Korzyści zdrowotne, których dostarcza olejek bazyliowy

0
5634
olejek bazyliowy
Olej z bazylii posiada cały szereg cennych właściwości zdrowotnych

Prozdrowotne właściwości, jakie wykazuje naturalny olejek bazyliowy, obejmuje zdolność do leczenia: nudności, choroby lokomocyjnej, niestrawności, zatwardzeń, problemów z oddychaniem oraz cukrzycy. Olejek ten jest również dobrym źródłem witaminy A, magnezu, potasu, żelaza i wapnia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści zdrowotne jakie może on przynieść.

Liście oraz nasiona bazylii są cennymi leczniczymi częściami tego zioła, które jest powszechnie używane w kuchni na całym świecie. Olejek bazyliowy jest popularny w Europie, Azji Centralnej, Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. Jest on szeroko stosowany w celach kulinarnych w regionie śródziemnomorskim i stanowi nieodzowny element wielu włoskich przepisów, np. na pesto. Używa się go również do doprawiania makaronów oraz sałat.

Bazylia była powszechnie stosowanym ziołem już w starożytności, m.in. w Indiach, do różnych celów natury medycznej (medycyna ajurwedyjska). Używano jej do leczenia: biegunki, kaszlu, kataru, zatwardzeń, niestrawności oraz niektórych chorób skóry. Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści zdrowotne jakie przynosić może naturalny olejek bazyliowy.

Korzyści zdrowotne, które przynosi olejek bazyliowy, obejmują obszary takie jak:

1. Zastosowanie kosmetyczne: Olejek bazyliowy używany jest miejscowo i wmasowywany w skórę. Poprawia wygląd matowej cery oraz włosów. Z tego względu jest on popularnym składnikiem wielu specyfików do pielęgnacji cery. Powszechnie stosuje się go także do leczenia objawów trądziku oraz innych infekcji skórnych. Stanowi również cenny składnik wielu azjatyckich kosmetyków naturalnych.

2. Przeziębienia: Olej bazyliowy pomaga w przypadku przeziębień, grypy oraz towarzyszącej im gorączki. Ze względu na swoje działanie przeciwskurczowe często stosuje się go do łagodzenia objawów krztuśca.

3. Trawienie: Olejek bazyliowy jest również wykorzystywany jako środek wspomagający trawienie. Ma on właściwości wiatropędne, używany jest do leczenia niestrawności, zatwardzeń, bólów brzucha oraz wzdęć. Przynosi natychmiastową ulgę od gazów zalegających w żołądku oraz jelitach, a także uwalnia od kolek i bólów jelit.

4. Układ oddechowy: Oprócz przynoszenia ulgi w kaszlu, omawiany olejek ma również zastosowanie w leczeniu astmy, zapalenia oskrzeli oraz infekcji zatok.

5. Infekcje: Olej z bazylii jest skuteczny w leczeniu infekcji związanych z ranami, zakażeń skóry oraz pęcherza, do czego przyczyniają się jego właściwości antybakteryjne. Pomaga również w przypadku infekcji wirusowych, które atakują organizm, również poprzez zranienia.

6. Zaburzenia związane ze stresem: Olejek bazyliowy, wdychany lub spożywany, ma działanie odświeżające, w związku z czym wykorzystuje się go do leczenia napięcia nerwowego, wyczerpania umysłowego, melancholii, migren oraz depresji. Ze względu na swoje uspokajające właściwości olejek ten jest szeroko stosowany w aromaterapii. Jego regularne używanie zapewnia jasność i siłę umysłu.

7. Krążenie krwi: Olejek bazyliowy poprawia krążenie krwi, a także podnosi lub optymalizuje różne metaboliczne funkcje organizmu.

8. Łagodzenie bólu: Olejek bazyliowy ma działanie przeciwbólowe. Z tego względu często stosuje się go w kuracji: artretyzmu, ran, oparzeń, stłuczeń, blizn, kontuzji sportowych, ran pooperacyjnych, skręceń oraz bólów głowy.

9. Zdrowie oczu: Omawiany olejek korzystnie wpływa na wzrok i szybko pomaga na przekrwione oczy.

10. Wymioty i nudności: Olejek bazyliowy może być stosowany do zapobiegania wymiotom, szczególnie jeśli przyczyną występowania nudności jest choroba lokomocyjna, lecz nie tylko.

11. Swędzenie: Olejek bazyliowy skutecznie łagodzi swędzenie, będące wynikiem ukąszeń oraz użądleń pszczół, rozmaitych innych owadów, a nawet węży.

Dodatkowe informacje i zalecenia

Olejku bazyliowego oraz bazylii we wszelkich innych formach powinny unikać kobiety ciężarne i karmiące. Z drugiej strony niektórzy sugerują, iż zwiększa on produkcję mleka, choć nie ma na to dotychczas wystarczających dowodów naukowych.

Mieszanie: Olejek bazyliowy dobrze komponuje się z: bergamotką, szałwią, goździkami, bodziszkiem, limonką, cytryną, hyzopem, jałowcem, eukaliptusem, neroli, majerankiem, rozmarynem, melisą i lawendą.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here