Olejek kamforowy – Właściwości i zastosowania

1
39825
olejek kamforowy

Olejek kamforowy to jeden z częściej wykorzystywanych produktów naturalnych, mających zastosowanie w wielu preparatach zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Można go spotkać aromaterapii, maściach do ciała oraz wielu kosmetykach naturalnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości zdrowotne oraz sposoby stosowania.

Olejek kamforowy jest uzyskiwany w procesie ekstrakcji kamfory, mogącej pochodzić z dwóch rodzajów drzew. Pierwszym z nich jest typowe drzewo kamforowe, o naukowej nazwie Cinnamonum Camphora, z którego uzyskuje się typową odmianę kamfory. Druga odmiana to drzewo kamforowe z Borneo, z którego pozyskuje się kamforę o naukowej nazwie Dryobalanops Camphora. Olejki uzyskiwane z obydwu typów drzew posiadają bardzo podobne właściwości zdrowotne, jednak nieco różnią się swoim aromatem i koncentracją niektórych składników aktywnych.

Olejek kamforowy

Najbardziej charakterystyczne i cenione składniki olejku kamforowego to przede wszystkim: alkohol, borneol, pinen, kamfen, kamfora, terpeny i safrol. Dzięki nim olejek posiada chłodny, przenikliwy i trwały zapach, ale również wykazuje działanie lecznicze, które poniżej zostały wyjaśnione bardziej szczegółowo.

Korzyści zdrowotne, jakie może zapewnić olejek kamforowy to przede wszystkim działanie pobudzające, rozkurczowe, antyseptyczne, a także obkurczające błonę śluzową, znieczulające, i uspokajające. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, dezynfekujące i owadobójcze.

Olejek kamforowy – Właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne

Kamfora to bardzo tradycyjny i popularny dawniej produkt zdrowotny, stosowany na wiele dolegliwości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze sposoby jej wykorzystania.

 1. Kamfora zapewnia pobudzanie i działanie napotne

Olejek kamforowy jest zupełnie naturalnym i bardzo skutecznym środkiem pobudzającym, który pozwala aktywować układ krążenia, metabolizm, trawienie, a także fizjologiczne mechanizmy wydzielania i wydalania. Te wyjątkowe właściwości pomagać mogą w leczeniu wielu zróżnicowanych dolegliwości, związanych z problemami krążenia, nieprawidłowym trawieniem, a także wieloma innymi procesami organizmu.

 1. Olejek kamforowy wykazuje działanie antyseptyczne, dezynfekujące i owadobójcze

Olejek kamforowy jest doskonałym i zupełnie naturalnym środkiem dezynfekującym, bakteriobójczym i odstraszającym insekty. Może być z powodzeniem dodawany do wody pitnej, podnosząc jej stopień uzdatnienia, co może być szczególnie cenne w krajach tropikalnych, zarówno w okresie letnim, jak i porze deszczowej, gdy istnieje większa szansa na zanieczyszczenie. Otwarty pojemnik z olejkiem lub nasączony nim kawałek szmatki pozwala odstraszać owady i zabija większość zarazek.

Tę właściwość wykorzystuje się dość często w celu ochrony zboża przed szkodnikami, poprzez dodawanie olejku kamforowego do ziaren. W ten sposób można bezpiecznie odstraszać produkty spożywcze przed owadami. Kamforę stosuje się również w wielu preparatach medycznych, takich jak maści i płyn do leczenia chorób skóry, w szczególności przy zakażeniach bakteryjnych i grzybicznych. Dodanie olejku do spożywanej wody pozwala dezynfekować całe ciało zewnętrznie i odstraszać pasożyty.

 1. Olejek kamforowy zapewnia przeciwdziałanie reumatyzmowi i artretyzmowi

Olejek kamforowy wykazuje zdolność odtruwania i stymulowania układu krążenia. Dzięki pobudzaniu przepływu krwi pozwala przynieść ulgę w przypadku chorób reumatycznych, zapalenia stawów i dny moczanowej. Uznaje się również naturalne właściwości przeciwzapalne olejku, pozwalające na zmniejszenie opuchlizny niedomagających części ciała.

