Olejek różany – Najważniejsze korzyści zdrowotne

2
15584
olejek różany
Olejek różany posiada liczne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne

Wiele, różnorodnych korzyści zdrowotnych, jakie daje olejek różany, jest niewątpliwie przypisane jego zróżnicowanym właściwościom, w szczególności antydepresyjnym, przeciwzapalnym, antyseptycznym, rozkurczowym, antywirusowym, ściągającym, bakteriobójczym, żółciopędnym, oczyszczającym, przeczyszczającym, uspokajającym, hemostatycznym, afrodyzyjnym, działającym na wątrobę, układ nerwowy, trawienny oraz macicę. Poniżej dowiesz się jakie może mieć zastosowanie.

Róże często uznawane są jako jedne z najpiękniejszych kwiatów na świecie. Ten kwiat jest nieodłączną częścią niezliczonych opowieści, legend, mitów oraz historii z dziedzictwa wielu narodów. Dzięki ogromnej różnorodności barw, nieporównywalnych i zniewalających zapachów oraz dużej ilości kształtów i rozmiarów, można znaleźć różę na każdą okazję czy nastrój. Ludzie, którzy nie wiedzą o leczniczych właściwościach róży wciąż mogą powiedzieć o jednej niezaprzeczalnej właściwości – piękna, czerwona róża potrafi rozbudzić romantyczne uczucia nawet w najtwardszym sercu.

Eteryczny olejek różany uzyskiwany jest poprzez proces destylacji roztworu ze świeżej róży damasceńskiej, nazywana przez botaników jako Rosa Damascena. Składa się on z setek różnych składników aktywnych, z których najważniejsze to: Citronellol, Citral, Carvone, Citronellyl Acetate, Eugenol, Ethanol, Farnesol, Stearpoten, Methyl Eugenol, Nerol, Nonanol, Nonanal, Phenyl Acetaldehyde, Phenylmenthyl Acetate i Phenyl Geraniol.

Do produkcji olejku preferuje się różę damasceńską, ponieważ jest to jeden z najbardziej pachnących gatunków tej rośliny i są one uważane za pierwotne, czerwone kwiaty, z najsilniejszym aromatem i najwyższą zawartością oleju.

Dość powszechna jest wiedza na temat wpływu, jaki wywiera róża na stan emocjonalny i psychologiczny człowieka. W poniższym artykule spróbujmy jednak poznać i odkryć najważniejsze korzyści lecznicze i zdrowotne, jakie może przynieść eteryczny olejek różany.

Korzyści zdrowotne stosowania olejku różanego

Antydepresyjne: Olejek różany zwiększa poczucie własnej wartości, podnosi pewność siebie i zwiększa siłę psychiczną, równocześnie skutecznie walcząc z objawami depresji. Może on być bardzo pomocny w walce z wynikającą z różnych przyczyn depresją, jak również pomaga złagodzić uciążliwe uczucie niepokoju. Jako naturalny antydepresant i wspomagający środek leczniczy, może być stosowany u pacjentów, którzy cierpią na ostrą depresję lub są poddawani rehabilitacji. W powyższych przypadkach ten wyjątkowy olejek eteryczny może być stosowany w rutynowych i regularnych dawkach by przynieść pozytywny impuls zmysłowy. Z tego powodu olejek różany jest szeroko stosowany w aromaterapii, ponieważ wywołuje pozytywne myśli, duchową relaksację oraz uczucia radości, szczęścia i nadziei.

Przeciwzapalne: Eteryczny olejek różany może obniżać wysoką gorączkę poprzez złagodzenie i pohamowanie stanu zapalnego. Może być również korzystny w innych stanach zapalnych, głównie spowodowanych zakażeniem drobnoustrojami, spożyciem substancji toksycznych, niestrawnością lub odwodnieniem. Zapewnia także pomóc w rekonwalescencji w przypadku stanów chorobowych takich, jak reumatyzm, zapalenie stawów, podagra oraz gorączka.

Antyseptyczne: Olejek z róży jest bodaj najbardziej aromatycznym i luksusowym sposobem na gojenie ran. Można go często z powodzeniem zastosować podczas leczenia obrażeń skórnych, aptecznych środków antyseptycznych. Miejscowe stosowanie olejku różanego na rany i skaleczenia działa bowiem antybakteryjnie i naturalnie powstrzymuje rozwój infekcji.

Przeciwskurczowe: Eteryczny olejek różany efektywnie łagodzi skurcze w układzie oddechowym oraz układzie trawiennym, a także skurcze mięśni kończyn. Może również skutecznie pomagać w leczeniu drgawek, naciągnięć mięśni oraz przy skurczach.

