Olej z żywokostu jest wyciągiem roślinnym, z wieloletniego zioła Symphytum officinale. Żywokost pochodzi z Europy i rośnie głównie w wilgotnych miejscach, takich jak trawiaste rowy i brzegi rzek. Ta wyjątkowa roślina znalazła szerokie zastosowanie w medycynie ludowej, głównie działając jako środek wspomagający gojenie tkanek zewnętrznych. Pozyskiwany z niej olej to idealna baza do wytwarzania maści leczniczych, szeroko wykorzystywanych w medycynie ludowej do leczenia ran i zakażeń skóry.
W medycynie naturalnej żywokost uznawany jest za ważne, jednak dość kontrowersyjne zioło, głównie ze względu na zawarte w nim toksyczne dla organizmu składniki. Niepokojące wyniki badań doprowadziły w niektórych krajach nawet do zakazu sprzedaży tego zioła w formie produktów doustnych. Dla wielu dylematem jest również, jak ocenić zalety oleju z żywokostu, uwzględniając jednocześnie obawy, które ta roślina często wywołuje.
Dawne wykorzystanie żywokostu
W medycynie ludowej żywokost posiada wiele tradycyjnych zastosowań, obecnie przede wszystkim koncentrujących się na pielęgnacji i zewnętrznej rekonwalescencji skóry. Większość pozytywnych właściwości tego zioła wynika ze znacznej ilości allantoiny, czyli śluzowatej substancji leczniczej, która skutecznie wpływa na regenerację i wzrost komórek.
Z tego powodu maść żywokostowa jest dość często stosowana jako naturalny preparat do gojenia ran, a także zapobiegania powstawaniu blizn i leczeniu już istniejących. Zawarty w niej olej z żywokostu pozwala również zmniejszać uczucie wysuszania oraz redukuje łuszczenie się skóry. Wykazuje także skuteczność w leczeniu atopowego zapalenia skóry, czy łuszczycy.
Dawniej żywokost stosowany był bardzo często w postaci herbaty, w celu leczenia różnorodnych problemów żołądkowych, wrzodów, biegunki, czy krwi w moczu. Niektóre źródła podają również informacje o jego skuteczności w leczeniu uporczywym kaszlu, bolesnych miesiączek, łagodzeniu bólów w klatce piersiowej, a nawet zwalczania nowotworów. Dzisiaj jednak wiadomo, że nie powinien być stosowany wewnętrznie, ponieważ może szkodzić wątrobie.
Olej z żywokostu – Właściwości i zastosowanie
Jak już wcześniej wspomniano, większość korzystnych właściwości zdrowotnych działania żywokostu przypisuje się wysokiej zawartości allantoiny, substancji pobudzającej wzrost nowych komórek skóry. Wraz z innymi substancjami organicznymi pozwala zmniejszać stany zapalne skóry oraz utrzymują ją w zdrowej i pięknej kondycji. Maści oparte na oleju mogą być stosowane do leczenia stłuczeń i naciągniętych więzadeł. Wciąż często wykorzystuje się go do masaży leczniczych pleców i kręgosłupa. Olej żywokostowy uznaje się także jako organiczny środek przeciwzapalny, przeciwbólowy oraz substancję czynną, pomagającą w gojeniu skręceń stawów i złamań kości.
Wszystkie potencjalne korzyści zdrowotne z jego stosowania można osiągnąć przy zastosowaniu miejscowym, gdyż nie poleca się jego spożywania. W ostatnich latach naukowcy dowiedli bowiem, że żywokost zawiera substancje toksyczne, zwane alkaloidami pirolizydynowymi – PAS, które uszkadzają wątrobę i mogą prowadzić nawet do śmierci.
Uważa się jednak, że toksyczność zioła nie wpływa negatywnie na działanie lecznicze oleju z żywokostu, który jest stosowany miejscowo. Wciąż uznaje się, że może on w naturalny sposób pomóc rozwiązać liczne problemy skórne, takie jak zadrapania, wysypki, ukąszenia owadów i płytkie rany.
Olej z żywokostu – Zastosowania i korzyści zdrowotne
Zdrowotne działanie oleju z żywokostu zapewnione jest dzięki znacznym ilościom allantoiny, która doskonale przyspiesza procesy regeneracyjne komórek skóry, łagodząc także wszelkie stany zapalnie. Wykazuje on również właściwości przeciwbakteryjne i antyseptyczne, głównie dzięki obecności garbników. Ponadto, obecne w oleju kleje roślinne doskonale koją i uśmierzają ból, przyspieszając procesy regeneracyjne.