 1. Kamfora daje znieczulanie i uspokojenie

Działa jako naturalny środek znieczulający i uśmierzający ból, szczególnie skuteczny w zastosowaniu miejscowym. Wytwarzany z niej olejek, w obszarze zastosowania, powoduje czasowe i niezbyt silne drętwienie nerwów czuciowych. Pozwala również zmniejszać nasilenie zaburzeń nerwowych i drgawek, a także zapobiegać napadom padaczkowym, nadmiernej nerwowości i przewlekłemu niepokojowi.

 1. Kamfora ma działanie jak afrodyzjak

Olej kamforowy poprzez stymulowanie tych części mózgu, które są odpowiedzialne za pragnienia seksualne i wyzwania wykazuje naturalne działanie zwiększające libido. W zastosowaniu zewnętrznym pomaga w leczeniu problemów z erekcją, zwiększając przepływ krwi w osłabionych częściach ciała, ze względu na silne działanie pobudzające.

 1. Eteryczny olejek kamforowy wykazuje działanie silnie odprężające

Olejek kamforowy wykazuje pewne delikatne działanie narkotyczne, objawiające się chwilowym znieczuleniem nerwów i odprężeniem umysłu. Z tego powodu niektóre osoby mogą doświadczać efektu bezwładności kończyn, głównie w przypadku jego wyraźnego nadużycia, wpływającego na pracę mózgu. Zapach olejku jest dla wielu osób nieco wciągający i może prowadzić do utraty kontroli. Jego nadmierne zażywanie jest postrzegane jako uzależnienie od zapachu lub spożycia, dlatego zawsze należy być ostrożnym!

 1. Kamfora pozwala skuteczniej zapobiegać nerwobólom

Neuralgia to często zupełnie poważna sytuacja, mająca charakter ostrego, rwącego, szarpiącego i promieniującego w obszarze unerwienia określonego nerwu lub jego gałęzi bólu. Olejek kamforowy pozwala zmniejszyć obrzęki okolicznych naczyń krwionośnych, dzięki czemu może skutecznie przynosić ulgę w cierpieniu. Olejek ten potrafi zmniejszyć nacisk na nerw obwodowy, zmniejszając uciążliwość nerwobólu.

 1. Olejek kamforowy pozwala przeciwdziałać stanom zapalnym

Chłodzące i delikatnie przenikające efekty działania oleju kamforowego sprawiają, że stanowi on doskonały środek przeciwzapalny i uspokajający. Stanowi on naturalny środek medyczny, bardzo pomocny w leczeniu niemal wszystkich rodzajów zapaleń, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Pozwala również doskonale rozluźniać ciało i umysł, dając poczucie spokoju i przyjemnej świeżości. Ten wyjątkowy olejek jest szczególnie przydatny podczas upałów, gdyż przynosi wspaniałe ochłodzenie i orzeźwienie. Można go również mieszać z wodą do kąpieli, wzmagając uczucie chłodu podczas letnich upałów.

 1. Olejek kamforowy może być pomocny w zapobieganiu skurczom

Ten wyjątkowy olejek naturalny jest bardzo skuteczny w działaniu przeciwskurczowym, przynoszącym ulgę w okresach napięcia mięśniowego. W niektórych rejonach świata stosuje się go w leczeniu objawów ekstremalnych kurczy podczas przebiegu cholery.

 1. Kamfora a zapobieganie przekrwieniom

Silny i przenikliwy zapach oleju silnie wpływa na zmniejszenie przekrwienia, w szczególności górnych dróg oddechowych. Jego zastosowanie natychmiast łagodzi podrażnienie oskrzeli, krtani, gardła, nosa oraz płuc, dlatego często stosowany jest w wielu preparatach zmniejszających przekrwienie i zwalczających problemy z oddychaniem.

 1. Kamfora wykazuje działanie wiatropędne

Olejek kamforowy wzmaga pracę jelit, usuwając nagromadzone gazy i przynosząc ulgę przy problemach gastrycznych. Przede wszystkim nie pozwala na formowanie się gazów oraz skutecznie wspomaga wydalanie już powstałych.

Pozostałe korzyści stosowania olejku kamforowego

Olejek kamforowy jest czasami stosowany w przypadku występowania niewydolności serca, najczęściej jednak w połączeniu z innymi lekami. Posiada również korzystny wpływ w trakcie leczenia epilepsji, depresji, chorób wirusowych, a także takich dolegliwości jak koklusz, odra, grypa, zatrucie pokarmowe, chorób wenerycznych i ukąszenia owadów.