Antywirusowe: Bronić się przed wirusami lub szczepić się przeciwko wszystkim jego rodzajom to trudne zadanie, ponieważ niektóre z nich mutują i oszukują nasz system odpornościowy, jak stary przyjaciel, który zaraża grypą lub przeziębieniem. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie naturalnego środka przeciwwirusowego, który tworzy ochronną tarczę przeciwko każdemu rodzaju wirusa. Eteryczny olejek różany jest właśnie taką tarczą, którego właściwości broniące przed wieloma różnymi rodzajami wirusów, potwierdzają liczne badania naukowe. Oczywiście zastosowanie go nie gwarantuje pełnej skuteczności działania, podobnie jak nie ma pewności przy stosowaniu każdego innego środka.

Afrodyzjakalne: Nie ma większej potrzeby tłumaczyć tej przyjemnej właściwość olejku różanego. Od samego kupidyna po współczesnych miłośników wysokich technologii, każdy wie jak niezastąpione są róże w sferze budowania romantycznej atmosfery. Podstawowym elementem, który na to wpływa jest olejek eteryczny zawarty w róży. Zapach ten pobudza oraz zwiększa libido, wywołując w tym samym czasie romantyczne uczucia, które są niezbędne do udanego życia seksualnego. Olejek może zredukować objawy zaburzeń seksualnych, zaburzeń erekcji, oziębłości i ogólnego braku zainteresowania seksualnego pomiędzy partnerami.

róża

Ściągające i kurczące: Ściągające właściwości olejku różanego posiadają wiele zalet. Wzmacnia on bowiem dziąsła, cebulki włosowe, równocześnie tonizując i ujędrniając skórę, a także doskonale wpływa na kurczenie się mięśni, jelit i naczyń krwionośnych. Daje to naturalną ochronę przed przedwczesną utratą zębów i włosów, zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz chroni przed utratą zdolności prawidłowej pracy jelit, mięśni brzucha i kończyn, których powodem mogą być procesy starzenia się. Przede wszystkim, eteryczny olejek różany pomaga zatrzymać krwawienie z ran i skaleczeń, działając kurcząco na naczynia krwionośne. Te właściwości olejku różanego mogą także pomóc w leczeniu niektórych rodzajów biegunki.

Bakteriobójcze: Olejek różany posiada znakomite właściwości bakteriobójcze. Może on być stosowany w leczeniu takich schorzeń jak tyfus, biegunka, cholera, zatrucie pokarmowe i innych spowodowanych przez różnego rodzaju bakterie. Ponadto, może on leczyć wewnętrzne infekcje bakteryjne powstających w okrężnicy, żołądku, jelitach, jak również zewnętrzne: infekcje uszu, skóry, oczu czy skaleczenia.

Niwelujące problemy estetyczne skóry: Ta właściwość olejku różanego może być bardzo interesująca dla tych, którzy troszczą się o swój wygląd. Powoduje, że blizny, trądzik lub ślady po ospie stopniowo znikają. Dotyczy to także zanikania rozstępów, blizn chirurgicznych, pęknięć skórnych po ciąży i porodzie. Wynika to z przeciwutleniających właściwości eterycznego olejku różanego, które sprzyjają szybszemu gojeniu się skóry.

Oczyszczające: Różany olejek eteryczny oczyszcza krew, jednocześnie usuwając i neutralizując szkodliwe toksyny z organizmu. Gdy krew jest oczyszczona i wolna od toksyn, organizm jest chroniony przed takimi uciążliwościami jak czyraki, wysypki, owrzodzenia, choroby skórne, jak również bardziej poważne zmiany chorobowe, powodowane przez wolne rodniki, w szczególności takie jak nowotwór czy choroby serca.

Normalizujące cykl miesiączkowy: Jest to kolejna korzystna właściwość olejku różanego. Pozwala on na naturalne stymulowanie wydzielania hormonów, które powodują miesiączkę. Jest to szczególnie efektywne w przypadku nieregularnych i zaburzonych okresów. Łagodzi również bóle, nudności i uczucie zmęczenia, równocześnie zmniejszając dolegliwości związane z miesiączką i menopauzą.

Hemostatyczne: Ta właściwość eterycznego olejku różanego może być bardzo przydatna dla osób cierpiących na krwotoki, zarówno wewnętrzne i zewnętrzne, występujące po zabiegach chirurgicznych czy urazach. Przyspiesza on proces krzepnięcia i koagulacji krwi, a także zatrzymuje nadmierne krwawienie. Ta właściwość olejku może w niektórych przypadkach dosłownie uratować życie.

