów, żółci oraz insuliny. Doskonale wspiera układ trawienny, a także umożliwia właściwą absorpcję składników odżywczych. Dzięki jego działaniu przyspiesza się rozkład cukrów oraz obniża ciśnienie krwi, co przynosi cenne korzyści neurologiczne oraz psychiczne. Samo wdychanie olejku eterycznego z bergamotki stymuluje wydzielanie soków trawiennych.

W tym celu niewątpliwe warto wykorzystać olejek bergamotowy w dyfuzorze w zabiegach aromaterapii. Można również wetrzeć mieszaninę 2-3 kropel olejku z olejem bazowym na skroniach lub brzuchu.

  1. Pomoc w leczeniu górnych dróg oddechowych

Olejek eteryczny z bergamotki jest naturalnym środkiem przeciwbólowym i antyseptycznym, dzięki czemu łagodzi zatory oraz problemy z układem oddechowym. Może być niezwykle przydatny przy leczeniu kaszlu i przeziębienia. Rozluźnia flegmę oraz śluz w drogach oddechowych, co pomaga organizmowi w wyeliminowaniu niepożądanych substancji za pomocą kichania i kaszlu. Ponadto pomaga organizmowi w wyeliminowaniu zarazków oraz toksyn, które rozwijają się w drogach oddechowych i powodują infekcje.

W celach leczniczych warto użyć urządzenia do kąpieli parowej lub aromaterapii. Można także nałożyć 5 kropli olejku eterycznego z bergamotki na dłonie, i po zmieszaniu np. z olejem słonecznikowym, bezpośrednio masować nos oraz usta. Można także spróbować nałożyć go na gardło oraz klatkę piersiową. Poza tym, można spożywać ten olejek eteryczny, dodając go do herbaty lub poprzez picie herbaty Earl Grey.

  1. Pomoc w leczeniu infekcji organizmu

Olejek z bergamotki wykorzystywany jest do produkcji mydeł do ciała, gdyż doskonale hamuje rozwój bakterii, zarazków, a także wirusów oraz grzybów. Kiedy nakłada się go na skórę lub włosy pozwala wyraźnie zmniejszać ryzyko infekcji. Olejek bergamotowy można wykorzystać także do zwalczania infekcji w jelitach, nerkach, a także w drogach moczowych.

W celu skorzystania z tych niezwykłych właściwości wystarczy pić herbatę Earl Gray lub wcierać olejek w skórę na powierzchni gardła, brzucha i stóp. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie urządzenia do aromaterapii.

  1. Pomoc w łagodzeniu bólu

Ponieważ olejek eteryczny z bergamotki zwiększa wydzielenia hormonów, pozwala równocześnie zmniejszać wrażliwość nerwów, które powodują ból. Z tego właśnie powodu jest doskonałym środkiem na zmniejszenie objawów skręceń, bólów mięśni oraz stawów. Zamiast stosować leki przeciwbólowe, które mogą wywoływać skutki uboczne, lepiej skorzystać z bezpiecznego i naturalnego produktu, którym jest olejek bergamotowy. Jako alternatywa dla oleju z arniki czy oleju z żywokostu, pomoże złagodzić ból oraz napięcie mięśni. Badania pokazują, że olejek z bergamotki można stosować w medycynie komplementarnej, aby zminimalizować efekty nadmiernego napięcia.

W celu zmniejszenia bólu warto wykorzystać olejek bergamotowy w niewielkich ilościach, a po zmieszaniu z olejem bazowym, np. olejem migdałowym, zaaplikować bezpośrednio na problematyczne miejsca.

  1. Aktywowanie pracy układu trawiennego

Olejek bergamotowy nie tylko pobudza wytwarzanie soków trawiennych, ale również ułatwia rozkładanie pokarmów w układzie pokarmowym, a także stymuluje skurcze mięśni w jelitach. W ten sposób przyspiesza proces trawienia, przyspiesza opróżnianie jelita i wspomaga skuteczniejsze dostarczanie do organizmu składników odżywczych. Wyniki niektórych badań sugerują nawet, że olejek eteryczny z bergamotki może być pomocny przy leczeniu zatrucia pokarmowego, dzięki swoim naturalnym właściwościom antybakteryjnym.

W celu złagodzenia problemów trawiennych należy po rozcieńczeniu pić 5 kropli olejku z bergamotki, co również pomoże uregulować apetyt.

