Wyobraź sobie owoc tak pożywny, że nawet kozy wspinają się po drzewach tylko po to, aby go zjeść. W jego wnętrzu znajduje się mały orzech, z którego wytwarza się cenny olejek arganowy. Od pokoleń tubylcy z okolic arganowych lasów w Maroku wyciskali orzechy, by wyekstrahować ten cenny tłuszcz roślinny. Wykorzystywali olejek arganowy jako suplement diety, a także m.in. do leczenia ran, zapewnienia ulgi w bólu oraz odżywienia skóry i włosów. Przyjrzyjmy się bliżej jego najważniejszym właściwościom i możliwościom wykorzystania.
Czym w istocie jest olejek arganowy? Jest to rzadki rodzaj tłuszczu, który przede wszystkim posiada wysoką zawartość zarówno oleinowych kwasów tłuszczowych – nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-9, jak i linolowych – nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6. Związki tego rodzaju doskonale wspomagają pielęgnację skóry skłonnej do trądziku, która zazwyczaj cierpi na niedobór kwasu linolowego. W zależności od sposobu pozyskiwania i jakości surowca, olej arganowy zawiera około 35-40 % kwasu linolowego i 42-48 % kwasu oleinowego. Podczas gdy kwas linolowy zmniejsza stan zapalny i objawy trądziku oraz zwiększa poziom nawilżenia skóry, kwas oleinowy może poprawić przepuszczalność skóry i pomóc innym składnikom łatwiej wnikać w jej strukturę.
Ponadto, ważna jest także komedogenna ocena oleju arganowy, która wynosi 0 i oznacza, że nie zatyka porów. To tylko niektóre z powodów, dla których olej arganowy stał się popularnym tłuszczem roślinnym, szczególnie cennym dla osób cierpiących na trądzik i inne dolegliwości dermatologiczne.
Czym jest olejek arganowy?
Wytwarzany z pestek drzewa arganowego (łac. Argania spinosa L.) cenny olejek roślinny pochodzi wyłącznie z Maroka, ale nie ma o nim zbyt wielu wzmianek historycznych. Obecnie jest używany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn na całym świecie, szczególnie tych poszukujących skutecznego i całkowicie naturalnego nawilżacza do skóry, paznokci oraz włosów.
Jednym z głównych powodów, dla których olej arganowy wykazuje cenne właściwości terapeutyczne, jest bogactwo w witaminę A i witaminę E. Jednak marokański olejek arganowy jest również wypełniony przeciwutleniaczami, kwasami tłuszczowymi omega-6 i kwasem linolowym. Badania pokazują, że przy stosowaniu na skórę jego korzyści obejmują też łagodzenie stanu zapalnego podczas procesu głębokiego nawilżania skóry.
Po zastosowaniu zewnętrznym, trokoferol witaminy E pomaga zwiększyć produkcję komórek, jednocześnie stymulując do odbudowy zdrowej skóry i włosów. Właśnie dlatego firmy kosmetyczne włączają go coraz częściej do swoich produktów do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Nie bez znaczenia w tym względzie ma jednak także jego znaczny potencjał marketingowy, gdyż stał się on jednym z najbardziej rozpoznawalnych kosmetyków naturalnych.
Dobrą wiadomością jest to, że aby cieszyć się z właściwości działania olejku arganowego, nie trzeba kupować luksusowych produktów do pielęgnacji włosów i skóry. Można nabyć sam olej, który stanowić będzie bardzo cenny i wszechstronny dodatek do rozmaitych zabiegów codziennej pielęgnacji. Chociaż 100%-owy olejek arganowy może być drogi, to jednak wystarczy tylko kropla lub dwie tego wyjątkowego produktu, aby doskonale odżywić włosy i skórę na cały dzień.
Olejek arganowy – Najważniejsze korzyści i zastosowania
Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści działania i sposoby wykorzystania tego cennego olejku, dzięki którym warto włączyć go do swojego codziennego programu pielęgnacji urody.
Nocne nawilżanie
Olej arganowy szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Po oczyszczeniu jej za pomocą całkowicie naturalnego środka myjącego, warto zaaplikować jedną kroplę olejku na dłoni, aby się nieco ogrzał. Następnie można go zastosować okrężnym ruchem na skórze twarzy i szyi.
