Olej z czarnuszki – Najważniejsze właściwości

1
22963
olej z czarnuszki
czarnuszka to jeden z najwspanialszych leków naturalnych na wiele chorób

Spośród kilkuset recenzowanych naukowych publikacji o korzyściach i właściwościach, jakie posiada olej z czarnuszki, jedno jest jasne – istnieje zaledwie kilka problemów, przy których ten wyjątkowy olej jest bezradny i nie może pomóc organizmowi w ich przezwyciężeniu czy rozwiązaniu. Nie posiada on praktycznie żadnych efektów ubocznych, a jego lecznicze właściwości są naprawdę zdumiewające i trudne do uwierzenia. O większości z nich zapewne większość nigdy nie słyszała! Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Wyjątkowość ziaren czarnuszki (Nigella sativa), pochodzących z południowo-zachodniej Azji, daje do myślenia gdy dowiemy się ile różnych nazw posiada ta unikalna roślina i jaką rolę pełni w wielu kulturach na świecie. Najczęściej spotykane nazwy to:

 • Czarny kminek
 • Czarny kmin rzymski
 • Rzymska kolendra

Nazwa „czarnuszka” jest bardziej opisem produktu dostępnego na rynku, niż prawidłową nazwą botaniczną. Jest ona preferowana i w powszechnym użyciu, ponieważ pomaga odróżnić ją od kminku zwyczajnego i kminu rzymskiego.

Unikalne korzyści stosowania oleju z czarnuszki

Wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia i ziołolecznictwa twierdzi, że czarnuszka jest prawdziwym panaceum na liczne dolegliwości i jest w stanie pomóc uleczyć niemal wszystko, od alergii do nadciśnienia. Ile w tym prawdy?

Według najbardziej obiecujących badań bardzo prawdopodobne jest, że czarnuszkę można połączyć z bakteriami odpornymi na wiele leków, nazywanymi superbakteriami. To jest naprawdę wielkie odkrycie, ponieważ te bakterie stają się w ostatnich czasach dużym zagrożeniem i stanowią coraz większe ryzyko w zakresie zachowania zdrowia publicznego. Czym są tzw. superbakterie?

 • Szczepy bakterii i wirusów, które są odporne na środki przeciwdrobnoustrojowe, w wyniku ciągłej mutacji stające się praktycznie niemożliwe do leczenia. Dotyczy to m.in. takich zagrożeń chorobowych jak HIV, gruźlica, grypa, gronkowiec, rzeżączka, zakażenie drożdżakami z rodzaju Candida oraz malaria.
 • 5-10% z wszystkich szpitalnych pacjentów zapada na infekcje powodowane przez te superbakterie.
 • Wielu pacjentów zarażonych szybko mutującymi i uodpornionymi na leki bakteriami i wirusami umiera lub cierpi na trwałe dolegliwości.
 • Osoby zakażone tzw. superbakteriami zazwyczaj przechodzą znacznie dłuższy pobyt w szpitalu, wymagają bardziej skomplikowanego leczenia oraz ciężko i długo zdrowieją.

Badania przeprowadzone przez naukowców miały na celu określenie jak skuteczny jest olej z czarnuszki w zwalczaniu niektórych superbakterii, w porównaniu z niektórymi antybiotykami takimi jak amoksycylina, gatifloxacin i tetracyklina. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że ze 144 szczepów, z których większość była odporna na działanie antybiotyków, rozwój 97 z nich zahamowany był przez olej z czarnuszki!

Obok oleju z oregano, jedynie kilka produktów naturalnych na świecie może pochwalić się taką siłą rażenia przeciwko rozwojowi mikrobów! Badania wykazały również że olej z czarnuszki jest szczególnie skuteczny wobec szczepów opornych na większość syntetycznych leków.

Kluczem do zrozumienia dlaczego olej z czarnuszki jest taki skuteczny są 3 kluczowe, zawarte w nim naturalne substancje organiczne, tj: tymochinon (TQ), Tymohydrochinon (THQ) and tymol.

