
Olej z nasion papai ekstrahuje się z pestek słodkich i smacznych owoców, bogatych w kwasy omega-3 i omega-6. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości często znajduje zastosowanie jako jeden ze składników aktywnych szerokiej oferty kosmetyków naturalnych, przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy, ciała i włosów. Przedstawiamy najważniejsze właściwości i zastosowania oleju z nasion papai.
Olej z nasion papai jest bogaty w cenne witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe i unikalny enzym, znany jako papaina. Wykazuje ona wspaniałe właściwości złuszczające, pozwalające na delikatne rozpuszczenie martwych komórek skóry i łoju. W odróżnieniu od typowych syntetycznych środków peelingujących papaina redukuje przebarwienia, rozjaśnia ślady po trądziku i wyrównuje koloryt cery, bez niepożądanego podrażnienia. Ponadto, olej z nasion papai zawiera cenne związki przeciwzapalne, kojące i łagodzące podrażnienia skóry.
Charakterystyka owoców papai
Owoce papai są doskonałym źródłem błonnika, kwasu foliowego, witaminy A, C i E, a także zawierają niewielkie ilości wapnia, żelaza, tiaminy, ryboflawiny i niacyny. Posiadają również całe bogactwo cennych składników odżywczych, takich jak antyoksydacyjne flawonoidy i karoteny oraz bardzo wysokiej jakości witaminy C. Mają natomiast niską zawartość sodu oraz są niskokaloryczne.
Papaja pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki, a ze względu na swoje zdrowotne i pielęgnacyjne właściwości była wytwarzana od wieków. Oprócz wyjątkowych walorów smakowych sprawdza się w zastosowaniach kosmetycznych, zarówno w zakresie ochrony i regeneracji skóry, jak i włosów. Z tego powodu, obecnie można spotkać na rynku coraz więcej preparatów i kosmetyków naturalnych z zawartością ekstraktów z papai.
Owoce papai ceni się za wyjątkową skuteczność w pielęgnacji skóry i włosów. Zawarta w nich witamina C, kwasy tłuszczowe, enzymy i przeciwutleniacze pozwalają utrzymywać skórę i włosy w bardzo dobrej kondycji, zapewniając im doskonałe warunki do regeneracji i odbudowy. Obecne w owocach składniki aktywne chronią ponadto przed promieniowaniem ultrafioletowym, dzięki czemu stanowią naturalny filtr przeciwsłoneczny. Należy jednak zachować pewną ostrożność podczas użycia ekstraktu z papai zbyt blisko oczu.
Olej z nasion papai – Główne składniki
Olej z nasion papai posiada liczne właściwości pielęgnacyjne, również ze względu na wyjątkowe zestawienie kwasów tłuszczowych oraz cennych przeciwutleniaczy. Oprócz licznych witamin i enzymów stanowi on w ok. 74% kwas oleinowy, w ok. 16,5 % kwas palmitynowy, w ok. 6 % kwas linolowy oraz w ok. 5% kwas stearynowy. Ponadto zawiera on w istotnej ilości jeszcze co najmniej kilka rodzajów kwasów tłuszczowych.
O wyjątkowych właściwościach oleju z papai decydują również zawarte w nim tokoferole, czyli cenne związki witaminy E. Wśród nich w największej ilości znaleźć można α-tokoferol (51,85 mg/kg), δ-tokoferol (18,89 mg/kg), β-tokoferol (2,11 mg/kg), γ-tokoferol (1,85 mg/kg). Ponadto olej ten zawiera znaczne ilości karotenoidów, β -kryptoksantynę i β-karoten.
Olej z nasion papai w pielęgnacji skóry
Olej z papai posiada wprost imponujące właściwości antybakteryjne i antyzapalne, szczególnie przydatne przy problemach z trądzikiem, wysypkami i silnymi podrażnieniami. Zawiera także niezwykle wysoką zawartość cennych tokoferoli i karotenoidów. Dzięki właściwościom regenerującym i przeciwutleniającym wpływa na poprawę elastyczności skóry, zmniejszenie zmarszczek, usunięcie martwych komórek skóry, długotrwałe nawilżenie i odbudowę komórek skóry.
Olej z nasion papai znany jest także ze zdolności do rozjaśnia i wyrównywania kolorytu skóry, dlatego często znajduje zastosowanie w wielu preparatach i kosmetykach naturalnych do pielęgnacji cery. Dzięki znacznej ilości witaminy C i papainy pomaga zapobiegać niedoskonałościom dermatologicznym i uszkodzeniem słonecznym, a także oczyszcza pory, niweluje ciemne plamy i skazy. Olej papaja może również pomóc złagodzić swędzenie, łuszcząca, podrażnioną chorób skóry, takich jak egzema i łuszczyca.
Najistotniejsze zastosowania oleju z nasion papai w pielęgnacji skóry:
- zapewnia silne właściwości przeciw przedwczesnemu starzeniu skóry,
- przyspiesza odnowę komórek skóry,
- pomaga wyeliminować i zredukować zmarszczki, drobne linie i plamy starcze,
- zapewnia długotrwałe nawilżenie,
- pomaga niwelować przebarwienia i nierówny koloryt cery,
- pomaga w rozjaśniania skóry,
- redukuje widoczność piegów i niedoskonałości skóry,
- skutecznie pielęgnuje skórę szczególnie suchą, szorstką i problematyczną,
- usuwa martwe komórki naskórka,
- pozwala rozpuszczać nadmiar sebum,
- zapewnia skórze uczucie gładkości, miękkości i elastyczności,
- sprawdza się przy skórze tłustej i trądzikowej,
- sprawdza się przy goleniu i po jego zakończeniu, zapewniając odpowiednie nawilżenie, schłodzenie i ukojenie.