Naturalne antidotum na wysypki skórne
Olej z żywokostu pomaga leczyć wysypki i różnego typu wypryski na skórze. Przy jego stosowaniu należy jednak zachować pewną ostrożność, zwłaszcza jeśli chodzi o głębokie rany. Olej ten może powodować zbyt szybkie gojenie zewnętrzne, zanim zakończy się proces regeneracji wewnętrznej, co może zakończyć się infekcją lub ropniem. Warto również pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do stosowania żywokostu na uszkodzoną skórę, gdyż pochodzące z niego szkodliwe substancje mogą być nadmiernie wchłaniane do organizmu.
Lecznicze okłady ran
Przygotowanie okładu z użyciem oleju żywokostowego jest dobrą alternatywą leczniczą na różnego rodzaju infekcje zewnętrzne, takie jak czyraki, długo gojące się rany czy podrażnienia. W przypadku trudności z kupieniem gotowego produktu można samodzielnie przygotować preparat zastępczy.
W celu bezpośredniego zastosowania można zastosować się do poniższych wskazówek. Wymieszaj cztery filiżanki drobno posiekanych liści i łodyg żywokostu z jedną czwartą filiżanki oleju bazowego, takiego jak olejek jojoba, olejek migdałowy lub oliwa z oliwek. Owiń pastę olejową z żywokostu bawełnianą tkaniną, a następie cały okład zamroź. Dzięki temu zabiegowi będzie można wyraźnie zmniejszyć ból i zredukować stany zapalne. Tak przygotowany okład można stosować bezpośrednio na problematycznym obszarze skóry, przez co najmniej 30 minut.
Olej żywokostowy jest bardzo skuteczny w łagodzeniu i likwidowaniu bólu przy objawach rwy kulszowej, a także przy innych podobnych dolegliwościach.
Regeneracja złamań kości
Oprócz pomocy w leczeniu ran powierzchownych, olej z żywokostu może być również stosowany do leczenia złamań kości lub uszkodzeń więzadeł. W tym celu może być nakładany bezpośrednio na skórę lub w formie okładu, dzięki czemu znacznie przyspieszy gojenie. Może być również stosowany w celu rekonwalescencji uszkodzonych mięśni.
Olej z żywokostu w kosmetyce
Dostępne w sprzedaży olejki to najczęściej maceraty, wykonywane na bazie olejów bazowych, takich jak olej rzepakowy, olej słonecznikowy czy oliwa z oliwek. Czasami posiadają one dodatki w postaci witaminy E, która jest silnym antyutleniaczem i naturalnym środkiem konserwującym. Pełnić on może rolę emolientu oraz substancji aktywnej.
Zastosowanie oleju żywokostowego w kosmetyce jest dość szerokie. Najczęściej jest on stosowany w pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej i naczynkowej. Doskonale radzi sobie z obrzękami, cieniami i stanami zapalnymi skóry. Wykazuje działanie ściągające, ujędrniające, nawilżające, a także antycellulitowe czy antyseptyczne. Pomaga także zwalczać objawy egzemy, AZS, łuszczenia skóry, bólu mięśni, braku elastyczności czy utraty jędrności.
W domowych recepturach często polecany jest jako składnik serów pod oczy, maseczek, okładów, balsamów do ciała czy olejków do masażu. Poleca się go równie stosować na włosy i skórę głowy, w postaci maseczek oraz mieszanek olejków.
Olej z żywokostu – Bezpieczeństwo działania
Olej żywokostowy wydaje się być bezpieczny podczas stosowania w małych ilościach, na skórę bez głębszych ran. Warto jednak zauważyć, że obecne w żywokoście substancje toksyczne mogą przenikać przez skórę, co może być niebezpieczne przy dużych uszkodzeniach oraz nadmiernej aplikacji. Doustne stosowanie oleju z żywokostu jednoznacznie uważa się za niebezpieczne, z powodu zawartości składników, które mogą spowodować uszkodzenia wątroby, a także uszkodzenia płuc oraz rozwój nowotworu.
Nie są znane żadne doniesienia naukowe na temat interakcji pomiędzy kuracją z zastosowaniem żywokostu i konwencjonalnymi metodami leczenia. Warto jednak zwrócić uwagę, że niektóre zioła mogą powodować problemy z wątrobą, choćby takie jak jarmułka czy waleriana, które nie powinny być stosowane podczas korzystania z produktów z żywokostem, głównie ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzeń jej tkanek.
Samodzielne wykonanie oleju z żywokostu
Zaparz 2 szklanki siekanych liści żywokostu w 4 szklankach rozgrzanego i rafinowanego oleju słonecznikowego, a następnie gotuj na stałym małym ogniu, w temperaturze ok. 110 stopni, przez okres od 2 do 3 godzin. Powstały macerat dokładnie odcedź i wlej do czystej, suchej butelki, najlepiej z ciemnego szkła.