W miesiącach zimowych lub w suchym klimacie może zachodzić potrzeba zastosowania dodatkowej kropli, ale zawsze warto pamiętać o jego oszczędnym używaniu. Produkt ten jest także delikatny i bezpieczny w użyciu w okolicach oczu.
Zastosuj jedną kroplę na twarzy, lekko wklepując, na powierzchni od nosa do skroni i z powrotem. Następnie nałóż kroplę pod oczami – tak samo delikatnie nakładając. Witamina A i witamina E pomagają w redukcji drobnych zmarszczek i utrzymują ten delikatny obszar cery w stanie odpowiedniego nawilżenia. Dodatkowo, badanie z 2015 r. pokazało, że olejek arganowy ma również naturalne działanie zapobiegające starzeniu.
Tonik do skóry
Tonizacja skóry to ważny krok w codziennej pielęgnacji. Aby uzyskać pełny blask, dodaj 2-4 krople do 250 ml ulubionego tonera. Można także z powodzeniem samodzielnie stworzyć swój własny toner, pozbawiony zbędnych i szkodliwych substancji chemicznych.
W tym celu poleca się zalać 1 szklanką wrzątku torebkę zielonej herbaty i pozostawić na 7-10 minut. Następnie należy wyjąć torebkę z herbatą i pozostawić do wystudzenia do temperatury pokojowej. Do naparu dodajemy kroplę lub dwie swojego ulubionego olejku eterycznego, np. pomarańczowego, cytrynowego lub z drzewa herbacianego, oraz 2-4 krople oleju arganowego. Całość dokładnie mieszamy i zamykamy w słoiczku. Domowy tonik warto warto stosować rano i wieczorem, po oczyszczeniu skóry i przed nawilżaniem.
Peeling do twarzy i skóry ciała
Domowe peelingi nie są trudne do wykonania i są znacznie mniej kosztowne niż te, które można kupić w sklepie. Aby doświadczyć korzyści ze stosowania oleju arganowego podczas złuszczania, wystarczy wymieszać w dłoni 1 łyżkę brązowego cukru z jego kilkoma kroplami. Taką mieszankę należy delikatnie wcierać w twarz okrężnymi ruchami przez dwie do czterech minut. Podczas zabiegu warto wracać szczególną uwagę na obszary podatne na trądzik i obszary, które są szczególnie suche. Po zabiegu twarz przemywamy ciepłą wodą i osuszamy.
Regularne złuszczanie pomaga usunąć martwe komórki naskórka i zmniejszyć widoczność drobnych linii mimicznych i zmarszczek, zapewniając jednocześnie młodziej wyglądającą i świeższą cerę. Dzięki pomocy brązowego cukru składniki odżywcze oleju arganowego są łatwiej wchłaniane przez skórę.
Użyj tego rodzaju naturalnego eksfoliatora do czegoś więcej niż tylko twarzy. Jeśli masz suche łokcie lub pięty koniecznie zastosuj przygotowany peeling, aby ożywić suchą i martwą skórę.
Leczenie trądziku
Wspaniała wiadomość dla każdego, kto cierpi na trądzik – okazało się bowiem, że olejek arganowy zmniejsza poziom sebum u osób z tłustą skórą. Kobiety, które nigdy wcześniej nie miały trądziku, często zauważają, że mając 30-40 lat, pojawia się ten nieznośny stan i często trudno jest go leczyć.
Kremy chemiczne mogą być drogie i na dłuższą metę naprawdę bardziej szkodzą niż pomagają. Wysoka zawartość kwasu linolowego w oleju arganowym pomaga zredukować stany zapalne wywołane trądzikiem, nie wspominając o wysypkach, infekcjach i ukąszeniach. Doskonale pomaga także ukoić uszkodzone i podrażnione komórki skóry.
Jeśli używasz oleju arganowego jako balsamu, rozważ dodanie oleju arganowego do listy domowych środków na trądzik. Umieść kroplę na dłoni i nałóż odrobinę w obszarach problematycznych. Aby walczyć z upartymi lub uporczywymi pryszczami, pamiętaj o przygotowaniu tonera, używając kilku kropli olejku z drzewa herbacianego.
Olejek z drzewa herbacianego doskonale uzupełnia właściwości olejku arganowego, dzięki swojej bogatej zawartości przeciwutleniaczy i właściwościom antybakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym. Oba te produkty mogą razem skuteczniej pomóc w walce z upartym trądzikiem, jednocześnie redukując stan zapalny i blizny.