Co decyduje o wyjątkowych właściwościach oleju z czarnuszki

Poszukując rozwiązań problemu rosnącej odporności na środki przeciwgrzybicze u osób cierpiących na drożdżaki i pleśnie, prowadzono liczne badania w celu ustalenia czy olej z czarnuszki może być skutecznym antidotum. Opublikowane wyniki testów, w których przeciwko 30 ludzkim patogenom użyto zawartego w nim tymolu, TQ i THQ, dały wprost zadziwiające wnioski:

 • Wśród badanych związków każdy z nich wykazał, w różnym stopniu, ale wysoką skuteczność w zahamowaniu 30 ocenianych patogenów.
 • Tymochinon (TQ) okazał się najlepszym związkiem przeciwgrzybicznym przeciw wszystkim testowanym dermatofitom i drożdżom, następnymi w kolejności były Tymohydrochinon (THQ) i tymol.
 • Tymol był najlepszym związkiem przeciwgrzybicznym przeciwko pleśni, następnie TQ i THQ.

Fito-związki

Badania wskazały na wyjątkowy skład chemiczny oleju z czarnuszki, który nie tylko jest skuteczny ze względu na poszczególne związki z osobna, ale ze względu na efekt synergii, czyli siły, jaką tworzą te związki działające razem. Po sprawdzeniu, że liczne grzyby i pleśnie nie mogą się swobodnie rozwijać w obecności fito-związków zawartych w oleju z czarnuszki zaczęto poszukiwać konkretnych zastosowań dla tego wyjątkowego składnika naturalnego.

Tymochinon TQ to składnik aktywny, obecny w nasionach czarnuszki, który liczni naukowcy na całym świecie badają już od 1960 roku. Jest on znany za swoje wyjątkowych właściwości antyutleniających, przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych, które pomagają w leczeniu takich schorzeń jak zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, cukrzycy, astmy i niektórych nowotworów. Co ciekawe, tymochinon działa jak efektywny przeciwutleniacz, zwalczający wolne rodniki, w dodatku zachowując antyoksydacyjne enzymy peroksydazy glutationu i transferazy glutationowej. Zarówno peroksydaza glutationu i transferaza glutationowa są uznawane za główne związki oczyszczające z toksyn i są niezwykle pomocne przy systemie ochrony antyoksydacyjnej.

Tymohydrochinon THQ to naturalny krewny tymochinonu i jest jednym z najsilniejszych naturalnych inhibitorów acetylcholinoesterazy (AChE). Inhibitory AChE są substancjami chemicznymi, które hamują aktywność enzymów, co zwiększa żywotność oraz ilość działań neuroprzekaźnika w mózgu, jakim jest acetylocholina. Aby zrozumieć ich użyteczność warto wiedzieć, że syntetyczne inhibitory acetylcholinestrazy są stosowane w medycynie do leczenia szerokiego zakresu poważnych schorzeń, w tym:

 • apatia,
 • choroba Alzheimera,
 • autyzm,
 • jaskra,
 • demencja,
 • miastenia,
 • choroby układu nerwowego,
 • częstoskurcz serca,
 • schizofrenia,
 • choroba Parkinsona.

Biorąc pod uwagę fakt, że farmaceutyczne podejście do leczenia tych ciężkich chorób jest bardzo drogie, rozwiązanie oparte na składniku roślinnym, jakim jest olej z czarnuszki, wydaje się być realną i bezpieczną alternatywą, mogącą stanowić wspaniałą alternatywę dla milionów ludzi na całym świecie!

Tymol to organiczny składnik aktywny, który w największej ilości występuje w oleju z tymianku. Jest on naturalnym monoterpenem, który skutecznie rozwiązuje wiele problemów zdrowotnych. Najważniejsze z nich to:

 • Jest on powszechnie stosowany jako środek przeciwgruźliczy i wirusobójczy, a także zwalczające liczne wirusy
 • Jest stosowany jako naturalny środek medyczny oraz ogólnego przeznaczenia środek dezynfekujący
 • Jest szybko rozkładającym się naturalnym pestycydem
 • Stosowany jest w licznych środkach aromatyzujących, perfumach, płynach do płukania jamy ustnej, a nawet kosmetykach naturalnych.