Olej żywokostowy z gojnikiem
Na rynku bardzo często spotkać można olejek żywokostowy z gojnikiem, który w istocie zawiera ekstrakty dwóch roślin zielnych. Gojnik, znany również jako szałwia libańska, doskonale wzmacnia właściwości zdrowotne preparatu i zazwyczaj obejmuje ok. 1/3 jego pojemności. Olej z żywokostu z gojnikiem zawiera także prawie 5 % alantoiny, blisko 30 % kleju roślinnego, a także kwasy fenolowe, alkaloidy pochodne pirolizydyny, garbniki oraz liczne witaminy.
Olej z żywokostu – Przepisy
Istnieje wiele rozmaitych możliwości wykorzystania oleju z żywokostu w codziennej pielęgnacji urody oraz radzenia sobie ze stanami zapalnymi i bólowymi. Poniżej przedstawiamy przykładowe formuły.
Maść na bolące stawy na bazie oleju żywokostowego
Produkty:
- olejek z żywokostu,
- masło mango lub shea,
- olejek cynamonowy – opcjonalnie.
Procedura:
Łączymy 5 łyżek oleju żywokostowego z 3 łyżkami masła mango lub nierafinowanego i ekologicznego masła shea. Opcjonalnie do całości dodajemy kilka kropli rozgrzewającego olejku cynamonowego. Po dokładnym wymieszaniu składników stosujemy bezpośrednio na bolące stawy ok. 2-3 razy dziennie, pozostawiając mieszankę do wchłonięcia. Powstały produkt trzymamy w szczelnym i ciemnym naczyniu.
[Przeczytaj: Maść z żywokostu na bóle stawów i kości]
Olejek do masażu redukującego ból
Produkty:
- olej z żywokostu,
- olejek ze słodnikch migdałów lub pestek arbuza,
- olejek z arniki – opcjonalnie.
Procedura:
Łączymy ok. 5 łyżek oleju z żywokostu z 5 łyżkami wybranego oleju, migdałowego lub arbuzowego. Opcjonalnie do całości dodajemy olej z arniki. Preparat po wymieszaniu stosujemy bezpośrednio na bolące miejsca, najlepiej w postaci masażu. Produkt przechowujemy w ciemnym, szklanym naczyniu.
Jedyny olej jaki można stosować do zrobienia maści żywokostowej to olej kokosowy nierafinowany, ponieważ pozostałe oleje nie powinno się podgrzewać.
Na bóle stawów stosuję olej z dziurawca. Mnie pomaga. A zrobiłam w sposób następujący. Zebrane na łące kwiaty dziurawca wsypałam do szklanego słoja z białego przezroczystego szkła i zalałam olejem rzepakowym. Postawiłam na około trzy tygodnie na południowym oknie. Po tym czasie odcedziłam i zlałam do słoiczków.
Mieszkam w rejonie, w którym od lat 90-tych drobni właściciele ziem rolnych zaprzestali upraw (okolice Skarżyska-Kamiennej). Mam więc zioła bez nawozów.
“Zaparz 2 szklanki siekanych liści żywokostu w 4 szklankach rozgrzanej i rafinowanej oliwy z oliwek, a następnie gotuj na stałym małym ogniu, w temperaturze ok. 110 stopni, przez okres od dwóch do trzech tygodni.” Czy aby nie za długo ma się macerat gotować?
a następnie gotuj na stałym małym ogniu, w temperaturze ok. 110 stopni, przez okres od dwóch do trzech tygodni. ????
Stosuję olej z ostropestu do masażu pleców. Daje wspaniałe rezultaty. Serdecznie polecam spróbować, jeśli ktoś cierpi na dyskopatię!
Nigdy nie słyszałem o tej roślinie i olejku. Bardzo interesujące!
Może ktoś mi doradzi. Kilka lat temu miałem ciężkie złamanie nogi w wypadku. Co jakiś czas rwie mię strasznie. Olejek żywokostowy może pomóc> Szukam wszystkich rozwiązań.
Ciekawe jak by się sprawdził w moim przypadku. Cierpię na reumatyzm od kilku lat. Muszę wypróbować koniecznie.
Bożena dlaczego olej lniany ? olej lniany jak i olej z oliwek jest nietrwały wydaje się że najlepszym olejem będzie olej rzepakowy.
Słyszałem od dziadka że kiedyś bardzo często się stosowało żywokost, głównie przy stłuczeniach i złamaniach.
“gotuj na stałym małym ogniu, w temperaturze ok. 110 stopni, przez okres od dwóch do trzech tygodni”
Trochę trzeba pogotować ten olej…
Od kilku lat używam i sama ten olej robię, tyle że z ziół wysuszonych.
Do przygotowania oleju żywokostowego używam oleju lnianego budwigowego.
Szczerze powiem, że nigdy nie stosowałam go jako preparat doustny ,
ale też nie wiedziałam, że ma takie działanie uboczne.
Osobiście mogę go polecić jako środek na zesztywnienie stawów i naciągnięcia
ścięgien. Warto pamiętać, że olej trzeba wcierać, nie wystarczy tylko posmarować obolałego miejsca.
Jak długo można taki olej stosować?