Pomoc w leczeniu rozstępów
Olej arganowy pomaga zapobiegać rozstępom, przede wszystkim poprawiając elastyczność skóry. W tym celu ogrzej 2-3 krople czystego olejku w dłoniach i delikatnie wcieraj w brzuch, biodra, uda lub inne potencjalnie problemowe obszary.
Witamina A i witamina E pomogą odmłodzić skórę podczas nawilżania, dzięki czemu rozstępy będą mniej podatne na powstawanie. Jeśli masz już rozstępy, zacznij od masażu olejem arganowym i brązowym cukrem dotkniętych obszarów przed następną kąpielą. Dokładnie spłucz i nałóż olej na problematyczne miejsca przed nałożeniem ubrania.
Ochrona przed podrażnieniem po goleniu
Olej arganowy to skutecznie działający kosmetyk naturalny, pozwalający łagodzić skórę po goleniu, zarówno dla mężczyzn po usuwaniu zarostu z twarzy, jak i dla kobiet po goleniu nóg.
W tym celu rozgrzej kroplę lub dwie olejku w dłoniach i lekko wmasuj w podrażnione okolice skóry.
Nawilżanie całego ciała
Często poleca się również użyć oleju arganowego jako balsamu do całego ciała. Wiele osób decyduje się już na stosowanie w tym celu całkowicie naturalnych produktów, np. oleju kokosowego. Dzięki temu można unikać agresywnych i często ukrytych substancji chemicznych, które znajdują się w większości drogeryjnych płynów i substancji nawilżających.
Dodaj kilka kropel oleju arganowego do wybranego przez ciebie roślinnego oleju bazowego, np. kokosowego, oliwkowego, jojoba, ze słodkich migdałów lub sezamu, aby od razu czerpać wszystkie korzyści z jego wspaniałego działania. Jeśli masz suche miejsca na piętach, łokciach lub innych obszarach, spróbuj wmasować dodatkową ilość mieszanki.
Odżywka do układania włosów
Olejek arganowy jest nie tylko korzystny dla skóry, ale również sprawdza się doskonale w pielęgnacji włosów. Ten nietłusty produkt tworzy idealną odżywkę do włosów, która sprawia, że stają się one łatwiejsze w stylizacji, a jednocześnie naprawia rozdwojone końcówki. Olejek arganowy pomaga oswoić niesforne loki, chroni przed ciepłem suszarek do włosów, lokówek i prostownic, jednocześnie nadając im zdrowy i naturalny połysk.
Istnieje kilka badań, które wskazują, że olejek arganowy może nawet pobudzić wzrost włosów, więc należy również wcierać go w skórę głowy. W zależności od grubości, tekstury, kondycji i długości twoich włosów, możesz potrzebować od 1 do 3 kropli za jednym razem.
Uzyskanie odpowiedniego wsparcia może wymagać pewnej systematyczności. Zacznij od kropli (lub na krótkie włosy może to być ½ kropli) i zanim rozprowadzisz na włosy rozgrzej go w dłoniach. Aplikuj zwracając szczególną uwagę na ich końce. Po zakończeniu nakładania na włosy dodaj ½ kropli na opuszki palców i wmasuj w skórę głowy. Rozetrzyj nadmiar na twarzy, szyi lub dłoniach.
Terapia głębokiego kondycjonowania przez noc
Jeśli masz suche i łamliwe włosy, raz na tydzień wykonaj głęboki zabieg pielęgnacyjny na noc z olejkiem arganowym. Rozgrzej 4-10 kropli w dłoniach, zanim zaczniesz masować głowę. Kontynuuj nakładanie aż do końcówek, załóż czepek i owiń ręcznikiem. Twoje naturalne ciepło ciała pozwoli na przeniknięcie oleju w strukturę włosów i skóry. Rano umyj włosy, płucząc, aż znikną wszystkie pozostałości.
Jeśli masz łupież lub suchą skórę głowy, wykonaj zabieg na noc dwa razy w tygodniu, aż do zniknięcia objawów. W razie potrzeby kontynuuj zabiegi co tydzień.