7 najważniejszych właściwości zdrowotnych, jakie posiada olej z czarnuszki

Z bardzo wielu właściwości zdrowotnych, które posiada olej z czarnuszki, 6 znajduje niezwykle wiarygodne potwierdzone w literaturze naukowej. Niewątpliwie stanowi on skuteczny środek, pomagający zapobieganiu raka, cukrzycy, otyłości, przy wypadaniu włosów, chorób skóry czy wielu infekcji, takich jak zakażenie gronkowcem złocistym.

1. Leczenie nowotworów

Naukowcy badający na myszach właściwości przeciwnowotworowe tymochinonu i tymohydrochinonu odkryli, że oba te związki fitochemiczne, zawarte w oleju z czarnuszki, średnio redukują komórki nowotworowe o 52%. Bogate w nie nasiona czarnuszki są zatem unikalnym składnikiem roślinnym, pomagającym zapobiegać oraz leczyć nowotwory, wykazując działanie poniższych mechanizmów:

 • Hamowanie wzrost komórek nowotworowych
 • Indukuję apoptozy
 • Zatrzymywanie cyklu komórkowego
 • Generowanie reaktywnych form tlenu
 • Działanie antyprzerzutowe
 • Działanie anty-angiogenezialne

Jedno z badań wskazało, że przeciwnowotworowe działanie tymochinonu na myszach okazało się skuteczne w przypadku przeszczepów nowotworowych do okrężnicy, gruczołu krokowego, trzustki i płuc. Ustalono również, że połączenie tymochinonu i konwencjonalnych leków do chemioterapii może powodować znacznie lepszy efekt leczniczy jak również zmniejszyć toksyczność chemioterapii. Można zatem uznać, że olej z czarnuszki to naturalny lek, niezwykle pomocny w przezwyciężeniu choroby nowotworowej.

2. Zdrowie wątroby

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Prawie każda toksyna zostaje przetworzona przez wątrobę, a produkowana przez nią żółć jest bardzo ważna do trawienia tłuszczy oraz by utrzymać ciało i umysł w dobrej kondycji i zdrowiu. Dla tych, którzy zmagali się z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby, z powodu skutków ubocznych przyjmowanych leków, spożywania alkoholu lub jakiejś choroby, olej z czarnuszki może znacznie przyspieszyć proces leczenia i regeneracji.

W jednym z badań naukowcy potwierdzili, że olej z czarnuszki skutecznie reguluje prawidłowe funkcjonowanie wątroby oraz zapobiega zarówno uszkodzeniom jak i jej chorobom.

3. Cukrzyca

Naukowcy odkryli, że olej z czarnuszki przyczynia się do stopniowej częściowej regeneracji beta-komórek trzustki, a także zwiększa obniżone stężenie insuliny w surowicy oraz zmniejsza podwyższone stężenie glukozy we krwi. Właściwości te są bardzo zasadnicze i stanowią prawdziwy przełom w badaniach. Olej z czarnuszki okazuje się bowiem jedną z nielicznych substancji naturalnych, która zapobiega cukrzycy zarówno typu I jak i II.

Według badań, nasiona czarnuszki pozwalają poprawić tolerancję glukozy, tak samo efektywnie jak metformina, przy czym nie wywołuje on znaczących, niekorzystnych skutków ubocznych i cechuje się bardzo małą toksycznością. Zalety te sprawiają, że ma ona znacznie lepszy potencjał niż metformina, będąca najczęściej stosowanym lekiem na cukrzycę typu II i można dzięki temu uniknąć wielu skutków ubocznych, takich jak:

 • Wzdęcia
 • Zaparcia / biegunki
 • Zaczerwienienia skóry
 • Niestrawność
 • Zgaga
 • Ból głowy
 • Zmiany w obrębie paznokci
 • Metaliczny posmak w ustach
 • Ból mięśni
 • Ból brzucha

4. Utrata wagi ciała

W niedawno opublikowanych badaniach, obejmujących rośliny o właściwościach odchudzających wykazano, że z dotychczas odkrytych substancji naturalnych olej z czarnuszki jest jednym z najbardziej skutecznych środków odchudzających.

