Olejek eukaliptusowy – Korzyści i zastosowania zdrowotne

2
25820
olejek eukaliptusowy
Zastosowanie olejku eukaliptusowego jest bardzo szerokie

Olejek eukaliptusowy jest substancją bezbarwną, o bardzo charakterystycznym smaku i zapachu. Jego stosowanie przynosi liczne korzyści zdrowotne, które są dość dobrze znane i szeroko rozpowszechnione. Do podstawowych właściwości można zaliczyć funkcje przeciwzapalne, rozkurczowe, obkurczające, odświeżające, antyseptyczne, antybakteryjne, stymulujące oraz inne właściwości lecznicze.

Choć olejek eukaliptusowy posiada większość typowych cech olejku eterycznego, to nie był on w przeszłości zbyt często wykorzystywany w aromaterapii. Niewiele wiadomo było na jego temat praktycznie do ostatnich dziesiątek lat, gdyż jego pochodzenie jest odległe i praktycznie nigdy nie został objęty zainteresowaniem głównego nurtu świata starożytnego. ten wyjątkowy produkt naturalny posiada oleistą i dość lekką konsystencję, o intensywnym aromacie i delikatnej barwie.

Olejek eukaliptusowy cennym źródłem zdrowia

Dopiero w ostatnich latach liczne korzyści zdrowotne olejku eukaliptusowego przyciągnęły uwagę znacznie szerszej części świata, inicjując wiele badań w zakresie stosowania aromaterapii, a także w medycyny konwencjonalnej z jego wykorzystaniem.
Olejek eukaliptusowy otrzymywany jest ze świeżych liści permanentnie zielonego i wysokiego drzewa eukaliptusa. Roślina ta została naukowo klasyfikowana jako Eucalyptus globulus i najczęściej określana jako eukaliptus gałkowy, zwany również eukaliptusem właściwym lub rozdrębem gałkowym. Jako gatunek drzewa zalicza się go do rodziny mirtowatych.

Eukaliptus pochodzi z Australii i w ciągu ostatnich kilku wieków został rozprzestrzeniony w innych częściach świata, szczególnie w Indiach, Europie i Afryce Południowej. Choć obecnie wiele krajów w niewielkich ilościach produkuje olejek eukaliptusowy, głównym jego producentem na świecie nadal pozostaje Australia.

Ze względu na swoje sprawdzone właściwości lecznicze olejek eukaliptusowy i jego pochodne są bez recepty stosowane w wielu zróżnicowanych produktach, na bardzo wiele różnych dolegliwości, takich jak przetarcia, wysypka, a także do inhalacji, kremów i balsamów do skóry, czy płynów do ust. Najczęściej poleca się go stosować:

 • przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych jako takich jak katar, grypa, przeziębienie, czy zapalenie zatok,
 • przy zmęczeniu i bólach mięśni do zewnętrznego zastosowania,
 • przy schorzeniach reumatycznych do wykonywania miejscowych masażów.
 • Olejek eukaliptusowy – Najpowszechniejsze właściwości zdrowotne

  Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, olejek eukaliptusowy stosowany jest przy wielu problemach zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Poznajmy najważniejsze z nich.

  1. Wspomaganie leczenia uszkodzeń skóry

  Olejek eukaliptusowy posiada doskonałe właściwości antyseptyczne, zwalczające rozwój bakterii. Zastosowanie w postaci aerozolu pozwala utworzyć dobre zabezpieczenie rany i stworzenia skutecznej bariery ochronnej. Z tego powodu olejek ten jest dość często stosowany podczas leczenia ran, owrzodzeń, oparzeń, a także rozcięć i otarć. Stanowi również bardzo cenny składnik różnorodnych maści na ukąszenia i użądlenia owadów. Oprócz wspaniałych zdolności kojenia pozwala chronić otwartą ranę lub podrażnienie skórne przed rozwojem infekcji.