Naturalna odżywka do ust
Olejek arganowy umożliwia także wykonanie wspaniałego zabiegu na wargi i stanowić może doskonały substytut balsamu do ust! w tym celu wcieraj 1-2 krople i zetrzyj jego nadmiar.
Zabieg tego rodzaju pozwoli nie tylko złagodzić popękane wargi, ale także sprawi, że usta staną się delikatnie miękkie, gładkie i wspaniale nawilżone. Używaj oleju arganowego także podczas zimy, aby zapobiec spierzchniętym wargom.
Leczenie paznokci i skórek
Nietłuste nawilżenie olejkiem arganowym jest również idealną kuracją dla skórek i paznokci. W tym celu zastosuj jego kroplę i nałóż bezpośrednio na każdy paznokieć, a następnie dokładnie wcieraj w łożyska paznokci i skórki.
Po zabiegu dokładnie umyj i spłucz nadmiar, a następnie w razie potrzeby przetrzyj gąbeczką do polerowania. Olejek z arganowca nie tylko pomoże w kondycjonowaniu paznokci, ale także pozwoli na utrzymanie nawilżonych skórek, dzięki czemu nie będzie problemów z oberwanym naskórkiem czy wrastającymi płytkami.
Leczenie stóp
Jeśli masz suchą i pękającą skórę na stopach i piętach, wetrzyj 2 krople w skórę, zwracając szczególną uwagę na problematyczne obszary. W zależności od stopnia wysuszenia, konieczne może być nałożenie kilku kropli, aby w pełni nawilżyć dany obszar.
Na nasmarowane stopy nałóż wygodne skarpetki, aby olej mógł się wchłonąć i niczego nie pobrudzić. Pozostaw skarpetki na co najmniej 20 minut, a najlepiej na całą noc. Użyj ciepłej ściereczki, aby usunąć pozostały olej z powierzchni stóp.
Kupowanie i przechowywanie oleju arganowego
Jak widać, olejek arganowy można łatwo wprowadzić do porannej i wieczornej pielęgnacji skóry ciała i włosów. Aby cieszyć się wszystkimi zaletami jego działania, używaj go codziennie, także dodając do ulubionych kosmetyków. Świetnie nadaje się m.in. do naturalnej stylizacji włosów, a także aby skuteczniej powstrzymać zmarszczki i leczyć trądzik. Wspaniale i skutecznie zwiększa nawilżenie skóry i włosów, zapewniając bardziej odmłodzony i zdrowy wygląd.
W celu zapewnienia sobie jego skutecznego działania ważne jest jednak, aby kupić wysokiej jakości olejek arganowy. Produkt o niskiej jakości nie zapewni Ci takiej samej zawartości cennych składników, ponieważ nie będzie miał takiej samej ich koncentracji. Wybierając olejek z arganowca zawsze szukaj 100%-owego, czystego, organicznego, tłoczonego na zimno, niefiltrowanego i nieodwonionego produktu. Zazwyczaj jego produkcja powinna pochodzić z Maroka, jednak wielu producentów nie podaje tej informacji.
Dobrej jakości i czysty olejek arganowy będzie jednak zazwyczaj droższy, ale gdy spojrzysz na liczbę produktów, np. kremy pod oczy, środki nawilżające, balsamy, produkty do układania włosów, itp., które możesz je nim zastąpić, to zapewne okaże się on wart swojej ceny.
Butelkę z olejkiem przechowuj z dala od bezpośredniego światła słonecznego i zawsze szczelnie zamkniętą. zazwyczaj zaleca się wykorzystanie oleju w ciągu sześciu miesięcy od jego otwarcia w celu zapewnienia sobie optymalnych korzyści pielęgnacyjnych i zdrowotnych. Wiele źródeł zaleca rozpoczęcie przygody z tym produktem od małej pojemności, np. 100 ml i obserwowanie efektów jego działania. Czasami jego skuteczność może się z czasem obniżyć, także ze względu na utratę ważnych składników aktywnych.
Ewentualne efekty uboczne działania olejku arganowego
Używając oleju arganowego należy uważać, jeśli cierpi się z powodu alergii na orzechy, chociaż technicznie nie wytwarza się go z orzechów tylko pestek owoców. Z tego powodu zaleca się przed pierwszym zastosowaniem przetestować olej na wewnętrznej stronie ramienia, aby upewnić się, że nie wystąpią żadne reakcje alergiczne.
Źródła