Olejek doskonale łączy się z olejkiem bazyliowym, olejkiem z melisy, olejkiem oregano, olejkiem lawendowym i olejkiem rumiankowym, i w tej formie doskonale sprawdza się podczas aromaterapii.

Zastosowanie olejku kamforowego

Ze względu na liczne właściwości lecznicze olejek kamforowy znajduje wiele zastosowań leczniczych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Olejek kamforowy na kaszel i katar

W medycynie naturalnej kamfora wykorzystywana jest jako skuteczny środek leczniczy, łagodzący kaszel i ułatwiający oddychanie. Olejek można stosować poprzez rozpylanie jego roztworu lub w postaci maści, aplikowanych na skórę klatki piersiowej i pleców. W ten sposób można wykorzystać jego wspaniałe właściwości przeciwzapalne i rozgrzewające. Kamfora pozwala rozluźnić wydzielinę, ułatwić oddychanie i poprawić drożność górnych dróg oddechowych.

Olejek kamforowy do ucha

Właściwości przeciwzapalne i znieczulające kamfory wykorzystywane są jako naturalny i skuteczny środek na ból ucha. Wytwarzany z nich olejek doskonale spisuje się przy łagodzeniu stanów zapalnych, dlatego często poleca się do nacierania skóry wokół uszu. W celu zapobiegnięcia podrażnieniom, warto przed jego użyciem natłuścić skórę neutralnym olejkiem lub kremem. Olejku kamforowego nie można samodzielnie zakraplać do kanału słuchowego, a wszelkie tego typu dolegliwości należy zawsze konsultować z lekarzem laryngologiem.

Olejek kamforowy na włosy

Dzięki swoim cennym właściwościom, olejek pozwala skutecznie odbudowywać strukturę włosów, a także zapewniać im naturalny blask i odświeżenie. Poprzez stymulowanie krążenia krwi w skórze głowy stymuluje wzrost włosów, a także zapobiega lokalnym stanom zapalnym.Dodatkowo skutecznie nawilża i odżywia. Olejek kamforowy znajduje zastosowanie w wielu domowych kosmetykach pielęgnacyjnych, m.in. w peelingach, maseczkach czy odżywkach do włosów.

Olejek kamforowy cena

Olejek ten to dość tani i ogólnodostępny produkt naturalny, który można dostać w większości aptek, sklepów zielarskich oraz w sklepach internetowych. W zależności od pojemności jego cena wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Zazwyczaj sprzedawany jest w małych, szklanych buteleczkach z kroplomierzem, o pojemności w granicach 10-50 ml. Na rynku dostępne są również produkty z czystym olejkiem typu “pure”, a także rozcieńczone, najczęściej olejem rzepakowym. Produkty rozcieńczone przeznaczone są do stosowania bezpośrednio na skórę.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Olejek kamforowy w nadmiernych dawkach jest silnie toksyczny. Zbyt duże spożycie może być trujące i w niektórych przypadkach prowadzić do śmierci po wypiciu jedynie 2 gramów. Niewielkie przedawkowanie olejku może prowadzić do objawów zatrucia, w tym silnego pragnienia, wymiotów i spadku temperatury ciała. Warto pamiętać, że każda substancja toksyczna dla owadów, nawet gdy jest naturalna, może być trująca również dla człowieka.

Olejek kamforowy w ciąży

Podobnie, jak w przypadku wszystkich olejków eterycznych, olejku kamforowego nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią. Wyjątek mogą stanowić ścisłe zalecenia lekarskie.

Olejek kamforowy dla dzieci i niemowląt

U niemowląt i dzieci poniżej 6 roku życia generalnie nie zaleca się stosowania olejku kamforowego bezpośrednio na skórę, a tym bardziej wewnętrznie. W niektórych przypadkach może być pomocny w zabiegach aromaterapii oraz w zabiegach inhalacyjnych. W przypadku niemowląt i małych dzieci wszelkie zabiegi zawsze należy przeprowadzać po konsultacjach lekarskich.

Olejek kamforowy do picia

Nie poleca się olejku kamforowego do zastosowań wewnętrznych, nawet przy jego rozcieńczaniu. Może wywoływać wiele dolegliwości i skutków ubocznych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.