Nasiona czarnuszki są wspaniałym środkiem przeciwzapalnym, który jest znany z tego że pomaga w walce z nadwagą w taki sam sposób, jak z cukrzycą. W szczególności, zmniejszając rolę przyczyn nabierania wagi, olej z czarnuszki może pomóc milionom ludzi na całym świecie zrzucić zbędne kilogramy, w szczególności obniżyć:

 • Apetyt
 • Absorpcję glukozy w jelitach
 • Glukoneogenezę wątroby
 • Poziom glukozy we krwi
 • Cholesterol
 • Trójglicerydy

5. Infekcje gronkowcem złocistym

Dotychczas odkryto, że ze środków naturalnych tylko olej z czarnuszki pozwala zwalczyć szczep bakterii gronkowca złocistego Staphylococcus aureus, odpornego na metycylinę. Stanowi on prawdziwy problem większości szpitali i domów opieki zdrowotnej na całym świecie, dlatego że zwykłe infekcje tą bakterią stają się coraz bardziej odporne na generyczne antybiotyki. Osoby w podeszłym wieku są zwykle najbardziej narażone na zachorowania i dalsze powikłania dlatego, że częściej są poddawani zabiegom operacyjnym, przy użyciu kroplówek.

Głównie z powodu osłabionej odporności, rosnąca populacja ludzi starszych stała się niezwykle narażona na zarażenie gronkowcem złocistym. Z tego względu olej z czarnuszki zalecany jest jako naturalnych środek zapobiegawczy i leczniczy, nie powodujący skutków ubocznych i podnoszący odporność bakteryjną organizmu.

6. Ochrona skóry

Produkowane w siatkówce, naczyniówce oraz naskórku melaniny stanowią grupę pigmentów, pozwalającą chronić skórę przed różnego rodzaju uszkodzeniami. To właśnie melanina jest głównym związkiem chemicznym odpowiedzialnym za kolor naszych oczu oraz skóry.

Naukowcy ustalili, że olej z czarnuszki działa leczniczo na skórę i komórki poprzez stymulację oraz hamowanie melanogenezy, czyli rozkładu melaniny. Wskazuje się, że ekstrakt z nasion czarnuszki jest efektywny jako składnik kremu do rąk, poprawiający kondycję skóry i zmniejszający objawy egzemy. Gdy weźmie się pod uwagę, że nie ma on żadnych skutków ubocznych, korzyści czarnuszki znacznie przekraczają korzyści farmakologicznych interwencji medycznych.

7. Pielęgnacja i ochrona włosów

Prawdopodobnie jedną z najbardziej unikalnych właściwości, jaki wykazuje olej z czarnuszki, jest niesamowita umiejętność rozwiązania problemu nadmiernego wypadania włosów i łysienia. Trwają obecnie badania nad odkryciem przyczyny tego faktu, a główne przypuszczenia skierowane są na jego potężne właściwości antyutleniające i przeciwbakteryjne.

Olej z czarnuszki pozwala przede wszystkim wzmocnić mieszki włosowe, dzięki czemu włosy mają trwalszą strukturę i rosną lepiej. Ma również niezwykle pozytywny wpływ na skórę głowy, zapobiegając wszelkim infekcjom bakteryjnym i rozwojowi nieprzyjemnych dolegliwości.

Poprzedni artykułWoda kokosowa – Opinie, jaka najlepsza, przepisy
Następny artykułOlej rzepakowy – Zastosowania i właściwości
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

1 KOMENTARZ

 1. Stosuję olejek z czarnuszki od jakiegoś czasu i bardzo go polubiłam. Moim zdaniem to jeden z najlepszych olejków kosmetycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.