  1. Pomoc na problemy z oddychaniem

  Olejek eukaliptusowy doskonale sprawdza się podczas leczenia wielu dolegliwości układu oddechowego, a w szczególności kaszlu, kataru, bólu gardła, astmy, a także zapalenia oskrzeli i zapalenia zatok. Pozwala również złagodzić przekrwienie błony śluzówki nosa. Olejek ten cechuje naturalne działanie przeciwbakteryjne, antygrzybiczne, antywirusowe, przeciwzapalne, co czyni go wspaniałym składnikiem zróżnicowanych leków niwelujących problemy z oddychaniem. W tym zakresie może stanowić wspaniałą alternatywę dla eterycznego olejku kamforowego.

  Niektóre badania pokazały wysoką przydatność olejku w leczeniu wirusowego zapalenia zatok. Pacjenci cierpiący na tę przykrą przypadłość po zastosowania leku z eukaliptusem wykazywali znacznie szybszą poprawę i lepiej wychodzili z choroby. Jednym ze sposobów na problemy z bólem gardła jest z kolei regularne stosowanie płukanek z zawartością olejku eukaliptusowego oraz ciepłej wody.

  Astma jest bardzo uciążliwą chorobą układu oddechowego, która dotyka wiele milionów ludzi na całym świecie. Co prawda istnieją liczne sposoby jej leczenia, jednak jednym z bardziej naturalnych jest zastosowanie olejku eukaliptusowego. W tym celu wystarczy regularnie wmasowywać ok. 1-3 kropel w skórę na klatce piersiowej. Bardzo charakterystyczny i kojący aromat pozwala uspokoić błonę śluzową gardła i delikatnie rozszerzyć naczynia krwionośne, ułatwiając dotarcie większej ilości tlenu do płuc. Olejek eukaliptusowy pozwala zatem zredukować objawy astmy i wyraźnie zwiększa komfort oddychania.

  1. Antidotum na zmęczenie psychiczne

  Jednym z częściej występujących przyczyn, dla których wiele osób sięga po olejek eukaliptusowy jest przyjemny efekt orzeźwienia i odświeżenia. Pozwala on skutecznie pobudzić pracę umysłu i niwelować uczucie zmęczenia. Oprócz zwalczania ospałości umysłowej oraz przywracania energii może stanowić skuteczne wspomaganie podczas leczenia stresu, a nawet niektórych zaburzeń psychicznych.

  Oprócz zmęczenia psychicznego olejek eukaliptusowy doskonale sprawdza się w procesie pobudzenia aktywności umysłowej i zwiększenia przepływu krwi do mózgu. Te niezwykle cenne właściwości zapewnione są dzięki rozszerzaniu naczyń krwionośnych, a tym samym zwiększeniu przepływu krwi i zwiększeniu jej cyrkulacji. Większa ilość krwi w mózgu oznacza lepsze dotlenienie i odżywienie, a tym samym większą moc jego pracy. Olejek eukaliptusowy jest z tego powodu powszechnie stosowany jako naturalna forma zwiększania zdolności uczenia poprzez aromaterapię. Przypuszcza się zatem, że istnieje dodatnie korelacja między zastosowaniem olejku eukaliptusowego, a zwiększoną aktywnością funkcji mózgu.

  1. Cenna pomoc na bóle mięśni

  Olejek eukaliptusowy doskonale sprawdza się na bóle stawów i mięśni. Wmasowywanie go w powierzchnię skóry pomaga znosić stres i napięcie. Wykazuje naturalne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, z tego względu zalecany jest dla pacjentów cierpiących na reumatyzm i lumbago, a także z naciągniętymi więzadłami i ścięgnami, sztywnością mięśni, bólami nerwowymi oraz zwłóknieniami. Najlepsze efekty przynosi regularnie wmasowywany okrężnymi ruchami w problematycznych obszarach ciała. Można go stosować zamiennie np. z olejkiem z arniki.

  1. Naturalne wsparcie opieki stomatologicznej

  Olejek eukaliptusowy to zupełnie naturalny, a co ważne, bardzo skuteczny środek pozwalający usuwać płytkę nazębną, leczyć zapalenie dziąseł oraz innych infekcji jamy ustnej. Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze jest powszechnie stosowany jako składnik aktywny w płynów do płukania ust, past do zębów i innych środków utrzymania higieny jamy ustnej. Jego naturalnym zamiennikiem w domowych zabiegach może być podobnie działający olejek z oregano.