Wątrobowe (hepatyczne): Eteryczny olejek różany okazuje się być bardz dobry dla zdrowia wątroby. Wzmacnia jej funkcjonowanie, stymuluje prawidłową pracę, a także skutecznie chroni ją przed infekcjami. Rozwiązuje także problemy, jak nadmiar przepływu żółci, kwasów i owrzodzeń.

Przeczyszczające: Nie istnieje żaden naturalny środek przeczyszczający z lepszym aromatem niż ten, co może wydawać się dość ironiczne dla tak cennego środka. Może on służyć jako nieszkodliwy oraz efektywny środek przeczyszczający o pięknym zapachu, nie powodujący żadnych skutków ubocznych. Także wpływa on na prawidłową pracę jelit oraz mięśni okolic odbytu, znacznie poprawiając perystaltykę. Pomaga w walce z nadwagą oraz zapobiega magazynowaniu się toksyn w organizmie.

Uspokajające: Przyjemny aromat eterycznego olejku różanego doskonale koi i uspokaja nerwy. Wzmacnia je oraz chroni przed zaburzeniami wynikającymi z zaawansowania wieku oraz powstania urazów. Powstrzymuje drżenie rąk oraz pomaga przezwyciężyć swój lęk przed podjęciem konkretnych i zdecydowanych kroków.

Żołądkowe: Olejek różany posiada również pozytywne działanie na żołądek i praktycznie cały układ trawienny. Działa na niego niezwykle łagodząco, zmniejsza wszelkie stany zapalne, pomaga prawidłowo funkcjonować oraz chroni przed infekcjami. Także chroni narządy wewnętrzne przed powstawaniem wrzodów, które często są spowodowane nadmierną produkcją kwasów i ich uwalnianiem do żołądka. Warto pamiętać, że nadkwaśność może prowadzić do zgagi, niestrawności, zespołu jelita drażliwego, nadmiaru gazów, wzdęć oraz innych problemów z jelitami.

Żółciopędne: Olejek z róży doskonale stymuluje przepływ żółci z pęcherzyka żółciowego oraz pomaga regulować poziom kwasów w żołądku oraz krwi, dzięki czemu chroni przed takimi schorzeniami, jak nadkwasota żołądka i acydoza. Żółć pomaga również w procesach trawiennych, razem z kwasami wydzielanymi przez żołądek. Lepsze trawienie może pomóc z takimi problemami jak biegunka, zaparcia, zespół jelita drażliwego, a nawet bardziej poważne schorzenia, takie jak nowotwór jelita grubego.

Rozwiązuje kobiece problemy: Eteryczny olejek różany pomaga rozwiązać wiele kobiecych problemów takich jak upławy, nowotwory, krwawienie oraz nieregularny cykl miesiączkowy. Olejek działa również oczyszczająco na macicę i wspaniale reguluje jej prawidłowe funkcjonowanie, nawet w zaawansowanym wieku. Tym samym opóźnia menopauzę i łagodzi jej objawy. Poprzez regulację miesiączki, eliminuje objawy towarzyszące, w tym wahania nastroju, zaburzenia równowagi hormonalnej, objadanie się, wzdęcia, skurcze oraz nadmierne krwawienie.

Pozostałe korzystne właściwości: Pomaga regulować wytwarzanie hormonów oraz stymuluje prawidłową gospodarkę hormonalną w organizmie. Także, jest to jeden z najlepszych olejków naturalnych, który spowoduje, że skóra staje się bardziej świeża, promienna i młoda. Niezwykle przyjemny różany aromat dodaje energii i szczęścia. Ponadto olejek doskonale stymuluje krążenie, wzmacnia ochronę serca, obniża ciśnienie krwi oraz pomaga leczyć bóle głowy, astmę, odwodnienie oraz różnego rodzaju infekcje.

Kilka słów ostrzeżenia na temat olejku różanego

Olejek różany może skutecznie leczyć ból głowy, jeśli jest stosowany w niewielkich ilościach, ponieważ mocny aromat może zadziałać odwrotnie i przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.

Posiadając właściwości stymulujące okres, olejek nie powinien być stosowany w czasie ciąży, ponieważ nie ma dotychczas wystarczających dowodów czy efekty działania olejku mogą być przenoszone na płód. Należy przyjąć zatem, że może on przy stosowaniu w większych ilościach i natężeniu spowodować poronienie, dlatego w tym okresie lepiej go unikać.

UDOSTĘPNIJ

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here