  1. Zwalczanie infekcji jelitowych

Ponieważ olejek bergamotowy zabija zarazki, bywa stosowany w leczeniu infekcji robakami jelitowymi. Tego rodzaju stan chorobowy powoduje niedożywienie, a także prowadzi do anemii. Przez brak odpowiedniej ilości czerwonych krwinek, które przenoszą tlen po całym organizmie, ciało staje się bardzo osłabione. Olejek z bergamotki może skutecznie wspomóc proces leczenia z robaków jelitowych, co jest szczególnie ważne u dzieci.

W tym celu najczęściej olejek stosuje się do wcierania w okolice brzucha.

  1. Działanie przeciwgorączkowe

Olejek bergamotowy skutecznie zwalcza infekcje, które są spowodowane przez szkodliwe bakterie. Zmniejsza również temperaturę ciała, łagodzi stres oraz stymuluje wydzielanie hormonów. Powoduje uczucie ciepła, które pojawia się, gdy poziom hormonów jest podwyższony. Może również prowadzić do pocenia się, co pomaga w zmniejszeniu gorączki.

  1. Ochrona jamy ustnej

Olejek eteryczny z bergamotki pomaga w leczeniu i ochronie jamy ustnej. Usuwa zarazki z zębów, dlatego może być wykorzystywany jako składnik płynu do płukania ust. Dzięki regularnemu stosowaniu może pomóc chronić zęby przed rozwojem próchnicy i pojawianiem się ubytków. Korzyść ta wynika z właściwości przeciwbakteryjnych, które czynią go niezwykle użytecznym w walce z ubytkami.

Wystarczy 2-3 krople olejku eterycznego z bergamotki, wraz z olejem kokosowym, wetrzeć w zęby i dziąsła lub dodać go do pasty do zębów.

  1. Ochrona organizmu przed tężcem

Tężec to niebezpieczna dolegliwość, spowodowana toksyną powszechnie występującej bakterii o nazwie Clostridium tetani. Jej zarodniki znajdują się w glebie oraz kurzu domowym. Jeśli dostaną się do rany wnikają głębiej, niż może dotrzeć tlen, a wtedy rosną oraz produkują toksyny, które dostają się do krwioobiegu. Olejek eteryczny z bergamotki wykazuje właściwości dezynfekujące oraz antyseptyczne, co więcej ma on również zdolność do zabijania bakterii prowadzących do infekcji. Zawarte w bergamotce substancje aktywne skutecznie chronią rany przed niebezpiecznym zakażeniem, również przed rozwojem tężca.

W przypadku rany należy na wacik kosmetyczny nałożyć 5 kropli olejku bergamotowego i delikatnie wetrzeć go w zainfekowane miejsce.

  1. Leczenie i pielęgnacja skóry ciała

Blizny mogą być wynikiem trądziku, infekcji lub też podrażnień skóry. Olejek eteryczny z bergamotki wykorzystuje się często do zminimalizowania ich widoczności oraz innych śladów na skórze. Działa tonizująco na skórę, zapewniając równomierny dopływ melaniny.

W celu pozbycia się podrażnienia na skórze wystarczy na wacik kosmetyczny nałożyć 5 kropli rozcieńczonego w oleju bazowym olejku eterycznego z bergamotki i pocierać nim zainfekowane miejsca na skórze. Można również dodać 10 kropli olejku z bergamotki do kąpieli. W takiej sytuacji olejek ten wpłynie nie tylko na skórę, ale również na nastój, równowagę hormonalną, a także na zwolni od napięcia.

  1. Odświeżanie zapachu

Olejek eteryczny z bergamotki zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, które powodują nieprzyjemny zapach ciała. Jego przyjemnie orzeźwiający, cytrusowy aromat wykorzystywany jest jako naturalny dezodorant i odświeżacz powietrza. Silny zapach olejku eterycznego eliminuje nieprzyjemny zapach ciała i pomieszczenia, w którym przebywamy.

Można dodać 2-3 krople olejku bergamotowego do dezodorantu, którego używa się na co dzień, lub też po rozcieńczeniu nałożyć olejek bezpośrednio pod pachy. Wielu producentów dodaje olejek z bergamotki do swoich perfum i wód kolońskich. Można także dodać go do swoich ulubionych perfum, by stworzyć niepowtarzalny i nowy zapach. Olejek dobrze komponuje się z zapachem cytrynowym, cedrowym oraz z drzewa sandałowego.

Badania i unikalne związki bergamoty

Interesujące badania wskazują, że ekstrakt z owoców cytrusowych, zwłaszcza olejek bergamotowy, wykazuje pewne właściwości przeciwnowotworowe. Nie mniej jednak słaba rozpuszczalność w wodzie, a także niska stabilność oraz ograniczona dostępność biologiczna uniemożliwiają stosowanie go w szerszej skali w leczeniu chorób nowotworowych.