  1. Naturalny środek na wszawicę

  Ze względu na dobrze znane właściwości odstraszające może być z powodzeniem stosowany jako naturalny pestycyd, używany również jako naturalny środek leczenia wszawicy. Niektóre z chemicznych metod leczenia z wszy mogą być bardzo silne i szkodliwe dla włosów, jak również dostarczać wielu niebezpiecznych składników, które po aplikacji wchłaniają się przez skórę do organizmu. Zastosowanie kilka kropli olejku eukaliptusowego w celu porażenia wszy wydaje się znacznie lepszym i mniej szkodliwym rozwiązaniem. Dla poprawy skuteczności terapii często poleca zamienne stosowanie go z olejkiem z drzewa herbacianego.

  1. Pomoc w walce z zarazkami jelitowymi

  Olejek eukaliptusowy to naturalny środek do odrobaczania i może być stosowany do usuwania bakterii z jelit. Badania wykazały, że odpowiednio spożywany olejek może zniwelować działanie wielu bakterii, drobnoustrojów i pasożytów, które mogą pojawiać się w różnych częściach ciała, w szczególności obszarach wrażliwych, takich jak jelita.

  1. Doskonała pielęgnacja skóry

  Olejek eukaliptusowy stosowany miejscowo sprawdza w leczeniu zakażeń skóry. Przyśpiesza jej regenerację i zapewnia szybszą odbudowę jej struktury. Głównym jego zadaniem jest ochrona przed infekcjami, a także zachowanie zdrowego i świeżego wyglądu.

  1. Naturalna pomoc w walce z cukrzycą

  Spożywanie olejku eukaliptusowego pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, dzięki czemu wspomaga on leczenie diabetologiczne. Jego naturalne właściwości rozszerzające naczynia krwionośne pozwalają zwiększyć krążenie krwi w całym organizmie, a chorzy na cukrzycę często cierpią z powodu braku odpowiedniej cyrkulacji, prowadzącej nawet do amputacji lub śmierci. W związku z tym, warto regularnie stosować olejek eukaliptusowy do masażu ciała, a także inhalować jego opary.

  1. Antidotum na gorączkę

  Olejek eukaliptusowy może być stosowany do naturalnego leczenia gorączki i zmniejszenia temperatury ciała. Z tego powodu jednym z bardziej popularnych nazw tego składnika naturalnego jest “olej na gorączkę“. W celu lepszego działania często łączy się go z olejkiem z mięty pieprzowej, a następnie rozpyla na ciele chorego.

  Pozostałe, najpopularniejsze zastosowania olejku eukaliptusowego

  Coraz częściej surowiec eukaliptusowy spotkać można w rozmaitych produktach leczniczych i pielęgnacyjnych. Cieszy się także dużym zainteresowaniem zwolenników kosmetyków naturalnych i aromaterapii.

  1. Eteryczny olejek eukaliptusowy to wspaniały odświeżacz powietrza

  Antyseptyczne i orzeźwiające właściwości olejku wykorzystywane są często do odświeżania powietrza w pomieszczeniach, również szpitalnych. Olejek eukaliptusowy neutralizuje bowiem bakterie oraz zarazki z powietrza, utrzymując środowisko pomieszczeń w należytej czystości i sterylności.mydło eukaliptusowe

  1. Eukaliptus to wspaniały surowiec do produkcji mydła

  Ekstrakt eukaliptusowy jest częstym składnikiem różnego rodzaju mydeł, detergentów i innych środków czystości. Wykorzystuje się go ze względu na bardzo przyjemny i odświeżający aromat, zapewniający poczucie czystości, a także wykazujący się właściwościami antybakteryjnymi oraz antyseptycznymi.

  1. Olejek z eukaliptusa może wspierać leczenie gruźlicy i zapalenia płuc

  Naturalny olejek eukaliptusowy ceniony jest przede wszystkim ze względu na swoje właściwości w zakresie zwalczania wirusów i bakterii. Wykorzystywany do smarowania skóry ciała w okolicach klatki piersiowej oraz przyjmowany wziewnie może łagodzić liczne objawy i dolegliwości układu oddechowego, w szczególności przyczyniając się do łagodzenia skutków gruźlicy, oczyszczania płuc i zmniejszania stanów zapalnych.