Chociaż olej z papai często polecany jest do cery problematycznej i wrażliwej, przed jego użyciem warto wykonać test alergiczny. W przypadku braku tego typu problemów może on zapewnić wyjątkowo skuteczne działanie pielęgnujące, lecznicze i regenerujące.
Olej z nasion papai w pielęgnacji włosów
Olej z nasion papai to wspaniały kosmetyk naturalny do pielęgnacji włosów, który pomaga utrzymać właściwy poziom wilgotności, zapewnić właściwą elastyczność, naturalny blask i jedwabistość, a także pomóc naprawić rozdwajające się końcówki. Najczęściej poleca się go stosować samodzielnie lub zmieszać z olejkiem arganowym. Olejek z nasion papai można również dodawać do ulubionego szamponu do włosów, balsamu, odżywki lub maseczki.
Najistotniejsze zastosowania oleju z nasion papai w pielęgnacji włosów:
- pomaga zapobiegać łysieniu,
- przyczynia się do zwiększenia siły i wzrostu włosów,
- zapewnia skuteczność w zwalczaniu i zapobieganiu łupieżu,
- zmniejsza przerzedzenie włosów,
- usuwa nadmiar sebum i brud ze skóry głowy,
- sprawdza się jako naturalna odżywka do włosów,
- dodaje naturalnego połysku i przywraca zdrowy wygląd,
- zapobiega rozdwajaniu końcówek włosów.
Olej z nasion papai przy problemach zdrowotnych
Papaja jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o pielęgnację skóry, gdyż jest bardzo dobrym źródłem witaminy A oraz papainy. Również wytwarzany z nich olej może skutecznie leczyć wszelkie podrażnienia, infekcje grzybicze, a także egzemę, łuszczycę, wysypki i drobne problemy skórne.
Najistotniejsze zastosowania oleju z nasion papai w zakresie ochrony zdrowia:
- przyspiesza proces gojenia skóry,
- wykazuje naturalne właściwości przeciwzapalne, antybiotyczne, antyseptyczne i przeciwbólowe,
- wspomaga leczenie infekcji i podrażnień skóry,
- wspomaga leczenie egzemy, łuszczycy i zapalenia skóry,
- przyśpiesza gojenie ran, skaleczeń i wysypek,
- wspomaga leczenie oparzeń,
- przyśpiesza leczenie siniaków,
- przyczynia się do szybszego leczenia zakażeń grzybiczych,
- odpowiednio wspomaga leczenie trądziku, krost i wyprysków.
- wpływa na szybsze leczenie owrzodzeń skóry.
Badania wykazały, że zawarte w nasionach papai związki aktywne, są skuteczne w zwalczaniu bakterii E.coli, salmonelli i infekcji gronkowca. Uważa się również, że są dobrym panaceum na problemy z trawieniem, głównie za sprawą właściwości przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych.
Kilka kosmetycznych metod na wykorzystanie oleju z nasion papai
Dodatek do domowych produktów kosmetycznych
Olej z papai pozwala dokładnie usuwać makijaż i może stanowić naturalny krem do opalania. Posiada wyjątkowe właściwości oczyszczające i złuszczające. Świetnie nadaje się do tworzenia domowego peelingu lub doskonale podnosi efektywność działania kremów i balsamów do ciała.
Naturalny środek przeciwzmarszczkowy
Połączenie oleju z nasion papai, olejkiem z nasion dzikiej marchwi, olejkiem z nasion borówek oraz ekstraktem z zielonej herbaty zapewnia imponujący poziom witamin, enzymów i antyoksydantów. Taka mieszanka szlachetnych olejów i ekstraktu roślinnego pozwala doskonale pielęgnować skórę dojrzałą i zmęczoną. Zapewni nie tylko odpowiednią regenerację przeciwzmarszczkową, ale również wpłynie na wyrównanie plam i przebarwień cery. Warto stosować tego rodzaju domowe serum na noc i zapewnić sobie młodszy i rozjaśniony wygląd skóry twarzy i dekoltu.
Domowy środek oczyszczający do cery problematycznej
Olej z nasion papai, zawierający enzym papainy oraz doskonały olejek z zielonej kawy pozwalają zwiększyć skuteczność działania domowego serum w zakresie oczyszczania i pielęgnacji skóry łojotokowej. Dodatek olejków z mandarynki, neroli i cyprysa zapewni wspaniały aromat i efekt świeżości.
Domowy olejek nawilżający
W celu przygotowania domowego kosmetyku nawilżającego warto wykorzystać olejek z papai, olejek z nagietka, olejek ze słodkich migdałów oraz olejek z dzikiej róży. Wszystkie składniki należy dokładnie połączyć, przelać do ciemnej buteleczki i stosować bezpośrednio na skórę 2 razy dziennie.
Domowa maseczka z papai
Domowa maseczka z papai to nic trudnego do przygotowania, a może zapewnić wspaniałe efekty pielęgnacyjne. Należy do niej użyć ok. jednej łyżeczki miodu, jednego jajka, 1 łyżeczki śmietany oraz 1 łyżeczki oleju z nasion papai. Po dokładnym wymieszaniu maseczkę należy nałożyć na oczyszczoną twarz i odczekać ok. 15 min. Po zabiegu cerę należy zmyć letnią wodą i dokładnie nawilżyć kremem ochronnym.
Papaja – tak rzadki owoc na naszym rynku, a ile niesie korzyści – prawdopodobnie nie tylko z oleju z jej pestek! Dzięki za ten artykuł, może za jego sprawą wzrośnie popularność i tym samym stanie się ona bardziej dostępna. Oby, bo jest pyszna!