W celu przezwyciężenia tych wad naukowcy opracowali technologię poprawiającą naturalną rozpuszczalność niektórych związków chemicznych bergamoty w wodzie. Umożliwia to zwiększenie aktywności przeciwnowotworowej in vitro względem ludzkich komórek. Nie mniej jednak wyniki tych badań wymagają dokładniejszej analizy. Stosowanie olejku bergamotowego u pacjentów z chorobami nowotworowymi daje pewną nadzieję na wykorzystanie jego potencjału zdrowotnego.

W 2011 roku przeprowadzono inne, równie ciekawe badanie. Dowodzono w niej tezę, że mieszanki olejków eterycznych mogą pomagać pacjentom cierpiącym na lęki oraz depresję. Testowana mieszanina składała się z olejku lawendowego oraz olejku z bergamotki. Natomiast wyniki u uczestników analizowano na podstawie ich ciśnienia krwi, tętna, a także częstości oddechów oraz temperatury skóry. Poza tym, naukowcy musieli oceniać stan emocjonalny uczestników pod względem relaksacji, wigoru, spokoju, jak również koncentracji, nastroju oraz czujności. Dzięki temu mogli oni zaobserwować zmiany w zachowaniu badanych.

W porównaniu do grupy z zastosowaniem placebo mieszanka olejków eterycznych sprawiła, że znacznie zmniejszyło się ciśnienie krwi oraz częstość tętna. Na podstawie emocjonalnym, badani z grupy stosującej olejki eteryczne, ocenili się jako bardziej spokojni i zrelaksowani w porównaniu do grupy stosującej placebo. Badania te pokazują, że mieszanka olejków eterycznych z lawendy i bergamotki może mieć istotnie relaksujący wpływ, a także dostarcza dowodów na ich zasadne zastosowanie w medycynie naturalnej w zakresie leczenia depresji lub lęku.

Zalecane środki ostrożności i przeciwwskazania

Olejek bergamotowy dla większości ludzi jest bezpieczny, kiedy się go stosuje zgodnie z przeznaczeniem. Przed jego zastosowaniem zawsze należy zapoznać się ze wskazówkami producenta bądź specjalisty. Z reguły nie powinien być stosowany bez wstępnego rozcieńczenia, ponieważ ze względu na silne działanie może wywoływać podrażnienia. Po zastosowaniu na skórę powinno się unikać ekspozycji na promieniowanie UV.

W niektórych przypadkach olejek może powodować podrażnienia skóry, a także zwiększać podatność na problemy dermatologiczne. U osób, które stosują go w nadmiarze, mogą pojawić się takie problemy skórne jak pęcherze, strupy, a także plamy pigmentowe, wysypka, czy też wrażliwość na słońce. Niektóre źródła donoszą, że w skrajnych może wzmagać nawet zmiany nowotworowe.

Ponieważ olejek bergamotowy może zwiększyć wrażliwość organizmu na światło słoneczne, to miejscowe jego stosowanie wraz z lekami, które powodują podobną reakcję na słońce, może zwiększyć ryzyko oparzenia, powstawania pęcherzy lub wysypki. W takich przypadkach poleca się stosować silniejsze filtry SPF lub długą odzież.

Olejek nie powinien być stosowany u dzieci oraz przez kobiety w ciąży i karmiące piersią matki.

Olejek z bergamotki może powodować obniżenie poziomu cukru we krwi u pacjentów chorych na cukrzycę. W takim przypadku zawsze należy regularnie monitorować poziom cukru we krwi. Osoby, u których zaplanowany jest zabieg operacyjny, powinny zaprzestać stosowania olejków eterycznych, co najmniej na dwa tygodnie przed jego terminem.

W razie jakiekolwiek wątpliwości, związanych z bezpiecznym stosowaniem olejku eterycznego, przed rozpoczęciem jego stosowania zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem specjalistą.

Poprzedni artykułNalewka z aloesu – Przepisy, właściwości i zastosowania
Następny artykułDomowa męska woda kolońska – Przepis i wskazówki
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

1 KOMENTARZ

  1. “Poza tym, można spożywać ten olejek eteryczny, dodając go do herbaty ” I tu jest problem bo wiele źródeł łącznie z bio eko preparatami niby naturalnymi zabrania spożywania olejku. To jak to jest. Bo niby spożywcze się pojawiają ale wyglądają na 100% Chemie(czyli możliwe inne łańcuchy i zamienniki w składzie). Z góry dziękuję za odpowiedz i ewentualne źródła (by móc bezpiecznie zastosować się… jestem fanem herbaty earlgray ale jaką bym ostatnio nie kupił to jest…mało intensywna).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.