  1. Eukaliptus polecany jest do płukania jamy ustnej

  Jak wcześniej wspomniano olejek ten jest podstawowym składnikiem wielu past do zębów i płynów do płukania ust. Dotychczas przeprowadzono znaczną liczbę badań potwierdzających jego wysoką skuteczność w zwalczaniu drobnoustrojów. Udowodniono, że olejek eukaliptusowy pozwala skutecznie wzmocnić ochronę i powstrzymać rozwój bakterii, powodujących liczne dolegliwości i choroby w organizmie.

  1. Olejek eukaliptusowy w saunie

  Olejek eteryczny z eukaliptusa jest często wykorzystywany podczas różnego rodzaju zabiegów SPA. Stosuje się go jako dodatek do wody podczas kąpieli czy inhalujący środek do sauny. Z większości właściwości olejku można korzystać zarówno dzięki aplikacji miejscowej, jak i wdychania oparów czy też bezpośredniego spożycia. Bardzo popularnym zastosowaniem olejku jest aromaterapia.

  Co jeszcze warto wiedzieć o produktach z eukaliptusa

  Wciąż istnieje wiele nie do końca zbadanych obszarów działania olejku eukaliptusowego, dlatego nie należy bezgranicznie ufać wszystkim doniesieniom na temat jego działania. Wielkie nadzieje wiąże się jednak z jego zastosowaniem w przypadku leczenia alergicznego kataru siennego, trądziku, endometriozy czy wirusa opryszczki.

  Zastosowanie olejku w aromaterapii stale rośnie i zwiększa swoją popularność. Ten wyjątkowy składnik naturalny bardzo dobrze łączy się z wieloma innymi eterycznymi olejkami naturalnymi, w szczególności z olejkiem z tymianku, rozmarynu, majeranku, lawendy, cedru i olibanowym.

  Olejek eukaliptusowy – Zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne

  Produkt ten może być z powodzeniem zastosowany w wielu domowych zabiegach pielęgnacyjnych i leczniczych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki w tym zakresie.

  • Inhalacja – W celu przeprowadzenia zabiegu należy dodać 5-10 kropli olejku eukaliptusowego do gorącej wody w garnku, a następnie nachylić się nad nim i przykryć głowę ręcznikiem. Opary należy wdychać przez ok. 10 minut z zamkniętymi oczami.
  • Masaż – Do przeprowadzenia zabiegu należy połączyć kilka kropli olejku z ok. 10 ml olejku bazowego, np. oleju kokosowego, oliwy z oliwek, czy olejku migdałowego.
  • Kąpiel – Olejek, w ilości kilku kropli, warto zmieszać z łyżką miodu, a następnie całość dodać do ciepłej wody w wannie.
  • Płukanka do gardła i jamy ustnej – Do przegotowanej, ciepłej wody należy dodać 5 kropli olejku eukaliptusowego, a następnie wykonać płukanie. Płukanki nie należy połykać.
  • Kominek aromaterapeutyczny – Do wody w kominku wystarczy dodać 5-10 kropli olejku, a następnie uruchomić urządzenie.
  • Domowy krem przeciwtrądzikowy – Do ulubionego kremu do twarzy można dodać kilka kropli olejku, a następnie całość dokładnie wymieszać. Dzięki temu kosmetyk zyska właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.

  Olejek eukaliptusowy – Przeciwwskazania i ewentualne skutki uboczne

  Olejek z eukaliptusa przyjmowany w nadmiarze i w niewłaściwy sposób może jednak działać toksycznie i przynosić pewne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Może również negatywnie oddziaływać na inne zabiegi medycyny naturalnej, zakłócając ich procesy lecznicze. Olejek nie powinien być również stosowany przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią, bez wcześniejszej konsultacji medycznej.

  Ponadto, niektórzy ludzie wykazują wysoką wrażliwość alergiczną i praktycznie nie akceptują olejku. Może on wówczas wywoływać bardzo uciążliwe i niebezpieczne zapalenie skóry. Dlatego przed rozpoczęciem intensywnej terapii przy jego użyciu zawsze warto skonsultować się z lekarzem i wykonać stosowny test antyalergiczny.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Poprzedni artykułZupa krem z cukinii – Przepis i właściwości
Następny artykułYerba mate – Właściwości, działanie i opinie
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.